Sociální i ekonomická situace ve společnosti se vždy odráží i v rodině a výchově. Děti jsou schopné citlivě vnímat finanční nejistotu i materiální rozdíly mezi jednotlivými lidmi. Někdy se může zdát těžké naučit je, jak si s poradit s nejistotami, které dnešní doba přináší.
Nechte děti poznat rozdílná sociální prostředí
Když jsou děti zvyklé na určitý standart a jiný neznají, jsou daleko ohroženější jakoukoliv změnou úrovně jejich sociálního prostředí. Mají-li však možnost, třeba v domácnostech kamarádů nebo příbuzných, okouknout a naučit se, jak se dá žít s výrazně větším či naopak výrazně menším množstvím peněz, získají znalosti, které se jim mohou v životě velmi dobře hodit.
Neříkejte „nemůžeš to mít“, ale hledejte cesty
Snad každý rodič se v dnešní době setká s tím, že jeho děti zatouží po věcech, které momentálně nemůže nebo opravdu nechce financovat. Mnohem lépe než dítěti tyto věci bez naděje na změnu zakazovat, je pokusit se společně hledat cestu, jak by své touhy mohlo naplnit, například část peněz si našetřit z brigády, pokusit se danou věc sehnat „z druhé ruky“, půjčit si ji nebo najít něco podobného v přijatelné cenové kategorii.
Pokud nastane nějaký větší problém, děti by o něm měly vědět od rodičů
Může se stát, že ztratíte práci. Můžete se dostat do dluhové pasti či platební neschopnosti nebo hrozící exekuce. Jistě to není nic, čím by se chtěl člověk chlubit a není vůbec snadné něco takového říkat členům vlastní rodiny. Pokud se však děti dozví takto závažné informace od někoho jiného než od rodičů nebo nejbližších příbuzných, hrozí, že mohou ztratit důvěru ve své nejbližší. Oni byli přece těmi, kdo jim tajili velké problémy nebo dokonce lhali.
Ukažte jim, že průšvihy se dají řešit
Pokud se rodiče dostanou do tíživé finanční situace, děti potrebuji vidět, že aktivně pracují na tom, aby se dostali zpět nahoru. Rezignace nebo skrývání problémů je špatný vzor, který snadno přeberou a opakují ve škole i dalším životě, například rezignují na špatné známky ve škole a nemají snahu je zlepšit. I když nebude řešení třeba po nějakou dobu úspěšné, nevadí. Děti si z toho odnesou správný model řešení situace, je nutné se snažit a starosti se vyřeší, i když to možná bude nějakou dobu trvat.
Hodnoty jsou relativní a nikdo nemá všechno
Je sice fajn mít bazén na zahradě, ale na koupališti zase poznají nové kamarády. Kamarádi sice mají doma mnohem víc hraček, jenže jejich tatínek jezdí domů pozdě večer. Děti by se měly učit, že skoro na všem se dá najít něco pozitivního i něco negativního. Že hodnoty, které jsou důležité pro jednoho, nemusí stejně vnímat i ostatní.
Na konzumu a konzumnímu stylu života obecně není nic špatně, pokud je v rozumné míře doplňován i dalšími hodnotami, kulturními zážitky a společně stráveným časem. Stejně tak není špatný ani alternativní nebo přísně ekologický styl života, který peníze a věci moc neuznává, ovšem i ten by měl být na potomky aplikován „s mírou“.