FinExpert.e15.cz

Vydražte dárek pod stromeček

Rádi byste něco výhodně prodali, nebo naopak levně koupili na internetu a nevíte kde? Vánoce se blíží, internetové aukce jsou tu pro vás.

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

Vydražte dárek pod stromeček

V internetových aukcích lze prodat nebo koupit téměř vše, co není v rozporu se zákonem nebo dobrými mravy. Od oblečení a voňavek, přes mobilní telefony a elektroniku až po auta, nemovitosti a např. internetové domény.  

Nejznámější internetové aukce 

www.aukce.cz – přehledné stránky, snadná orientace, vše zdarma (i profesionální uživatel)
www.aukro.cz - přehledné stránky, poplatky pro prodávající za zvýraznění aukcí
www.i-aukce.cz – rychlá registrace, ale nepřehledné stránky, málo kategorií
www.ikup.cz – přehledné stránky, ale pozor: prodejní centrum iKup si účtuje poplatky za vložení aukce, prodej a za zvýraznění aukce
www.vatera.cz – jednoduchá registrace, základní služby zdarma
www.ebay.com - největší světová aukce, aj. 

eBay – aukce aukcí 

Aukční server eBay byl spuštěn v roce 1995 pod názvem Auctionweb programátorem jménem Pierre Omidyar. Dokonce původně ani o aukční server jít nemělo, autor chtěl pouze prodat prostřednictvím internetu několik nepotřebných věcí. První prodanou věcí bylo nefunkční laserové ukazovátko, které za 13,85 dolarů koupil sběratel nefunkčních laserových ukazovátek. Auctioweb byl na eBay přejmenován již rok poté.  

Přestože je eBay dostupná v několika národních jazykových mutacích, čeština mezi nimi chybí. Pro úspěšné nakupování na eBay tedy musíte rozumět některé z cizích řečí. Základem je angličtina používaná na americké eBay (ebay.com), zde také naleznete největší nabídku zboží, které jsou navíc díky příhodnému kurzu dolaru dostupné za skvělé ceny. Jejich obrovskou nevýhodou je geografická vzdálenost, která výslednou cenu výrazně zvyšuje. Při nákupech v zámoří tedy musíte počítat s navýšením ceny o dvacet až sto dolarů za dopravu.  

Z pohledu přepravních podmínek je nejvýhodnější nakupovat v těsném sousedství, na německé eBay (ebay.de), která zahrnuje také mnoho nabídek z Rakouska. Drobnou překážkou může být němčina. Často také můžete narazit na neochotu prodávajících posílat zboží do České republiky. Výhodné mohou být nákupy na anglické ebay (ebay.co.uk) – potkáte se zde s angličtinou a ceny za dopravu nejsou tak vysoké, jako při nákupech přes oceán.  

Co na eBay nekoupíte 

Přestože lze na eBay koupit téměř cokoli, existuje několik kategorií zboží, které zde nenajdete. Patří mezi ně především:

 •          tabákové výrobky;
 •          alkohol;
 •          drogy a návykové látky;
 •          věci s nacistickou tématikou;
 •          neautorizované nahrávky hudebních děl;
 •          zbraně a munice;
 •          použité spodní prádlo;
 •          vyřešené školní úlohy;
 •          části lidských těl;
 •          živá zvířata;
 •          lístky do loterie. 

Cesta vede účtem  

Abyste na eBay mohli nakupovat, musíte si nejdříve vytvořit účet. Poté již můžete prodávat i nakupovat. Nakupování probíhá tak, že si prostřednictvím vyhledávání najdete některou ze zajímavých aukcí. Zde můžete přidávat – „přihazovat“ své nabídky až do doby ukončení aukce. Pokud v tento okamžik budete nabízet nejvyšší částku je zboží vaše. Musíte se však mít na pozoru před metodou takzvaného „snippingu“ – jedná se o použití softwarových nástrojů, které automaticky provádí přihazování v posledních několika sekundách trvání aukce. Pro přihazujícího použití tohoto způsobu znamená téměř úplnou jistotu nákupu zboží, lidskými silami není možné proti němu bojovat.  

Pokud chcete něco prodat nebo koupit, je nezbytná registrace. Ta je zdarma. Musíte do systému vložit své osobní údaje, ale pokud chcete, mohou pro ostatní uživatele zůstat skryty. Jakmile vám systém registraci potvrdí, můžete začít směle obchodovat.  

Ovšem již složitostí registračního procesu můžete odlišit kvalitní aukční servery od těch horších. Ti lepší provozovatelé totiž před tím, než vám umožní prodávat vlastní zboží, provedou ověření, zda jste skutečně tím, za koho se vydáváte. To vše se nejčastěji řeší prostřednictvím klasické papírové pošty: po své registraci obdržíte na poštovní adresu použitou pro registraci dopis s vygenerovaným číselným kódem a teprve po jeho zadání dokončíte prodejní registraci. Výhoda je jasná: jako nakupující si můžete být jisti, že prodejce je tím, za koho se vydává a že skutečně přebývá (nebo alespoň přebírá poštu) na adrese, kterou uvádí. 

Jak to funguje?

Prodávající vloží svoji nabídku odesláním formuláře, kde vyplní minimálně název výrobku a vyvolávací cenu. Nejnižší vyvolávací cena je 1 Kč. Dále si může vybrat, jak dlouho bude jeho aukce trvat – 1 až 14 dní. Čas serveru je řízen speciálním programem a ukončuje aukce s přesností na milisekundy. Prodávající může svoji nabídku zrušit pouze do okamžiku, dokud na ni nějaký uživatel nepřihodí. Poté už aukci nelze ukončit a prodávající je povinen nabízenou věc prodat kupujícímu, který přihodí nejvyšší částku.  

Kupující přihazuje peníze na věci, které hodlá zakoupit. Aby nemusel průběh aukce neustále sledovat, může použít funkci automatického přihazování. Systém bude automaticky přihazovat za něj, až do maximální ceny, kterou si sám nastaví a kterou je ochoten za nabízený výrobek zaplatit. Minimální přihození je 1Kč. Díky tomuto systému zaplatí jenom nezbytné minimum, neboť jeho maximální cena je skryta před ostatními účastníky aukce. Kupující, který před ukončením aukce přihodil nejvyšší částku, je povinen si za tuto cenu výrobek od prodávajícího odkoupit. Prodávající a kupující se musí vzájemně kontaktovat jakýmkoliv způsobem do 7 dnů. Musí si mezi sebou domluvit zaslání nebo předání zboží a způsob platby. 

U jednotlivých uživatelů máte možnost podívat se na jejich hodnocení, tzn. jak je hodnotili ostatní uživatelé. Tak si můžete udělat alespoň malou představu o jeho serióznosti a slušnosti. Vždy používejte zdravý rozum. Když se vám něco nebude zdát, neriskujte. 

Nejkurióznější aukce na eBay 

 • V srpnu 2006 byla prodána tortila s tváří ET mimozemšťana za 3 800 dolarů. 
 • V červnu 2005 nabídla manželka hudebníka Tima Shawa k prodeji jeho sporťák Lotus za 50 centů jako odplatu za jeho nevěru. Auto bylo prodáno do pěti minut.
 • Uživatel z Brisbane v Austrálii se pokusil prodat Nový Zéland. Vyvolávací cena byla 0,01 australského dolaru a nabídky se dosáhly hodnoty tří tisíc dolarů do doby, než byla aukce eBay zrušena.
 • Uživatel z Arizony dokázal prodat neexistující „vzdušnou kytaru“ za šest dolarů plus poštovné.
 • Majitel stránky Cockeyd.com dokázal prodat jediný pixel jeho stránky jako inzertní prostor za sto dolarů na dobu jednadvaceti dnů.

Několik tipů pro bezproblémovou aukci 

Existuje několik málo pravidel, při jejichž dodržování bude většina vašich aukcí úspěšných: 

 1. Projděte si hodnocení nakupujícího. Hodnocení vám dá možnost zjistit více podrobnosti o průběhu transakcí, kterých se kupující dosud zúčastnil, a porovnat zkušeností ostatních prodejců.
 2. Zkuste si ověřit kontaktní údaje nakupujícího ještě než mu odešlete předmět. Budete tak mít jistotu, že jste odeslali předmět správnému uživateli na správnou adresu.
 3. Ujistěte se, jaká je přesná výše poplatků za vámi zvolený způsob pro doručení předmětu. Tuto cenu uvedete potom do své nabídky.
 4. Pokud prodáváte hodnotný předmět, můžete ho pojistit pro případ, že by došlo k nějakým nepředvídaným okolnostem.
 5. Ujistěte se, že způsoby platby a dodání, které se chystáte použít, zaručují bezpečný průběh transakce. Především bude nezbytné zajistit si potvrzení o odeslání zboží. Potvrzení vám v případě potíží umožní dokázat, že byla zásilka skutečně odeslána.
 6. Snažte se vyhýbat transakcím, při kterých nakupující požaduje zaslání předmětu předem. Zvlášť v případě, že se jedná o nakupujícího, o kterém není možné sehnat více informací – například nemá na webových stránkách žádné hodnocení.

 

O tom jak zaplatit se dozvíte v kapitole 2.

Další kapitola
 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: odflaknute
Prouza
5. 12. 2007, 09:46
odflaknute
Fily
5. 12. 2007, 08:40
Odklepnuto.cz
VlK
5. 12. 2007, 07:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená