FinExpert.e15.cz

Výdaje za energii porostou

Evropané za energii utrácejí značnou část svého domácího rozpočtu a v nejbližších čtyřech letech se můžou „těšit“ na další zvyšování cen.
Výdaje za energii porostou

Rodinné výdaje za energii, tak budou ukrajovat ještě větší krajíc a spolu s náklady na bydlení spolknou ve většině domácností třetinu rozpočtu. Vždyť cena elektřiny byla počátkem roku 2007 za celou Evropskou unii o 9 % vyšší než před rokem…

Proč se bude zdražovat?

Výdaje na energii budou vyšší, důvodů je několik: zvyšování základních surovin na světových trzích, zvyšování ekologických daní či změna spotřebních daní a DPH (např. v Česku od ledna roku 2008). Západoevropané jsou s energií zvyklí šetřit, počínaje využíváním nových tepelně izolačních materiálů ve svých domovech, kupováním aut s nižší spotřebou a nákupem spotřebičů s nízkou spotřebou či zbytečným nepřetápěním pokojů v bytě konče. Cílem Evropské unie je v budoucích patnáctiletech omezit spotřebu energie až o 20 %. Napomoci má několik opatření:preferování výrobků s nižší spotřebou energie (od počítačů, aut až po domy), podpora úsporných žárovek či apelace na občany, aby vypínali v domácnosti všechny spotřebiče úplněa nenechávali je v pohotovostním režimu.

Bez elektřiny do nejde

Dnešní, na výkon a spotřebu orientovaná společnost, spotřebovává neuvěřitelné množství energie, bez které bychom si náš život ani neuměli představit. Bez energieby nebyl průmyslově-technologický pokrok vůbec možný. Nejpohodlnější formou energie je potom elektřina, která umožňuje přemisťovat energii z místa zdroje, tam kde je v danou dobu zapotřebí. Elektřinu potřebujeme zkrátka k dnešnímu životu všichni.

Nejvíce za elektřinu utratí Slováci

Nejvíce se od ledna 2006 do ledna 2007 zvýšila cena elektřiny ve Velké Británii, a to dokonce o 25 %, následuje Švédsko (o 16 %), Rakousko a Maďarsko (o 15 %). Nejméně naopak zdražila elektřina v Rumunsku, Polsku, Francii a Slovinsku (do 3 %). V přepočtu na kupní sílu mají nejdražší elektřinu Slováci, Poláci a Italové, nejméně za elektřinu naopak utratíŘekové, Finové, Britové a Francouzi. V Česku je potom cena elektřiny osmá nejvyšší. Vzhledem k tomu, žeprůměrná cena elektřiny v jednotlivých zemích nemá potřebnou vypovídací schopnost (různě vysoké příjmy občanů v jednotlivých zemích a ceny zboží a služeb v daném státě) o jejím vlivu na rodinný rozpočet jednotlivých domácností, bývá Eurostatem současně přepočítávána v jednotce PPS (Purchasing Power Standard). Tento ukazatel nám již slouží k poměrně přesnému porovnání cen elektřiny v jednotlivých zemích Evropy. Firmy mají oproti domácnostem ve všech zemích nižší sazbu (přibližně o 40 %), protože mají vyšší spotřebu a výhodnější podmínky.

Vyspělé ekonomiky energii lépe využívají

Světové ekonomiky jsou na energii naprosto závislé, téměř žádná lidská činnost se v dnešním světě neobejde bez potřeby energie. Přesto se přístup jednotlivých zemí, domácích firem a lidí k energii v EU liší. Vždyť k dosažení hrubého domácího produktu ve výši 1 000 euro potřebuje Dánsko desetkrát méně energie než Bulharsko (v ekvivalentu olej – ostatní formy energie jako např. elektřina, uhlí… byly přepočítány). Obě země jsou i na protipólu pomyslné tabulky s cenou jednotlivých druhů energií.

Např. průměrná cena elektřiny pro domácnosti s roční spotřebou od 1200 kWh do 3500 kWh se v Bulharsku pohybuje okolo 6,60 euro a v Dánsku okolo 23,50 euro. Nejnižší spotřebu energie na 1000 euro HDP mají v Evropské unii: Dánsko, Irsko, Rakousko a Německo, což jsou i dle jednotlivých ekonomických ukazatelů nejvyspělejší evropské země. Na druhé straně poslední místa s velikým náskokem zaujímá Bulharsko a Rumunsko – tedy země s nejnižší ekonomickou úrovní v rámci Evropské unie.

Ekologické daně v Evropě

Významně cenu elektřiny samozřejmě ovlivňuje i míra zdanění, která se liší stát od státu, např. v Dánsku tvoří veškeré daně 56 % výsledné ceny elektřiny, ve Švédsku 37 % a v Nizozemí 36 %. Naopak ve Velké Británii, na Maltě a v Portugalsku je to pouze 5 %. Česko je se 16 % uprostřed pomyslného žebříčku (spolu se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem).

Určitý vliv na energetickou šetrnost mají samozřejmě i ekologické daně zdražující ekologicky nešetrné formy energie. Ekologické daně jsou zavedeny ve všech členských zemích Evropské unie, ale jejich rozsah a výše se značně liší, jak vidíme z přiložené tabulky je výnos z ekologických daní v Dánsku více než trojnásobný oproti Litvě. Ekologické daně jsou zavedeny, aby se omezovala spotřeba surovin či zboží, které zatěžují životní prostředí. V Dánsku je však neopomenutelná i fiskální funkce ekologických daní, protože tvoří důležitý finanční zdroj státních a místních rozpočtů.

Díky ekologickým daním jsou občané a firmy nuceny, již i z ekologických důvodů k co nejefektivnějšímu nakládání s přírodními zdroji a hledat úspory ve všech článcích výroby a distribuce. V evropských zemích jsou mimo jiné zavedeny tyto ekologické daně: zdanění uhlí, zvýhodnění bezolovnatých benzinů, zvýhodnění kvalitní dieselové nafty, daň z obsahu oxidu uhlíku v benzinu a naftě, poplatek za obsah síry ve výrobě energie, diferencované poplatky požadované při pořízení nebo registraci automobilu, diferencované mýtné pro automobily, zdanění umělých hnojiv, zdanění pesticidů, možnost urychleného odpisu ekologických investic…

V nejbližších letech se dá očekávat další mírné zvyšování ekologickýchdaní (mnohdy kompenzováno snižováním přímých daní – daně z příjmu fyzických a právnických osob).

Cena elektřiny pro domácnosti v EU (leden 2007)

ZeměPrůměrná cena elektřiny domácností
Slovensko24,31
Itálie21,71
Polsko20,27
Nizozemí19,97
Maďarsko19,34
Německo18,24
Dánsko18,18
Česko17,4
Rumunsko17,3
Portugalsko17,12
Bulharsko16,66
Kypr15,28
Belgie14,76
Rakousko14,49
Lucembursko14,32
Slovinsko14,11
Litva14,04
Malta13,62
Švédsko13,61
Irsko13,2
Španělsko12,58
Lotyšsko11,76
Estonsko11,76
Velká Británie11,27
Francie10,86
Finsko9,77
Řecko8,14

Prameny: Eurostat: Statistik kurz gefasst, Umwelt und Energie Nr. 80/2007

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: má cenu šetřit?
jaromir
14. 10. 2007, 23:15
By mě zajímalo, který talent dělal tu tabulku
jaromir
9. 10. 2007, 19:03
má cenu šetřit?
Adamantium
9. 10. 2007, 16:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená