FinExpert.e15.cz

Vydělávat v Dánsku, zdanit v Irsku a utrácet v Lotyšsku

V Evropě jsou nejvyšší průměrné mzdy na světě, protože jsou Evropané kvalifikovaní, vzdělaní a inovativní zaměstnanci. Zdanění práce je však v Evropě oproti ostatním vyspělým zemím světa (USA, Japonsko) podstatně vyšší a mnohdy i ceny prodavaného zboží a služeb.
Vydělávat v Dánsku, zdanit v Irsku a utrácet v Lotyšsku

Výše příjmů občanů  je všude ve světě závislá na náročnosti vykonávané profese. Všeobecně dobře placená místa   jsou: manažeři, lékaři, právníci, počítačový experti, strojírenští a chemičtí odborníci či pracovníci ve finančnictví.  Nejnižší mzdy jsou vypláceny za všechny pomocné, neodborné a manuálně jednoduché činnosti (uklízeč, vrátný, zemědělec, pomocník v kuchyni…).

Nejvyšší průměrná mzda je 3 500 eur měsíčně

V Dánsku je dle posledních údajů OECD průměrná hrubá měsíční mzda necelý 3 500 eur, což je nejvíce na celém světě. Druhá nejvyšší průměrná hrubá mzda je ve Švýcarsku (3 396 eur), třetí v Lucembursku (3 335 eur).  Výše průměrné mzdy v zemi je ve všech zemích světa vyšší než mzda nejčetnější. V posledních letech dochází všude na světě k neustálému rozptýlení mezd a platů, čímž dochází k výrazným platovým rozdílům mezi občany. Nejvyšší mzdové rozdíly z členských zemí OECD jsou v Mexiku, Turecku a Spojených státech Amerických. Nejnižší mzdové rozdíly naopak jsou v Maďarsku, Dánsku a Česku. 

Za co utrácejí Evropané

Jídlo

Ve všech deseti nových členských státech Evropské unie mají domácnosti mnohem vyšší náklady na jídlo než v původních patnácti  členských zemích. Hlavní důvod je ten, že ceny základních potravin jsou v nových členských zemích přibližně dvakrát tak levnější, ale platy jsou zde nižší více než trojnásobně (většinou i více). Nejvyšší měsíční výdaje na jídlo jsou v Litvě (36%), Lotyšsku (33%) a Maďarsku (29%). Naopak nejméně ze svého rozpočtu utratí za jídlo ve Velké Británii (10%), v Nizozemí (11%) a v Německu (11%).

Bydlení

Na bydlení  vynakládají všichni Evropané nemalé finanční prostředky. Nejvíce na bydlení ze svého rozpočtu vydají Švédové (31%), Dánové (26%) a Němci (25%). V západní Evropě nejsou nikde výdaje na bydlení nižší než 20%, v Česku těsně po touto hranicí 19% rodinného rozpočtu. Není žádným překvapením, že za oblečení utratí v průměru nejvíce  Italové a Francouzi (9%  měsíčních výdajů  domácností), naopak nejméně za oblečení utratí  Finové a Poláci (5%).

Zdraví

Nejvíce do svého zdraví investují Portugalci (7% měsíčních výdajů), naopak nejméně Britové a Slováci (1%). Do zábavy nejvíce investují Švédové a Francouzi (12%) rodinných výdajů. Nejméně na zábavě utratí Maďaři a Litevci (5% měsíčních výdajů). V průměru jsou tedy ceny zboží a služeb nejlevnější v Lotyšsku, Slovensku a Litvě (ceny nedosahují ani 50% průměru Evropské unie), naopak nejdráž je v Dánsku, Finsku, Irsku a Švédsku (ceny jsou v těchto zemích vyšší o více než 30% průměru Evropské unie).

Nejnižší zdanění práce je v Irsku

Míra zdanění je v evropských zemích rozdílná, nejvíce ze své hrubé mzdy na všech povinných odvodech (daň z příjmů fyzických osob, sociální pojištění, zdravotní pojištění) do státní pokladny odvedou Belgičané. Naopak nejméně se hrubá mzda od čisté mzdy liší na výplatní pásce v Irsku. Čistá mzda tak v Belgii  dosahuje u průměrné mzdy a uplatnění pouze základní odpočitatelné položky 57%. Čistá mzda  v Irsku  dosahuje u průměrné mzdy a uplatnění pouze základní odpočitatelné položky téměř 80%. Při využití dalších odpočitatelných položek (např. na manželku/la) zůstane občanovi při pobírání průměrné mzdy téměř 85%.

Nejvíce za průměrnou mzdu nakoupí v Lichtenštějnsku

Při zohlednění cen zboží a služeb jsou z  Evropanů  „nejbohatší“ občané Lichtenštějnska, Lucemburska a Švýcarska. Občané ve střední a východní Evropě mají mzdy mnohonásobně nižší než občané v západoevropských zemích. Jižní země Evropské unie jsou na tom platově výrazně  hůře než bohatší sever. Pro všechny země Evropské unie je však  společné, že nejvyšší průměrné mzdy jsou ve finančním sektoru  (peněžnictví,  pojišťovnictví) a službách. Dalšími odvětvími, která získávají, jsou obchod,  doprava a  telekomunikace. Nejnižší mzdy jsou naopak v zemědělství.

Další článek


 

Související články


celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: A u nas v CR?
shrek
23. 1. 2006, 20:30
No vy dva mě bavíte ;-)
shrek
23. 1. 2006, 20:17
Re: A u nas v CR?
Pepan
23. 1. 2006, 13:09
Re: A u nas v CR?
Krystof
23. 1. 2006, 13:02
Re: A u nas v CR?
shrek
22. 1. 2006, 22:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená