FinExpert.e15.cz

Vydělejte na „kreditkách“ a udělejte si hezké Vánoce

Karty nabízí % z plateb zpět a tisícové bonusy za zřízení.
Vydělejte na „kreditkách“ a udělejte si hezké Vánoce

Kreditní karty, neboli „kreditky“ – jak už to tak bývá, dovedou posloužit, ale také způsobit pěkný malér. Používání kreditní karty chce disciplínu, protože člověk utrácí „virtuální“ peníze banky (do výše kreditního limitu) a to jde zkrátka snadno. Ale pokud se s kreditní kartou naučíte zacházet a budete útratu hradit v bezúročném období, pak si můžete svůj rozpočet naopak vylepšit. Některé kreditní karty totiž vrací procenta z nákupů, přináší bonusy v rámci partnerských programů, slevy, pojištění...

Klepněte pro větší obrázek
Kreditní karta v lehkovážných rukou je holé neštěstí, chytří ušetří tisíce korun ročně (obr.: shutterstock.com)

Nic ale není zadarmo, proto, pokud budete kreditní kartu zvažovat, zjistěte si co nejvíce informací a projděte ceníky. Zvažte k čemu kartu budete využívat, kde budete platit a komu. Zda budete například cestovat a platit v zahraničí nebo zda existuje z vašeho pohledu atraktivní komodita či prodejce zapojený do partnerského programu. U některých karet je také důležité kolik peněz skrz ně měsíčně proteče.

Kreditky s bonusem:

Karty na trhu existují všelijaké, univerzální i specificky orientované na úzký segment zákazníků. Než přejdeme k samotným „kreditkám“, vězte ještě, že některé společnosti nabízejí bonusy za jejich založení, a ty bývají velkorysé. Jejich seznam najdete v info boxu.

Pokud tedy narazíte na kartu s dobrými parametry a vstupním bonusem, můžete na tom slušně vydělat, což jistě přijde před Vánoci vhod. Jako první proto v našem přehledu najdete charakteristiku kreditních karet s bonusem:

Kreditní karty od Citibank

Vlajková kreditní karta City Life vrací 2 % z plateb u obchodníků v tuzemsku i v zahraničí, rovněž z plateb na internetu, a to ve formě prémií. Měsíčně tak lze získat hodnotu ekvivalentu až 1 000 Kč. Jinak řečeno, utratíte-li měsíčně kartou 10 tisíc, dostanete 200 prémií. S kartou lze ušetřit až 25 % u partnerů v rámci programu Citi Club. Bezúročné období činí až 55 dní. Prémie lze směnit za peníze, respektive o ně snížit měsíční splátku. V prvním roce zpravidla Citibank neúčtuje poplatek za vedení. Čerpat lze vždy násobky pěti set prémií, vedení karty na rok zdarma stojí 500 prémií.

Kreditky a retail Citibank v ČR končí, odkoupí je Raiffeisenbank

Kreditky a retail Citibank v ČR končí, odkoupí je Raiffeisenbank

U nově vydaných Citi Lifi karet aktuálně získáte dvoutisícový bonus. Citibank nabízí širokou škálu „kreditek“, zaujme i karta vydávaná s Aukro.cz s bonusem 3 000 Kč na nákup na tomto internetovém tržišti. Dále jsou v nabídce O2 Citi (sleva na vyúčtování O2), Citi Shell (5% bonus na pohonné hmoty u čerpacích stanic Shell), Citi Billa (3 % zpět za nákupy v Bille), Citi ČSA, na které si můžete sběrem leteckých mil „vydělat“ na letenky a další karty. Zatím vše výše uvedené platí, ale kvůli akvizici portfolia kreditních karet Raiffeisen bank, mohou přijít v příštím roce změny.

Premia karta od Home Creditu

Za nákupy kartou získáváte prémiové Kč. Běžně 1 %, u partnerů Premia 2 – 20 % z hodnoty platby. Prémiové Kč v násobcích 100 můžete po té uplatnit na nákupy v síti partnerských obchodů. Bezúročné období je 51 dní, měsíční poplatek za vedení karty je 49 Kč. Karta existuje ještě ve variantách Clubcard (Tesco), Extra (O2), Datart a Česká pojišťovna. Výhody se v těcho případech vážou především na konkrétního partnera.

Diskuze na fóru FinExpert: 2 500 Kč za Premia kartu

To zajímavé na Premia kartě jeden z partnerů – internetový obchod s elektronikou CZC.cz. Můžete u něj utrácet prémiové Kč, ale hlavně stále platí akce na bonus ve výši 2500 Kč na nákup pro nové držitele Premia karty. Stačí si o kartu zažádat na adrese www.chci2500.cz a můžete mít pod stromečkem třeba novou herní konzoli o 2 500 Kč levnější. Stačí nákup na CZC.cz zaplatit právě Premia kartou. Akce platí do odvolání.

Karty De Luxe a Style od Raiffeisenbank

Banka inspirovaná klienty nabízí dvě „vracecí“ karty. Ty vrací 1 nebo 2 % z plateb v ČR i v zahraničí. Kritériem je celkový objem zaúčtovaných transakcí ve zúčtovacím období – do 10 000 Kč vrací karty procento, od této hranice vrací procenta dvě, nejvýše však 500 Kč měsíčně u karty Style, respektive 1 000 Kč měsíčně u karty De Luxe. Příslušné % se vrací zpět na kartový účet. Bezúročné období činí až 50 dní. Karta Style je k eKontu zdarma, bez něj vyjde na 59 Kč za měsíc. Karta De Luxe je s eKonem za 59 Kč, bez něj vyjde na 129 Kč měsíčně. U obou karet je v základu pojištění Komfort a každá nabízí slevy v rámci programu Sphere card.

Pozor, vratka u „Raiffky“ neplatí pro platby na internetu:

Do konce roku 2015 lze výše uvedené karty sjednat s bonusem až 1 000 Kč na první platbu, která musí proběhnout do konce ledna příštího roku. Akce platí, pokud o kartu zažádáte skrz www.epujcky.cz, detailní podmínky najdete zde.

Kreditní karta Cetelem

Spolu se Citi Life asi nejvšestrannější „kreditka“. Karta vrací 2 až 4 % z plateb, přičemž záleží na vás, kterou výhodu zvolíte. Vybrat lze jen jednu alternativu:

  • 2 % u všech obchodníků zpět na kartový účet (až 400 Kč/měs.)
  • 3 % z nákupů jen na internetu s virtuální kartou (až 600 Kč/měs.)
  • 4 % ze všech nákupů jen čerpacích stanicích v ČR i v zahraničí (až 800 Kč/měs.)

Čtvrtým možným zvýhodněním u kreditní karty Cetelem jsou bezplatné výběry z bankomatů v ČR i v zahraničí při výběru nad 1 000 Kč. Jen pozor, tyto výběry jsou okamžitě úročeny, nevztahuje se na ně bezúročné období. Kreditní karta od Cetelemu umí vybírat hotovost prostřednictvím služby Cashback (výběr je zdarma) až do 1 500 Kč, pokud u obchodníka platíte alespoň 300 Kč. Ale pozor, hotovost je úročena okamžitě tak, jako by byla vybrána z bankomatu. Bezúročné období činí až 55 dní. Poplatek za kartu je 69 Kč měsíčně, pokud si nastavíte výpisy elektronicky, klesá na 59 Kč.

I u Cetelemu najdeme „mutace“ karty, společnost nedávno rozjela spolupráci s internetovým obchodem Alza.cz, kdy karta vrací 5 % z nákupů na Alze a měsíční poplatek je snížen na 39, respektive 29 Kč (elektronický výpis). Z plateb jinde ale karta nevrací nic. Kreditku Cetelem ocení všichni ti, kteří často cestují, jelikož při čerpání z karty v zahraničí je uplatňován směnný kurz od společnosti MasterCard a neúčtuje se přirážka při převodu z cizí měny na domácí.

Lady Karta a A karta Komerční banky

Spolu s A kartou vrací Lady karta 1 % z plateb u obchodníků i na internetu na účet penzijního spoření (tzv. III. pilíř) u penzijního fondu Komerční banky. Bezúročné období je u obou karet 45 dní, měsíční poplatek za kartu je 59 Kč nebo není účtován v případě, že zaúčtované platby v daném měsíci překročí 3 000 Kč. Obě karty dále nabízí slevy u vybraných obchodníků, pojištění storna vstupenek, kabelky (Lady karta) a možnost využít službu Cashback a peníze čerpat z úvěrového limitu karty tak, jako by šlo o platbu za zboží. S kartou můžete využívat slevy v rámci programu Sphere Card.

Kreditní karta Odměna České spořitelny

Karta vrací zpět 1 % z každé platby. Odměna může směřovat na kartový účet, penzijní připojištění nebo penzijní spoření České spořitelny nebo stavební spoření od Buřinky. Za měsíc můžete získat až 350 Kč. Za karetní operace lze sbírat body v rámci programu iBod (1 bod za 100 Kč). Bezúročné období činí 55 dní. Za správu a vedení karty je účtován měsíční poplatek 39 Kč.

ČSOB MasterCard World

Karta vrací 1 % z každého nákupu zpět na účet kreditní karty, měsíčně až 1 000 Kč. Bezúročné období činí 55 dní, měsíční poplatek za kartu dělá 50 Kč. Při měsíční útratě nad 5 000 Kč je poplatek za vedení odpuštěn. Při pořízení elektroniky včetně mobilů a tabletů, domácích spotřebičů, hobby nářadí nebo zahradní techniky získává při platbě kreditní kartou o rok delší záruku.

GE MoneyCard Plus a Gold

Nově vydané kreditní karty Plus a Gold od GE nevrací s výjimkou partnerů bene+ nic. Ty stávající vrací 1 % na karetní účet, ale jen do 1. prosince 2015, po té GE Money vratku ruší a její „kreditky“ už se vyplatí jen v síti partnerů bene+. Bezúročné období na kartách je 50 dní, do poloviny listopadu ještě platí akce u nově vydaných karet, ty vrací 5 % na nákup školních potřeb a knížek a nabídnou tříměsíční bezúročné období.

Visa Axa od UniCredit Bank

Z kreditních karet, které nabízí UniCredit Bank vrací peníze Visa Axa. Karta vrací 1 % ze všech nákupů v ČR i v zahraničí a až 17 % z nákupů u partnerů v rámci Axa Clubu. Vratky z nákupů lze využít na platby na produkty Axa – na účet penzijního připojištění nebo na úhradu povinného ručení, pojištění bydlení či ho investici do podílových fondů v rámci finanční skupiny Axa. Bezúročné období je u karty 45 dní, poplatek za vedení je v prvním roce odpuštěn, po té 30 Kč, pokud měsíční obrat na kartě nedosáhne alespoň 3 000 Kč. Od 1. prosince se snižuje vratka na z 1 na 0,5 %.

Kreditka mBank

Nově vydané karty vrací 1 % z nákupů do konce roku 2015, a to až do výše 2 000 Kč. Odměna za daný měsíc je vyplácena na běžný účet mKonto do konce následujícího měsíce. Počítají se platby u obchodníků i na internetu. Po uplynutí této akce nevrací karta nic.

Tip redakce: Hledáte-li všestrannou kreditní kartu s dobrým poměrem náklady/vratka/vstupní bonus, určitě si nenechte utéct nabídku Citibank. Kreditní karta Citi Life vrací 2 % ze všech nákupů a na všechny nákupy lze rovněž čerpat bonus 2 000 Kč. V prvním roce je karta bez poplatku za vedení. Pokud Raiffeisenbank příštím roce podmínky změní a karta už nebude tak výhodná, můžete ji snadno zrušit.

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Vždyť je to prosté, milý Watsone, vzhledem k letošní...
David Obdržálek
26. 10. 2015, 16:18
Interchange fee není poplatek, který účtuje banka pr...
fremantle
26. 10. 2015, 10:30
Neni toto posleni moznost jak ziskat nove zakazniky?...
Novak
26. 10. 2015, 09:33
To nemá vůbec cenu, stejně to od nového roku osekají...
Tom
26. 10. 2015, 09:11
To skutečně ano. Ovšem nerad se vyskytuji v obchodec...
Mall.cz
26. 10. 2015, 08:47

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená