FinExpert.e15.cz

Výhody a nevýhody letů s nízkonákladovými dopravci

V poslední době se na mezinárodních cestách stále více prosazují tzv. low-cost airlines. Jak už z názvu vyplývá, jsou to letecké společnsoti, které cestujícím nabízí výrazně nižší ceny než standardní aerolinie.
Výhody a nevýhody letů s nízkonákladovými dopravci

Výhody a nevýhody levných letenek

Low-Cost letecké společnosti dosahují výhody nižších cen například tím, že cestujícím na palubě podávají jen minimální nebo vůbec žádné občerstvení, negarantují návaznosti mezi spoji a nezajišťují automatické překládání zavazadel při přestupech. Letenky se obvykle kupují vždy jen pro jeden přímý jednosměrný nebo zpáteční let a to nejčastěji přes internet.

Současný boom těchto společností je však tak trochu nafouknutá bublina. Nejnižší ceny za letenky, které inzerují, platí totiž pouze pro několik málo sedadel v letadle (obvykle ty, u nichž nelze sklopit opěradlo) a zejména pro časy a termíny, kdy se odlety téměř nikomu nehodí – např. uprostřed týdne, pozdě večer apod. V jiných termínech a pro jiná sedadla platí pochopitelně ceny vyšší, které jsou často stejně vysoké jako ceny „normálních“ leteckých společností. Vzhledem k tomu, že levných sedadel je v  letadle relativně málo, je nezbytné si cestu rezervovat dlouho předem (ideální je 1 až 2 měsíce před plánovaným odletem).

Pokud je však člověk časově flexibilní, nevadí mu netradiční časy odletů a trocha nepohodlí během letu, dá se v některých případech získat letenka do zajímavých destinací za cenu méně než dvojnásobnou v porovnání s autobusem. Zaměstnaný cestovatel si lehce spočítá, že je pro něj finančně výhodnější letět s nízkonákladovou společností než cestovat autobusem a ztratit tak den nebo dva dny dovolené.

Jako příklad lze uvést ceny letenek do Londýna a Paříže. Do obou měst se při troše štěstí dá doletět za cenu zahrnující všechny letištní poplatky nepřevyšující 3000 Kč. Cesta autobusem vyjde na cca 2000 až 3000 Kč. Ceny letenek do ostatních destinací jsou obdobné. Lety do méně tradičních míst jsou dražší než lety do míst, kam létá velký počet cestujících.

Pro cestovatele z České republiky se vyplácí využít dvou letišť, na nichž přistávají levné společnosti – prvním z nich je pochopitelně letiště pražské, kam v současné době létá 15 nízkorozpočtových aerolinií. Pro Moravany je mnohem zajímavější letiště v Bratislavě, odkud v současné době létá společnost Sky Europe do mnoha měst v Evropě. Levné lety odtud zajišťují i Austrian Airlines. Například Brňanům trvá cesta do Bratislavy kratší dobu než do Prahy a dopravní spojení je na rozdíl od Prahy dobré i při pozdních večerních příletech. Některé cestovní kanceláře dokonce nabízejí při koupi letenky zdarma dopravu. Výhodou odletu z Bratislavy je výhodnější kurz koruny, dá se tak proti odletu z Prahy rovněž ušetřit.

Některé z „tradičních aerolinií“ se snaží nízkorozpočtovým společnostem konkurovat. Na našem trhu je to zřetelné zejména u Českých aerolinií, které v poslední době nabízejí ceny letenek na tak nízké úrovni, že jsou mnohde téměř shodné jako ceny low-cost aerolinií při mnohem lepším palubním servisu.

Kompletní přehled všech nízkorozpočtových aerolinií létajících z Prahy a Bratislavy. Uvedeny jsou všechny destinace dosažitelné v termínu od 25. do 30. srpna přímým letem. Ceny jsou uvedeny za zpáteční jízdenku včetně všech poplatků. Tučně jsou vyznačeny zajímavé nabídky.

Klepněte pro větší obrázek

Ceny hledány pro termíny odletu a příletu mezi 25. a 30. srpnem 2004. Vždy byly vybrány nejnižší ceny v uvedeném časovém intervalu.

Mezi další low-cost leteckých dopravce, kteří však v daném období odlety z Prahy nenabízejí patří Flyglobespan, Wizz Air, Air Baltic, Fly Snowflake aj.


Jaká budoucnost čeká low-cost dopravce?

Generální ředitel irské nízkorozpočtové letecké společnosti Ryanair Michael O`Leary v rozhovoru pro německý deník Die Welt vyjádřil přesvědčení, že cena letenek u jeho a obdobných společností může v příštích deseti letech klesnout až k nule. To by bylo možné tehdy, pokud bude nadále narůstat současná spolupráce nízkorozpočtových aerolinek s hotely, letištními obchody a dalšími podniky poskytujícími služby přepravovaným pasažérům. Průměrná cena letenky se podle Michael O`Learyho u Ryanairu snížila v tomto roce na a nadále klesá. Každoročně je 15 % míst obsazeno pasažéry využívajícími dárkové a promoletenky.

Jinou zajímavou zprávu přinesla společnost SkyEurope Airlines, která během minulého týdne dokončila jednání o nové investici v objemu 30 mil. EUR. Investice je součástí navyšování kapitalizace společnosti v celkové výši 50 mil. EUR. Získaný kapitál bude sloužit k expanzi společnosti v regionu střední Evropy. Investici zprostředkovala firma CA IB. Nákupu podílu ve společnosti se účastnili investoři z Velké Británie a západní Evropy. Ve společnosti drží podíl mj. EBRD, European Investment Fund a ABN Amro Bank.

Z výše zmíněných zpráv je zřejmé, že sektor low-cost leteckých společností patří k těm, které dokázaly najít své místo na trhu. S postupující mobilitou občanů v rámci Evropské unie se bude podle našeho odhadu počet cestujících nadále zvyšovat.

Další zajímavé informace o nízkorozpočtových společnostech lze nalézt například na: www.air-lowcost.cz Najdete zde mj. informace o levných letenkách do vzdálenějších destinací, jako je Peking, Bankok a další.


 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená