FinExpert.e15.cz

Východni Evropa - ráj pro investory

Několik let panuje na burzách ve střední a východní Evropě High Noon. Do akcií se vyplatí investovat.
Východni Evropa - ráj pro investory

Z pohledu hospodářského vývoje a pokračujícím procesem konvergence se trhy CEE v současné době opět prezentují ze své nejlepší stránky.

„S historickou změnou politického systému v zemích střední a východní Evropy se hospodářské prostředí pro tyto státy drasticky změnilo. Region má nyní za sebou 18 pohnutých let po otevření Západu. V tomto období proto mohli investoři díky vysoké míře růstu docílit mimořádně dobrých výnosů. Mnohé ukazuje na to, že konvergence ve východní Evropě zůstane pro investory také v příštích letech příběhem o úspěchu,“ komentuje Zoltan Koch, manažer fondu v týmu „Emerging Markets Aktien“ ve společnosti Raiffeisen Capital Management (RCM), trvající roky boomu na východoevropských burzách.

Export, hladina mezd a nízké zdanění podniků jako hnací síla růstu

Nejnovější rozhodnutí americké emisní banky o snížení hlavní úrokové sazby dalo středoevropským a východoevropským trhům vítr do zad. Vyhlídky růstu ve východní Evropě a v EU, nejdůležitějším exportním trhu, jsou nadále pozitivní. Vedle exportu však je ve většině zemí silným motorem pro růst dynamická poptávka na domácím trhu. Značný díl potenciálu ekonomického růstu nesou nadále zahraniční investice – především západoevropských nebo nadnárodních velkých podniků, jimž se již otevřely i malé a středně velké firmy.

Hladiny mezd a jednicové mzdové náklady ve státech CEE jsou nadále pro západní podniky velmi lákavé. „Na tom se ani v bližší budoucnosti nic nezmění,“ dodává Koch. „Dodatečnou pobídkou pro zahraniční investice představuje srovnatelně nízké zdanění podniků v těchto zemích: s několika málo výjimkami jsou vesměs nižší než 20 %, v porovnání s daňovými sazbami právnických osob až 38 % v členských zemích EU jako je Německo, Francie nebo Itálie.“ Dodatečnou podporu nabízí vyhlídka na stoupající převody peněz z rozpočtu EU v příštích letech. Vracející se ochota investorů investovat do riskantních majetků vedla k podstatnému oživení na trzích, které jsou nadále dobře podporovány také z fundamentální strany. Nicméně by se nejnovější krize na finančních trzích mohla odrazit v menším hospodářském růstu.

Situace v Rusku

Při hodnocení kapitálových trhů v Rusku, největší investiční zemi východní Evropy, platí jiná měřítka. „Region východně od nových hranice EU má sice také konvergenční potenciál, avšak s jinými strukturami a bez statutu přístupu. Závislost na energetickém sektoru je vysoká a je částí současného příběhu o úspěchu. Největší kus reformního procesu je však ještě před námi, přičemž možné „privilegované partnerství“ s EU by přineslo další hybnou sílu, a to pro obě strany,“ říká manažer fondu z RCM.

„Poté, co rublový trh je pro zahraniční investory těžko přístupný, resp. rublové úroky leží pod mírou inflace, koncentruje se zájem na kvetoucí trh s akciemi. Ten už několik let profituje z velmi dobrého hospodářského prostředí s mírou růstu zčásti až 7 % ročně a z působivých přebytků rozpočtu a bilance zboží a služeb. Také pro nadcházející roky lze vycházet z růstu řádově 6 %,“ uvádí Koch. Aktuálně roste ruská ekonomika roste velmi mohutně a rychlým tempem, což ovšem má za následek implikace pro inflaci. Také ruský akciový trh se v nejbližší minulosti vyvíjel pozitivně, přičemž k vítězům patří především podniky s oblastí energie, surovin a telekomunikací.

Situace v Polsku

I když by růst v příštích letech mohl trochu poklesnout, je jeho měřítko – HDP – v Polsku také ještě cca 2 - 3 % nad průměrným růstem v evropské patnáctce. Pro Polsko se v tomto roce očekává hospodářský růst 6,2 %. V příštím roce by se však měl znovu lehce zhoršit. V regionálním porovnání je však Polsko hodnoceno zřetelně výše než jiné akciové trhy. Jedním z důvodů je silný příliv do akcií prostřednictvím lokálních i mezinárodních investičních fondů v prvním pololetí, které však od poklesu kurzu v polovině července silně poklesly. Polské akcie kotují v nejbližší minulosti opět lehce výše.

Maďarská a česká situace

V Maďarsku se akciový trh vyvíjí v souladu s ostatními východoevropskými zeměmi lehce pozitivně. Ovšem nový zákon, který má chránit domácí podniky ve strategických oblastech před nepřátelskými převzetími, se postaral o negativní náladu.

V Česku daňová reforma i v příštích měsících ukáže pozitivní účinky: do roku 2010 přinese pokles daňové sazby právnických osob ze současných 24 % na 19 %. České akcie se v nedávné minulosti navzdory kladným hospodářským údajům nacházely jenom v ústraní. Na straně vítězů stál energetický sektor. Ten profitoval z oznámení, že ceny za energie pro české domácnosti budou v příštím roce zvýšeny o 9 %.

Růst pokračuje i přes značné pokroky

Vídeňský Institut pro mezinárodní srovnávání hospodářství vypočítal, že – i při trvale pozitivním rozdílu růstu ve prospěch nových členských zemí – by měl proces dohánění západní Evropy navzdory značným pokrokům trvat ještě jednu generaci nebo déle. Teprve potom bude mezera ve výkonu hospodářství na hlavu přibližně uzavřená.

Avšak kapitálové trhy se orientují podle takových kritérií jenom omezeně. Pro ně platí nejprve krátkodobý a střednědobý trend s horizontem investic zhruba do roku 2012. Nejpozději pak by měly nejvyspělejší státy CEE mít uskutečněné i své měnově politické cíle až po přístup k euro.

Zájem mezinárodních velkoinvestorů se bude soustředit zejména na zmenšení fiskálních deficitů a pokračující přibližování míry nárůstu cen k úrovni v eurozemích. Nehledě na nutná očištění struktury platí pro státy CEE primárně: výdaje pokud možno snížit, příjmy nezvyšovat.

„Ať už se tato opatření učiní v jakékoli míře – zároveň bude nutné dbát na to, aby nebyl ohrožen hospodářský růst. Průměrný růst by nezpochybnil pouze dlouhodobě orientovaný proces dohánění, ale také ohrozil zlepšení fiskální situace,“ říká Koch. „Kombinace růstu se současným nízkým zdaněním podniků lze považovat za páku pro zisky podniků. Budeme-li vycházet z dlouhodobějšího růstu, budou v hospodářském prostředí se stále se zlepšující infrastrukturou zisky také v budoucnu dále stoupat.“

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená