Jen třicet čtyři procent českých domácností si vede evidenci svých výdajů. Nejvíce přitom upřednostňují tradiční papírovou formu výdajového deníku (62 %). Dalších čtyřicet procent dotazovaných uvedlo, že pro záznam využívá počítač, a čtyři procenta mobilní telefon. Informace vyplynuly z aktuálního průzkumu ING Bank Svět spoření.
Z pohledu vzdělání jsou největšími příznivci papírové formy domácího účetnictví lidé se základním vzděláním (92 %). Naopak vysokoškolsky vzdělaní lidé využívají častěji počítač (61 %).
Kontrola, toho co utratíme, významně napomáhá s tím, kolik ušetříme. Není se pak co divit, že na spoření se Čechům moc nedostává. Odborníci tak doporučují udělat alespoň jednou za rok revizi svých výdajů. „Pokud jsou záznamy vedeny opravdu poctivě, je možné zpětným pohledem do minulosti odhalit výdaje, které se pravidelně opakují a které rodina dokáže do budoucna oželet. Takový výdaj se rázem může změnit v částku, kterou rodina věnuje na spoření. Obdobnou úsporu může znamenat například i změna dodavatele služeb, které rodina dokáže nově získat za nižší tarif,“ doporučuje Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank.
Stručný návod, jak na domácí rozpočet:
1. Sečtěte všechny příjmy domácnosti (mzdy, příjmy z pronájmu, investic...).
2. Sečtěte všechny fixní a pravidelně se opakující výdaje (účty za bydlení a provoz domácnosti, školné, daně...) a vydělte dvanácti.
3. Zapisujte si pravidelně a poctivě všechny variabilní položky (jídlo, oblečení, volnočasové aktivity, svátky...).
4. Pravidelně revidujte domácí účetnictví. Přemýšlejte, co je důležité pro vás a vaše spořicí cíle.
5. Vytvořte si finanční rezervu a odkládejte každý měsíc stranou pevně stanovenou částku. Počítejte s ní v rodinném rozpočtu a berte ji jako pravidelný náklad tak, aby se ze spoření stal pozitivní návyk.