FinExpert.e15.cz

Vyberte si zdravotní pojišťovnu

Možná, že nejste spokojeni s tím, co vám nabízí vaše zdravotní pojišťovna. Změna zdravotní pojišťovny je snadná.
Vyberte si zdravotní pojišťovnu

Zákon v České republice stanovuje právo na bezplatnou základní zdravotní péči. Každý občan u nás však na druhé straně musí být zdravotně pojištěn. Splňuje-li tyto podmínky, pak má možnost vybrat si z desíti tuzemských zdravotních pojišťoven. My jsme se zaměřili na náhodně vybrané čtyři pojistné ústavy. Konečné porovnání jsme poté provedli mezi všemi zdravotními pojišťovnami v České republice.

Přestoupit k nové pojišťovně lze prostřednictvím internetových stránek nebo v klientských centrech, která jsou v obchodních střediscích v Praze a několika dalších městech. Ze zákona může každý změnit zdravotní pojišťovnu jednou za 12 měsíců, a to vždy k prvnímu dni čtvrtletí.

Všeobecná a největší

Nejvíce klientů a smluvních zdravotnických zařízení má u nás Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), ve které jsou v současné době nejpopulárnější programy prevence. Podle mluvčího Jiřího Roda si letos přišlo už 280 tisíc klientů VZP pro některý z příspěvků z těchto programů. „Na ty pojišťovna vyčlenila 300 milionů korun, a protože peníze byly vyčerpány již během prvních čtyř měsíců, připravuje VZP pro své pojištěnce nové programy,“ řekl Rod. Pojištěnci u VZP také budou mít možnost využít především příspěvky na očkování a bezlepkovou dietu v rámci programu Zdravá rodina. „Pro členy Klubu pevného zdraví nadále platí sjednané slevy a výhody týkající se cvičení, relaxačních aktivit či nákupu zdravotních pomůcek. Plošně se VZP podařilo sjednat pro všechny klienty řadu slev na zájezdy a dovolené. Větší zvýhodnění pak opět platí pro členy Klubu pevného zdraví,“ pokračuje Jiří Rod. Právě množství klientů je sice jistotou ústavu, může se ale stát také přítěží. Například příspěvek 141 milionů korun na sportovní helmy a chrániče byly letos již také vyčerpány, i když někteří prodejci po dohodě s pojišťovnou poskytují slevy na jejich pořízení přímo z kupní ceny. VZP má přes šest milionů klientů a hradí téměř všechnu zdravotní péči.

Jen pro Moravany

Hlavním lákadlem Hutnické zaměstnanecké pojišťovny (HZP) jsou podle ředitele úseku marketing Josefa Křivánka také preventivní programy, na které mohou klienti od ústavu získat až 1 500 Kč ročně. „Nabídka je rozdělena dle věkových segmentů, a tak lépe uspokojuje potřeby konkrétních pojištěnců. Klienti HZP dále mohou čerpat slevy na nákup zboží a služeb ve vybrané síti prodejců. HZP, stejně jako většina ostatních pojistných ústavů, nabízí možnost bezplatné registrace do E-přepážky. Služba umožňuje vyřídit většinu běžných požadavků a administrativních úkonů bez nutnosti návštěvy kontaktního místa. Klienti tak mohou využít svůj čas mnohem efektivněji. E-přepážka je služba určená všem klientům HZP, zohledňuje i nižší počítačovou gramotnost především starší generace,“ říká Křivánek. Podle něj je HZP stabilní, vyrovnaně hospodařící zdravotní pojišťovna s více než patnáctiletou tradicí. Disponuje širokou smluvní sítí lékařů a zdravotnických zařízení po celé Moravě. „Klienti mají také možnost dotázat se lékaře prostřednictvím webových stránek HZP, nastanou-li např. v jejich léčbě komplikace. Pojišťovna využívá moderní prvky elektronické komunikace, proto její klienti mohou ušetřit spoustu času,“ říká Křivánek. Dlužno dodat, že HZP je regionálně omezená právě Moravou a Slezskem.

Pro bankéře to nejlepší

Mario Böhme z Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) přiznává, že většinu klientů má ústav z Prahy a z Čech. „Naši pojištěnci nejsou nějak úzce profesně změřenou skupinou. Historicky sice máme vysoký podíl klientů z finančních ústavů, ale pojišťovna je otevřena komukoliv. Hlavním úkolem OZP je zajistit svým klientům kvalitní péči v co nejširší síti zdravotnických zařízení,“ říká Böhme. U OZP se dá patrně najít nejvíce různých balíčků, profitů a programů, které jsou určeny pro nerůznější věkové kategorie lidí, těhotné ženy nebo pacienty trpící určitým onemocněním. „Výhody, bonusy, příspěvky – to je něco navíc, určité zpříjemnění. OZP dbá na to, aby tento typ nabídky přinášel klientům profi t v oblasti prevence a zdravého životního stylu. Proto přispívá na činnosti směřující k těmto účelům,“ doplňuje Böhme. Krom zmíněných aktivit má OZP například svůj Klub zdraví, jehož členové mají mj. výhodu slev při sportovních akcí, s OZP si můžete například zaplavat, projít noční Prahou a pro klienty jsou také nonstop připraveně operátorky, které přes den objednávají nemocné, mohou zařídit okamžitou konzultaci s lékařem, v noci pak řeší aktuální zdravotní problémy klientů, které nevyžadují zásah rychlé zdravotní služby. „OZP má 678 000 pojištěnců a mezi nimi získal poměrně značnou popularitu propracovaný systém celoplošných preventivních programů, hlavně onkologické a kardiovaskulární prevence, a také kreditní systém, ve kterém je klient bonifikován z hlediska nákladů na zdravotní péči a délku pojistného vztahu s OZP,“ dodává mluvčí pojišťovny Mario Böhme.

Individuální přístup

Klienti Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance (ZPMA) jsou podle mluvčí Zuzany Brávníkové převážně ze Středočeského, Plzeňského, Ústeckého, Jihomoravského  a Olomoucké kraje a  z Vysočiny, dohromady je jich asi 400 000. „Díky navázané strategické spolupráci s Allianz nabízíme našim klientům slevy na cestovním pojištění, pojištění aut, životním i neživotním, penzijním připojištění. Ve spolupráci s Europe Assistance jsme zahájili provoz call centra. Máme také slevy u vybraných cestovních kanceláří, lékáren, optik, prodejen se zdravou výživou, sportovními pomůckami po předložení průkazu pojištěnce. Nové pojištěnce si ZPMA podle Brávníkové získává individuálním přístupem ke každému klientovi na všech 44 pracovištích ZPMA.
 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená