FinExpert.e15.cz

Vydělejte na cestování vlakem

Na cestování vlakem lze od září i vydělat. Kromě tradičních slev České dráhy od září nabízí i další výhody.
Vydělejte na cestování vlakem
Vyznat se ve slevách Českých drah je složité, přesto se však před cestou vyplatí informovat se, jakým způsobem vás cestování vlakem přijde nejlevněji.


Tipy, jak levně cestovat vlakem do školy najdete zde.


Jednou z možností, jak neplatit Českým dráhám drahé jízdné, je pořídit si tzv. In-kartu. Ta se vydává od května a nahradila všechny dosavadní zákaznické průkazové slevy, tj. Junior pas, Z-kartu a Senior pas. In-karta se vydávala v papírové podobě a pouze pro vybrané zákazníky byla ve variantě čipové karty. Od 4. září 2006 je však In-karta vydávána pro všechny zákazníky jako plně čipová. A na ni se nyní zaměříme.

In-karta je klasická čipová karta o velikosti platební karty. Čip je umístěný uvnitř karty a karta v sobě zahrunuje několik aplikací. Je pouze na vaší volbě, kterou si zvolíte a tu pak budete následující období používat.

Klepněte pro větší obrázek

In-zákazník 1/1 – 600 Kč na tři roky

Zákaznické jízdné pro držitele karty bez omezení věku. Pro vydání potřebujete jakýkoliv doklad totožnosti (OP, pas).

In-zákazník 1/2 dítě do 15 let – 600 Kč na tři roky

Zákaznické jízdné pro držitele karty od 6 do 15 let. K vystavení je nutný rodný list dítěte, anebo občanský průkaz či pas rodiče, ve kterém je dítě zapsáno.

In-zákazník 1/2 důchodce – 600 Kč na tři roky

Zákaznické jízdné pro příjemce starobního důchodu. K vystavení je nutný občanský průkaz nebo cestovní pas nebo průkaz o povolení k pobytu pro cizince a Rozhodnutí o přiznání důchodu nebo ústřižek poštovní poukázky "Důchody - výplatní doklad" nebo potvrzení o pobírání důchodu, které nesmí být starší 2 měsíců. Pokud je důchod vyplácen v zahraničí nebo se jedná o cizího státního příslušníka, musí žadatel předložit úředně ověřený překlad potvrzení o pobírání důchodu v českém jazyce (neplatí pro potvrzení vystavená ve slovenském jazyce).

In-senior – 600 Kč ročně

Sleva je určena pro všechny cestující starší 70 let, tj. ode dne 70. narozenin. Držitel získá možnost neomezeného cestování osobními a spěšnými vlaky. Pokud použije rychlík nebo vlaky IC a EC, zaplatí zákaznické jízdné pro důchodce (jako u In-zákazník 1/2 důchodce). Totéž se vztahuje při použití SC Pendolino, tam je potřeba uhradit dalších 200 Kč. Příplatek za vlaky IC a EC je 60 Kč.

In-zákazník 1/4 – 600 Kč na tři roky

Zákaznické jízdné pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Ten je potřeba při žádosti
předložit. Vlakem lze cestovat za zlevněné zákaznické jízdné, ale jen 2. třídou.

In-gold – 22 000 Kč ročně

Karta umožní neomezené cestování vlaky Českých drah, a to první třídou. Jedinou výjimkou je SC Pendolino, kde je nutné zaplatit 200 Kč příplatek.

In-junior – 600 Kč ročně

Zákaznické jízdné pro mladé od 15 do 26 let (tedy do dne, který předchází dni 26. narozenin). K vystavení je nutný osobní doklad (OP, pas). Držitel karty získá
  • slevu minimálně 50 %, maximálně 57 % (podle vzdálenosti) z obyčejného jízdného na jednoduché (jednosměrné) jízdenky ve 2. vozové třídě, cena zpáteční jízdenky se rovná dvojnásobku ceny jednoduché jízdenky,
  • dalších 10% slevy z ceny jednoduchého jízdného In-junior ve 2. vozové třídě, pokud si jízdenku do vzdálenosti max. 200 km zakoupíte ve stacionárním prodejním automatu jízdenek (sleva PAJ),
  • slevu 27 % z ceny dvoudenních síťových jízdenek až slevu 44 % z ceny čtvrtletních síťových jízdenek ČD ve 2. vozové třídě,
  • slevu minimálně 27 %, maximálně 38 % (podle vzdálenosti) z obyčejného jízdného při zakoupení jízdenek do 1. vozové třídy.

Nevýhody

Čipová In-karta je pro výrobu nákladnější než původní papírový průkaz. Přestože cena slev se v podstatě nezvýšila, zvláště rodiny citelně poznají nákup této zákaznické karty. Nevýhodou je nutnost zaplatit najednou tříletou platnost u vybraných aplikací. V naprosté většině případů tak musí zájemce ihned vydat 600 Kč. Pro tříčlennou rodinu s dítětem ve věku 6 – 15 let, která pravidelně cestuje vlakem, to znamená 1 800 Kč při podání žádosti. S každým dalším dítětěm se částka zvyšuje o 600 Kč, a to rozhodně není málo. Českým drahám za tříletou vynucenou platnost právem patří výtka. Tuto nevýhodu se České dráhy pokusily napravit tím, že In-karta je napojena i na slevový systém Sphere. Stačí tak jen mít tuto zákaznickou kartu a můžete nakupovat zboží a služby levněji.

Vydělejte na cestování

In-karta Českých drah je vlastně co-brandovaná zákaznická karta Českých drah a slevového systému Sphere, který provozuje společnost Efin. Karty Sphere lze najít u různých partnerů. Často jsou vydávány jako dárkové karty pro zákazníky nejrůznějších společností. Lze se s nimi setkat i u kreditních karet Raiffeisenbank, kdy při pořízení kreditky obdržíte automaticky i Sphere kartu. BAWAG Bank má logo Sphere přímo na své kreditní kartě, podobně jako In-karta Českých drah.

Vlastnictvím Sphere karty máte automaticky nárok na slevu u partnerů Shere. Ty můžete najít zde. Výše slevy začíná podle poskytované služby/zboží od 1 %, ale pohybuje se i okolo 30 %. Slevy lze najít i u renomovaných společností včetně finančního sektoru. Pokud tedy potřebujete cestovat vlaky Českých drah, může se vám pořízení In-karty „zaplatit“ slevami, které dostanete u obchodních partnerů.

Vedle slevy Sphere nabízí In-karta i mezinárodní slevu Rail plus. Ta vám zajistí 25% slevu z obyčejného jízdného TCV (mezinárodní železniční tarif) při pořizování si jízdenek do většiny zemí Evropy.

Jak si požádat o vydání čipové In-karty


  • Žádost lze podat ve všech železničních stanicích vybavených zařízením UNIPOK (naprostá většina železničních stanic) s tím, že cestující si mohou určit jako stanici výdeje kteroukoliv železniční stanici v síti ČD vybavenou zařízením UNIPOK (u požadavku na aplikaci In-gold pouze z vybraných železničních stanic). K vyřízení žádosti je zapotřebí nepoužitá průkazová fotografie "lesk" a osobní identifikační doklad, případně jiné doklady pro přiznání slevy (průkaz ZTP, důchodový výměr atd.).
  • Po zanesení údajů o držiteli karty do systému je mu na tiskopis jízdenky vytištěna tzv. "Předběžná In-karta" nebo "Potvrzení žádosti".
  • Pokladník požádá cestujícího o kontrolu jeho osobních údajů vytištěných na „Potvrzení žádosti“ a požádá ho o podpis (potvrzení, že údaje souhlasí).
  • Pokladník cestujícímu předá „Předběžnou In-kartu“, která mu v době její platnosti slouží k prokazování nároku na zvolenou vnitrostátní slevu
  • Hotová In-karta je pak přibližně po 30 dnech připravena k vyzvednutí v zákazníkem zvolené železniční stanici, datum a stanice vyzvednutí jsou uvedeny na „Předběžné In-kartě“. Pokladník vydá cestujícímu hotovou In-kartu na základě předložení „Předběžné In-karty“ včetně 1 ks plastového obalu na kartu, leták Sphere Card, příp. další informační materiály.
Další článek


 

celkem 56 komentářů

Nejnovější komentáře

Už jste viděli nový server o cestování vlakem, který...
Milan
22. 2. 2011, 08:48
Re:In gold ? Pro koho to je ?
Nedobrovolný cestovatel
1. 10. 2006, 12:41
Re:vydavani karty v brne na hl. n.
Jirka
11. 9. 2006, 23:50
vydavani karty v brne na hl. n.
jou
11. 9. 2006, 15:46
Re:Pro zaměstnance dráhy. Aby měli lepší pocit a v
Martin
8. 9. 2006, 13:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená