FinExpert.e15.cz

Vydělat i na propadu akcií

Nákupy „na krátko“ znásobují zisky i ztráty. Začátečníci by se do nich neměli pouštět.

Finanční skupina Fio zpřístupnila svým klientům takzvané shortové obchody na amerických trzích. Podle Jana Franeka, tiskového mluvčího společnosti, se tímto krokem podařilo otevřít novou dimenzi obchodování, která je zajímavá zejména pro klienty specializující se na krátkodobé obchody.

Princip shortových obchodů, nazývaných též „prodeje na krátko“, spočívá v tom, že klient prodává akcie, které nevlastní, aby je pak následně nakoupil. Zisk je vytvářen tak, že klient nakupuje akcie za nižší cenu, než za jakou je před tím prodal. Prostřednictvím Finanční skupiny Fio je pak zajištěna pro klienta půjčka těchto cenných papírů.

Shortové obchody lze provádět prostřednictvím internetové aplikace e-Broker. Za provedení shortového obchodu klienti zaplatí stejné poplatky, jako za normální prodejní pokyny.

„Shorty“ představují prostor pro dosahování mimořádných zisků, zároveň je však s nimi spojeno riziko vyšší ztráty. Zatímco při běžných obchodech může spekulant prodělat maximálně částku odpovídající jeho investici, při provádění shortových obchodů může jeho ztráta teoreticky dosahovat až násobků této částky. Shortové obchody jsou tak podle tiskového mluvčího Franeka vhodné zejména pro investory, kteří už mají s akciovými trhy větší zkušenosti.

Franek k tomu dodává, že na světových trzích jsou mezi aktivními obchodníky tyto obchody velmi oblíbeny a také u nás projevují klienti o tento typ služby zájem.

Fio, burzovní společnost je největším retailovým obchodníkem s cennými papíry v ČR. Díky vlastní internetové aplikaci e-Broker mohou zákazníci společnosti Fio obchodovat v reálném čase na českém, americkém a německém akciovém trhu. Společnost Fio poskytuje svým klientům také komplexní poradenský servis.

Zdroj: TZ Fio, burzovní společnost

Poznámka Osobních financí:
Příklad spekulace „na krátko“: Dnes uzavřu obchod s tím, že se zavážu za měsíc prodat tisíc kusů akcií firmy A za cenu 50 USD/ks. Dnes nemám ani akci a ani dolar v kapse. Během měsíce cena akcie firmy A klesne na 40 USD/ks. Za měsíc si půjčím peníze, nakoupím potřebné akcie po 40 USD za kus a obratem prodám za 50 USD za kus. Z transakce plyne zisk 10 000 USD.
Rizikovost spočívá v tom, že cena akcií firmy A mohla během měsíce naopak stoupnout na 60 USD/ks. V takovém případě bych si musel půjčit peníze na to, abych vytvořil ztrátu 10 000 USD.
Během „shortových“ obchodů dochází jak k násobení zisků v případě příznivého vývoje ceny akcie, tak k násobení dluhů v případě opačného vývoje ceny.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená