FinExpert.e15.cz

Výdaje si kontroluje jen třetina z nás


xls  |  20. 06. 2013 16:02

Tohle jsou všechno rady tak pro někoho, kdo nemá co dělat a má spoustu času. Když člověk hodně dělá, dost vydělává a nerozhazuje, tak nemá na podobné věci čas a hlavně by se mu to hrubě nevyplatilo. Ono při příjmech třeba 100 tisíc je dost jedno, jestli se za jídlo nasčítá měsíčně 5 nebo 10.

Takže trochu rychlejší a pohodlnější varianta: 1-2x ročně si od excelovský tabulky přidat aktuální stav majetku: účty, pohledávky, dluhy, hlavní zdroje, na základě toho si excel spočítá indexy oproti minulému období, grafy a máte to hotový!

 | 
czhunter  |  20. 06. 2013 21:32

Vedení vcelku velmi podrobného on-line účetnictví mi zabírá méně než hodinu měsíčně (zhruba 2 minuty každý druhý den na zapsání výdajů). To není hrozné, psaní zbytečných komentářů, jak je tento, mi zabere víc času.

 | 

Tak ono záleží jak moc podrobně se to bude dělat, jestli se nákupy v supermarketu odbudou jednou položkou jídlo, nebo se bude pitvat co je za mlíko, co za jogurt, co za pivo, co za sladkosti, tak se nad jedním nákupem stráví rozhodně víc než 2 minuty, přičemž mít jídlo jako 1 položku nic moc neřeší. Ideální by bylo kdyby se při platbě kartou nějakým způsobem přenesl podrobný obsah účtenky a dal se následně získat v digitální podobě.

Každopádně já na tom sem podobně jako xls, příjem značně převyšuje výdaje, takže nemám potřebu výdaje pitvat a omezovat.

 | 
czhunter  |  21. 06. 2013 16:42

Tak je pravda, že zas tak extrémně na jednotlivé položky to nevedu.

Když mít jednu položku "jídlo" nic moc neřeší, tak mít položky (a tedy i představu), kolik utratím za mlíko, jogurty a rohlíky řeší konkrétně co?

Uznávám, že psát si do "jídlo" třeba alkohol a cigarety je dost divné, ale to nekupuju = nepotřebuju řešit.

 | 

To řeší třeba že uvidím, že sladkosti nebo pivo nebo maso tvoří nepřiměřeně velký podíl ze sumy na jídlo, pokud budu mít jednou položkou jídlo, tak z toho nevidím co konkrétně mě stojí nejvíc a kde tedy mohu v případě nutnosti ušetřit..

 | 
czhunter  |  21. 06. 2013 22:34

Jenže ty to můžeš "atomizovat" prakticky nekonečně, třeba ti nemusí stačit vědět, jestli netvoří maso nepřiměřený podíl v rozpočtu, ale jestli je to kuřecí, hovězí nebo vepřové, jestli je to krkovice, plec nebo svíčková ... prostě pro každého existuje nějaká úroveň poznání, na které to má smysl.

Já si ji určil zrovna na této hladině podrobnosti, kdy tomu stačí věnovat tu hodinu měsíčně.

Navíc kupuju skoro pořád to stejné (respektive jídlo ve stále obdobné cenové hladině), takže pokud nekoupím 4x za měsíc pětikilo lososa, tak to nebude mít moc velký vliv na výdaje.

 | 
czhunter  |  21. 06. 2013 22:39

Tedy chtěl jsem říct, že v rámci dlouhodobého pohledu je důležitější dobře zaznamenávat zvláštní "jednorázové výdaje" (elektronika, oblečení, boty, platby kolem auta) - protože to že každý měsíc utratím 3-5k za jídlo (podle toho, jak se mi chce škudlit), to mám časem "ve voku".

Ale ty jednorázovější výdaje jsou zákeřnější, člověk si třeba nepamatuje, že "za tři roky už do toho auta nasypal celkem dost", ale dobré účetnictví to umí pěkně sečíst a zobrazit.

 | 
Thelvyn  |  21. 06. 2013 09:51

No lze na to taky využít vymožeností internetu , mám dobré zkušenosti s http://eucty.cz/,... navíc existuje i varianta pro Android, takže není nic jednoduššího než si vše snadno a rychle zapisovat. Mmch eucty umí i spousty dalších věcí ...

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená