FinExpert.e15.cz

Vydělávejte: jak nakoupit akcie

Máte volné finanční prostředky a chcete je investovat do akcií? Nepotřebujete k tomu drahé licence ani prostředníka v podobě obchodníka s cennými papíry. Díky internetu můžete vydělat svůj první milion jednoduše a úplně sami.
Vydělávejte: jak nakoupit akcie

Zhodnocovat peníze v bance na běžném nebo spořicím účtu je v současnosti ztrátový obchod. Pokud máte odvahu a dostatek finančních prostředků, můžete zkusit investovat na akciovém trhu. Pražská burza cenných papírů za rok rostla o 43,35 % (měřeno indexem PX 50), nejúspěšnějším titulem za posledních dvanáct měsíců je Nová huť s výnosem téměř 522 %. Pozor ale, investice na akciovém trhu neznamená automatické zhodnocení peněz – například JČ Papírny Větřní za jeden rok zaznamenaly propad téměř o 72 %.

Škola, základ života …
S akciemi se obchoduje na organizovaných trzích - burzách, ale existují i tzv. mimoburzovní trhy (například český RM-Systém). Na burzách mohou obchodovat jen jejich členové (právnické osoby), zatímco například přes RM-Systém můžete příkazy zadávat sami pomocí internetu nebo na přepážkách.

Jak nakoupit akcie?
Jako investor v podstatě můžete nakoupit akcie dvěma způsoby - sami přes RM-Systém nebo přes prostředníka. Prostředníkem se rozumí obchodník s cennými papíry nebo investiční zprostředkovatel. Obchodník s cennými papíry přímo obchoduje na burze (provádět obchody na burze smějí jen členové burzy) nebo jiném trhu pomocí makléře. Investiční zprostředkovatel je osoba, která přijímá pokyny klienta, ale nedostane se do styku s penězi (pokyny klienta pouze předává obchodníkovi s cennými papíry).

Nákup akcií přes obchodníka
Těm, kteří chtějí obchodovat pouze s českými akciemi, se nabízí možnost vybrat si z několika desítek malých i velkých obchodníků. Dobrý obchodník nemusí být nutně členem pražské burzy, ale určitě by měl nabízet nákup přes RM-Systém. Ptáte se, proč nakupovat akcie v RM-Systému přes obchodníka? Protože většina obchodníků poskytuje i konzultace o vámi chystaných pokynech, což může v důsledku ušetřit nemalé finanční prostředky při vašem špatném rozhodnutí.

Společnosti přijímají pokyny k nákupům a prodejům akcií po telefonu nebo internetu. Tyto dva kanály jsou nejčastější a v případě internetu to v praxi funguje tak, že společnost nabídne přístup do svého systému, kde klient může řadu aplikací provádět automaticky. Nejznámějšími společnostmi poskytující i internetové systémy obchodování jsou Atlantik FT (proslavila se odkupem pohledávek Václava Fischera), Patria Direct, Fio nebo Sati. Cenné papíry, které obchodník nakoupí, buď zůstávají na jeho účtu, nebo jsou ve Středisku cenných papírů připsány na účet zákazníka. Klienti, kteří se zúčastnili kuponové privatizace již tento účet mají (u SCP), ostatní zaplatí registrační poplatek ve výši 110 Kč (sami nebo prostřednictvím obchodníka).

Nákup akcií přes RM-Systém
Abyste mohli prostřednictvím RM-Systému kupovat nebo prodávat cenné papíry, musíte se nejdříve zaregistrovat na některém z obchodních míst RM-Systému (je jich více než 80 po celé ČR). Zároveň si musíte založit účet ve Středisku cenných papírů. RM-Systém rozlišuje několik druhů zákazníků, které se liší podle přístupu k podávání pokynů, informací z trhu a poplatků za jednotlivé služby. Nejnižší úrovní je Běžný zákazník, který musí pokyny zadávat na přepážce RM-Systému.

Drobného investora s kladným vztahem k informačním technologiím budou nejvíce zajímat úrovně Internetový zákazník (I-zákazník) a Webový zákazník (W-zákazník). I-zákazníkem se stane spíše investor nakupující se spekulativním úmyslem, který se nebojí vysokého rizika, kdežto úroveň W-zákazník je pro uvážlivé investory (W-zákazník sice obchoduje z větší části pomocí internetu, ale autorizace pokynů provádí přes mobilní telefon). Výhodou RM-Systému je i to, že vypořádání obchodů probíhá okamžitě.

Nic není zadarmo – pozor na poplatky
Obchodníků nebo zprostředkovatelů, kteří vám umožní nákup akcií, je mnoho. Pro porovnání jednotlivých nabídek je dobré se zaměřit na poplatky. Obvykle jsou odděleny poplatky za podání pokynu a za zobchodovaný a provedený pokyn. Zatímco za podání pokynu se platí v řádu desetikorun, zobchodovaný pokyn je většinou zpoplatněn procentem z objemu obchodu (minimálně 50–100 Kč, u nízkých obchodů do 100 000 Kč se poplatek pohybuje okolo 1 % z objemu obchodu). Konkrétně v případě RM-Systému jako Internetový zákazník zaplatíte 30 Kč za podání příkazu k nákupu nebo prodeji a pak 173 Kč + 1,2 % z částky přesahující 10 000 Kč za uskutečněný nákup. Je také dobré se informovat, co všechno je v poplatku za pokyn zahrnuto.

Potřebujete peníze!
K nákupu akcií samozřejmě potřebujete finanční prostředky. Peníze investor většinou posílá na svůj účet u svého obchodníka nebo u RM-Systému. Tento účet je označován jako tzv. jumbo účet. V okamžiku nákupu nemusíte mít v případě využití obchodníka peníze na účtu a je možné je dodat později (není to ale pravidlem). Naopak u RM-Systému striktně platí, že v okamžiku nákupu akcií musíte mít příslušný finanční obnos na účtu. Navíc musíte počítat i s krytím poplatků za pokyn, respektive uskutečnění pokynu k nákupu.

Budoucnost RM-Systému
Se vstupem do Evropské unie a změnou klíčových zákonů upravujících kapitálový trh se objevil i názor, že nepotřebujeme dva trhy cenných papírů – burzu a mimoburzovní RM-Systém. Zatím to ale vypadá, že RM-Systém vstup ČR do EU přežije. Hlavním argumentem k zachování mimoburzovního trhu bylo, že by se značně ztížil přístup drobných investorů k nákupu a prodeji akcií.

Příští týden přineseme článek, který porovná nákup akcií přes internet u jednotlivých společností a v RM-Systému.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Jak ušetřit na daních při investicích na burze
Martin Chamr
13. 6. 2004, 23:33
Investovat v CZK nebo EUR či USD?
roman29
12. 11. 2003, 13:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená