FinExpert.e15.cz

Výhodné půjčky na bydlení od státu I.

Bydlet ve svém, chce každý. Poradíme vám, jak vytřískat maximum při pořízení půjčky na bydlení. A stát vám pomůže.
Výhodné půjčky na bydlení od státu I.

Možnost vlastního bydlení patří mezi základní lidské potřeby. Proto není divu, že jeho podpora patří mezi priority téměř každé vlády. Cílovou skupinou jsou mladí lidé pořizující si své první vlastní bydlení.

Vybírejte z nabídky tří produktů

Pokud vám není více jak 36 let, máte jedinečnou příležitost využít při pořizování či rekonstrukci bydlení některou ze zvýhodněných státních půjček. Současně platná legislativa tuto podporu garantuje ve třech druzích úvěrů. I když se jedná o velice podobné produkty, najdeme mezi nimi několik odlišností. K těm nejdůležitějším patří jednak maximální výší poskytnutého úvěru, ale také účel, ke kterému je může žadatel využít. Hlavní a v této oblasti bezkonkurenční předností je nízká úroková sazba poskytnutého úvěru. Naopak nevýhody lez spatřovat v omezení jejich výše a nutnosti dodržovat jasně specifikované podmínky, které musí žadatelé splňovat, aby byli se svojí žádostí úspěšní. Například společnou podmínkou, kterou musí žadatelé u všech typech úvěrů splnit je omezující věková hranici. V roce podání žádosti o úvěr nesmí žadatel a někdy rovněž jeho manžel dovršit 36 let věku.

Kdo úvěry poskytuje

O úvěry mohou zájemci žádat na k tomuto účelu zřízené státní instituci -  Státní fond rozvoje bydlení (dále jen SFRB). Formuláře žádostí o úvěr i ostatní potřebné formuláře si lze jednoduše stáhnout přímo z internetových stránek SFRB – www.sfrb.cz. K dispozici jsou rovněž na kontaktních místech stavebních spořitelen či hypotečních bank. Pokud preferujete osobní jednání, budete ve složitější situaci. SFRB má totiž jen dvě pracoviště, a to v Praze a Olomouci. Z tohoto důvodu lze doporučit korespondenční formu komunikace. Touto formou můžete žádost úspěšně vyřídit od podání žádosti, přes podpisy úvěrové smlouvy i samotné čerpání  finančních prostředků. 

Společné podmínky úvěrů

  • mimořádné splátky lze provést kdykoli a bez sankcí
  • u všech úvěrů se vyžaduje zajištění úvěru alespoň jedním ručitelem či jiným způsobem (exekutorským zápisem, popř. zástavou nemovitosti)
  • nehradíte žádné poplatky za vyřízení úvěru, za vedení účtu ani za vypracování či změnu úvěrové smlouvy

Základní charakteristika úvěrů poskytovaných SFRB

druh úvěruúvěr na novou bytovou výstavbuúvěr pro mladé rodinyúvěr na modernizace bytu
upraven vládním nařízení č.97/2002 Sb.616/2004 Sb.28/2006 Sb.
max. výše úvěru (Kč)200 000300 000150 000
úroková sazba3 %2 %2 %
max. doba splatnosti10 let20 let10 let
splátka při max. úvěru1 931 Kč1 518 Kč1 380 Kč
začátek čerpání (od podpisu smlouvy)do 2 letdo 2 letdo 1 roku
max. doba čerpání (od podpisu smlouvy)do 3 letdo 3 letdo 2 let
věk žadateledo 36 let - oba manželédo 36 let - stačí jeden z manželůdo 36 let - stačí jeden z manželů
rodinný stavbez omezenímanželé, nebo jednotlivec pečující o dítěmanželé, nebo jednotlivec pečující o dítě
použití u družstevního bytunelzepřevod družstevního podílupouze modernizace a opravy
byt, důmpouze výstavbakoupě i výstavbapouze modernizace a opravy
limity velikosti bytuanonejsou stanovenynejsou stanoveny

Úvěr na novou bytovou výstavbu až 200 000 Kč

Jde se o nejstarší druh úvěru na novou bytovou výstavbu jehož výše může dosáhnout až 200 000 Kč. Od zbylých dvou úvěrů, které na něj navazují, se odlišuje tím, že si o něj mohou požádat i lidé, kteří nežijí v manželství nebo společně nepečují o dítě. Pokud se jedná o manžele, věková hranice 36 let se vztahuje na oba dva. Dále platí, že žadatel nesmí být v době podání žádosti o úvěr vlastníkem nebo spoluvlastníkem bytu, bytového domu nebo rodinného domu. Pokud se jedná o manžele, platí tato podmínka pro oba dva.

S družstvem neuspějete

Úvěr je určen výlučně na novou výstavbu, nelze jej použít na koupi nemovitosti ani například na pořízení družstevního bytu. Stavební povolení musí být vydáno na jméno žadatele –neznamená to však, že musí jít o stavbu prováděnou svépomocí. Z úvěru lze financovat výstavbu bytu, rodinného domu s jedním bytem nebo změnu stavby, kterou vznikne byt z prostorů, které byly kolaudovány k jiným účelům než k bydlení. Postavený byt nebo rodinný dům pak musí po celou dobu splácení úvěru sloužit k bydlení žadatele, kterému byl úvěr poskytnut. Pozor ale na omezení velikosti nemovitosti. Tento úvěr může být totiž použit na financování pouze takové stavby, kde podlahová plocha (celková, ne pouze obytná) všech místností bytu, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu, nepřekročí 80 m2, v případě rodinného domu pak 120 m2.

Úvěr pro mladé rodiny až 300 000 Kč

Tento typ úvěru je veřejnosti znám spíše pod svým lidovým označením „novomanželská půjčka“. Je určen pouze manželům a osobám pečujícím o dítě. Má poněkud výhodnější parametry, protože můžete získat úvěr ve výši až 300 000 Kč s 2% úrokovou sazbu a lze jej splácet déle = možnost nižší splátky. Věk 36 let je podmínkou pouze pro jednoho z manželů, velikost bytu či domu není nijak omezena. Kromě výstavby je možné je použít také ke koupi nemovitosti, včetně pořízení družstevního bytu.

SFRB úvěr neposkytuje:

  • je-li žadatel, jeho manžel nebo manželka vlastníkem bytu, bytového domu, rodinného domu nebo nájemcem družstevního bytu
  • téže osobě opakovaně
  • na výstavbu nebo pořízení bytu, na který byl úvěr SFRB již poskytnut

Úvěr na modernizace bytu až 150 000 Kč

Třetí typ úvěru je rovněž určen mladým lidem na zlepšení stavu bytového fondu. Mohou o něj žádat lidé splňující stejná kritéria jako u  „novomanželské půjčky“. Jeho maximální výše činí 150 000 Kč a je určen pouze na rekonstrukci a modernizaci bytu. Nelze jej tedy použít na koupi nového bydlení. Za modernizaci se považují stavební úpravy nebo udržovací práce u rodinných i bytových domů nebo bytů, pokud jsou ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví žadatele o úvěr. Modernizovat lze také byt v bytovém domě nebo rodinném domě, pokud je ve vlastnictví bytového družstva, jehož je žadatel členem a zároveň nájemcem takového bytu. Peníze z úvěru mžete použít také na připojení k veřejným sítím – technickou infrastrukturu.

Úvěr nelze poskytnout

  • příjemci úvěru opakovaně
  • na modernizovaný byt opakovaně, pokud byl stejnému žadateli, nebo jeho manželovi
  • nebo na stejný byt již poskytnut úvěr na novou bytovou výstavbu (tj. úvěr uvedený výše jako první s max. výší 200 000 Kč)
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:kofinancování - dotaz
josé
10. 5. 2007, 15:16
Re:kofinancování - dotaz
theKing
10. 5. 2007, 14:50
kofinancování - dotaz
josé
10. 5. 2007, 12:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená