FinExpert.e15.cz

Vyberte si běžný účet

Na českém bankovním trhu je dostatečná konkurence, aby si to své vybral i ten nejnáročnější klient. Pomůže vám udělat si jasno v běžných účtech bank působících na českém trhu.
Vyberte si běžný účet
Pokud vám připadají bankovní poplatky vysoké, je potřeba zvážit, zda služby, za něž platíte, opravdu využíváte a jestli není možnost celkovou částku snížit – třeba volbou jiného komunikačního kanálu s bankou. Jestliže tato možnost již nepřichází v úvahu, nezbývá než se poohlédnout po jiné bance.

Stačí si jen vybrat

V Česku je pro retailovou (drobnou) klientelu k dispozici zhruba 18 bank a 19 družstevních záložen (jim jsme se věnovali v článku zde). U všech si můžete otevřít osobní účet. Pokud patříte mezi velmi náročné klienty, můžete se obrátit i na banky orientované na nejvyšší segment klientů – Commerzbank a J&T Banku. Služby na míru pro majetnou skupinu však nabídne i většina bank uvedených v přehledu. Mezi špičky v tomto oboru patří Citibank s programem CitiGold Wealth Management, BAWAG Bank, Živnostenská banka, ČSOB, HVB Bank a Raiffeisenbank.

Co očekáváte?

Běžnému klientovi udělá dobrou službu základní balíček služeb či účet v jakékoliv bance. Náročnější zákazník bude zkoumat nabídku dalších služeb, případně cenu za transakce. Většina lidí má účet v bance, která má pobočku v místě jejich bydliště či působení. Přitom ale přibývá klientů, kteří si zakládají účty u méně známých bank (například Waldviertler Sparkasse von 1842, Raiffeisenbank im Stiftland a Oberbank), které sice tolik poboček nemají, ale mohou oslovit nízkými poplatky či individuálním přístupem. Vždyť dnes stačí mít internetové bankovnictví, platební kartu, a máte banku tam, kde ji potřebujete. Uživatelsky náročné klienty dokáže uspokojit především eBanka s dokonalým přístupem přes internet. V malých vesnicích má díky dostupnosti služeb na každé poště pravděpodobně nejvíc klientů Poštovní spořitelna. Co tedy jednotlivé banky nabízejí?


Nepotřebujete mít pobočku v místě bydliště; díky přímému bankovnictví a debetní kartě můžete mít banku kdekoliv.

BAWAG Bank

Příjemný je dvoukorunový poplatek za příchozí platby. Za výběr z kteréhokoli bankomatu v ČR vám banka naúčtuje 6,50 Kč. To je přímá konkurence eBance, která chce při výběru z libovolného bankomatu 6,90 Kč – ovšem s omezením podle výše obratu na účtu. Internetové bankovnictví vám umožní veškeré potřebné operace, ale pouze s použitím klasického elektronického podpisu. Výhodný je balíček internetového bankovnictví a platební karty – výsledná cena včetně levného výběru z bankomatů patří na trhu k nejnižším.

Citibank

Jestliže máte na všech účtech u Citibank dohromady částku nad 100 000 Kč, vedení účtu (případně všech účtů) CitiOne vás nebude nic stát. Částka může být u banky i ve formě investice např. v podílových fondech. Měsíční písemný výpis i debetní karta jsou zdarma vždy. Silnou stránkou banky jsou nulové poplatky za příchozí tuzemské i zahraniční platby, ostatní poplatky patří mezi dražší, ale jsou velmi jednoduché. Přes internetové bankovnictví nezrušíte povolení inkasa a banka nenabízí kontokorent.

Česká spořitelna

Velkými výhodami banky jsou finanční stabilita a široká síť bankomatů i poboček. Výhodný je studentský účet Student+ a internetové bankovnictví má velmi rozsáhlé možností. Lahůdkou je zadávání příkazů přes bankomat. Nepřiměřeně vysoký je ovšem poplatek 7 Kč za příchozí platbu a trvalé platby do jiné banky; výběry z bankomatů cizí banky se klientům taky prodraží. Kontokorent má vyšší úrokovou sazbu.

Československá obchodní banka

Banka má přijatelné poplatky za výběr z bankomatu a účet můžete plně ovládat přes internet. Výhodou je dostupnost internetového bankovnictví pro všechny typy prohlížečů a snadná autorizace zasláním SMS kódu na mobilní telefon, pro náročné je k dispozici autentizace čipovou kartou. Mezi nevýhody patří poplatek 7 Kč za příchozí platby a poměrně nízké limity platebních karet při založení účtu. Dávejte si pozor při zřízení trvalého příkazu – pokud zadáte trvalý příkaz na pobočce, bude účtován vyšší poplatek za každou realizaci.

eBanka

Opakovaný vítěz soutěží o nejlepší internetové bankovnictví. Všechny bankovní služby včetně úvěrů, investic, stavebního spoření, penzijního připojištění i životního pojištění si můžete sami zřídit, měnit a pohodlně ovládat. Cena za výběr z libovolného bankomatu je velmi pěkná – 6,90 Kč, ale jen při splnění podmínky minimálního požadovaného obratu 15 000 Kč. Jestliže tuto podmínku nesplníte, je navíc dost vysoký i poplatek za vedení účtu. I při minimálním požadovaném obratu je navíc většina transakční poplatků velmi drahá (8,10 Kč příchozí i odchozí platba do jiné banky pro program Základ–zdarma). eBanku lze doporučit těm, kdo nehledí na cenu poplatků a vyžadují rychlé a kdykoliv dostupné služby.

Fio, družstevní záložna

Nová "bankovní" štika zavedla veškerý tuzemský příchozí i odchozí platební styk naprosto zdarma, pokud použijete internetové bankovnictví. Účet lze zřídit i korespondenčně, je přitom zajímavě úročený. Můžete jej plnohodnotně ovládat přes internet, jen zahraniční platby je zatím nutné zadávat písemně. Ojedinělou možností je on-line obchodování s akciemi. Pro klienty citlivé na bankovní poplatky je Fio dobrou alternativou. Je pravda, že záložna nemá velké zkušenosti s rozsáhlou bankovní klientelou, ale v obchodech s cennými papíry již své kvality prokázala.

GE Money Bank

Nabízí standardní služby za spíše vyšší cenu. Jako majitelé účtu ovšem máte možnost využít další služby, jejichž získání by jinak bylo složitější – typicky úvěrové produkty. Banka má dobře propracovaný GSM bankovnictví, přes internetové bankovnictví zatím nezadáte zahraniční platby. Dva první výběry v měsíci z vlastního bankomatu jsou zdarma, další za 5 Kč. V rámci Genius Konta (základ tvoří BÚ + 2 produkty dle výběru klienta stojí 79 Kč, každý další produkt 20 Kč) lze zřizovat produkty levněji. Velmi vysoká je úroková sazba kontokorentu a odstrašující je i poplatek 60 Kč za výběr hotovosti na pokladně.

HVB Bank

Má dobře propracovanou nabídku pro aktivní klienty. Její GSM bankovnictví má nejrozšířenější funkce na trhu, přes internetové bankovnictví bez potíží ovládáte všechny možnosti účtu, navíc s jakýmkoliv prohlížečem. Vše potvrzujete elektronickým klíčem. Za povšimnutí stojí jednotná cena 9 Kč za výběr z bankomatu. Pro zahraniční platby je banka poměrně drahá, přestože od června snižuje cenu platby v eurozóně.

IC Banka

Předností této malé banky jsou velmi slušné ceny zahraničního platebního styku, odchozí platba je účtována paušálem a příchozí je zdarma, je-li v měně účtu. Velkou nevýhodou je neexistence přímých kanálů – na dálku můžete s bankou komunikovat jen poštou, faxem a mailem, takže její nabídka osloví hlavně klienty z Prahy a Hradce Králové, kde má pobočky.

ING

Hlavním tahákem banky je ING konto – speciální spořicí účet s kvalitním úročením, jehož současná úroková sazba je 1,7 % ročně. Veškeré tuzemské platby jsou zdarma, bezplatně lze využívat internetové a telefonní bankovnictví. Finanční prostředky ovšem lze vybrat jen bezhotovostně, mnoho klientů proto konto kombinuje s jiným účtem. Na ING konto si posílají všechny příchozí platby a jednou měsíčně je převedou na nějaký levný výdajový účet (např. u WSPK) či např. na vkladní knížku Poštovní spořitelny, kde si vyberou hotovost. Výsledkem je úspora bankovních poplatků při zachování dobrého úročení na účtu.

Komerční banka

Příchozí platby stojí 7 Kč a výše úroku kontokorentu v základní sazbě je nehezkých 19,8 % – to je nejvíce na českém trhu.Výběr hotovosti na pokladně by vás stál 60 Kč. Podle typu karty máte určitý počet výběrů z bankomatu KB zdarma, u cizích bankomatů si pak připravte 39 Kč za výběr. Drahé bankovní služby se KB pokouší kompenzovat individuálním přístupem k dlouholetým klientům.

Oberbank

Nechce být nejlevnější bankou, její výhoda spočívá v možnosti individuálního přístupu ke klientům. Jinými slovy, chcete-li nestandardní úvěrové služby za ceny, které vám konkurence jen stěží nabídne, u Oberbank máte šanci. Přístup přes internet je ale poměrně složitý a umí jen tuzemské a zahraniční platby, transakce potvrzujete jednorázovými kódy TAN, která vám Oberbank pošle přímo z Německa. O trvalých příkazech a povolení inkasa si můžete nechat zdát.


Méně známé banky se snaží oslovit klienta nízkými poplatky a individuálním přístupem, zvláště v úvěrové oblasti..

Poštovní spořitelna

Nemůžete očekávat individuální přístup, služby však banka nabízí velmi dobré – a to díky zázemí ČSOB, do které banka patří. Jestliže preferujete maximální poměr ceny a dostupnosti, je PS jasná volba. Brzdou by mohl být týdenní limit 1 000 Kč při vydání elektronické karty a inkaso do jiné banky za 8 Kč. Asi největší výhodou Poštovní spořitelny je velký počet obchodních míst na poštách. Od června navíc ruší poplatek za příchozí tuzemskou platbu a sjednotí současné mírně chaotické typy účtů, takže pokud konkurence bude reagovat, máme se ještě na co těšit.

Raiffeisenbank

Ceny a parametry balíčků jsou srovnatelné s konkurencí. Inkasní platby ovšem stojí 7 Kč a výběr hotovosti v bance vás přijde na 50 Kč. Internetové bankovnictví je však dostupné pro všechny prohlížeče a potvrzení transakcí kódem v SMS zprávě z něj dělá bezpečný kanál. Pokud si chcete pořídit GSM bankovnictví, musíte disponovat SIM kartou Eurotelu. Jako jedna z mála bank umí reagovat i na některé specifické segmenty zákazníků – viz. např. konto Baník.

Raiffeisenbank im Stiftland

Tato německá družstevní banka má spíše regionální význam pro Chebsko a Plzeňsko. Do dubna byla velmi zajímavou alternativou pro zahraniční platby, ovšem po velmi razantním zdražení např. u zahraničních plateb hravě předběhne veškerou tuzemskou konkurenci, a to je vzhledem k jejímu německému zázemí zarážející. Její internetové bankovnictví patří mezi nejbezpečnější (současně s eBankou, HVB a ČSOB), protože používá elektronický kalkulátor, ale nabízí jen tuzemský příkaz k úhradě a inkasu. Lze však využít i homebanking, který má vyšší rozsah služeb a je rovněž zdarma.

Volksbank

Pro cestovatele má banka skvělou nabídku – s její Holiday kartou vybíráte z kteréhokoliv bankomatu v zahraničí jen za 29 Kč. Ceny služeb jsou obecně spíše nízké, jen spoluúčast 10 000 Kč při ztrátě platební karty působí jako přežitek. Internetové bankovnictví vám nabídne všechny služby tuzemského platebního styku, musíte ale mít elektronický podpis.

Waldviertler Sparkasse von 1842 (WSPK)

Rakouský bankovní spolek původně založený hospodským má unikátní službu: když si u ní zřídíte účet, zařídí převod všech stálých plateb do WSPK. Poplatky jsou jedny z nejnižších, ale internetové bankovnictví umí zadat jen příkaz k úhradě a můžete ho užívat pouze v jediném prohlížeči (už se ale pracuje na změně). Jestli chcete nízké poplatky a debetní kartu, je WSPK dobrá volba.

Živnostenská banka

Za jeden paušál máte všechny potřebné služby zdarma včetně neomezených výběrů z vlastních bankomatů; výběry z cizích stojí ovšem 30 Kč. Pro klienty, kteří mají v měsíci menší počet transakcí, je určeno Konto Ekonomy, kde je v rámci paušálu zdarma platební karta i jeden kanál přímého bankovnictví. Za transakce mimo banku zaplatíte 6 Kč. Internetové bankovnictví má rozsáhlé možnosti, podepisujete se buď digitálním podpisem nebo jednorázovými hesly TAN. Kdo využívá kontokorent nebo kreditní kartu, najde tady dlouhodobě nejnižší sazby na trhu.

Výplata v hotovosti může být

Zaměstnavatelé někdy tvrdí, že účet u banky musíte mít, aby vám měli kam posílat výplatu. Povinnost zřídit si kvůli výplatě účet ovšem není nikde uzákoněna a způsob výplaty mzdy záleží na dohodě mezi zaměstnavatelem a vámi. Zaslání peněz na účet je ale každopádně nejrychlejší, nejbezpečnější a nejlevnější forma. Pro zaměstnavatele je totiž mnohem dražší peníze vybrat, dovézt, rozdělit a vyplatit, než jen zadat pokyn k platbě. Proto někteří zaměstnavatelé motivují zaměstnance k bezhotovostní výplatě třeba i peněžní prémií.

Možnosti osobních účtů

Banka IB IB je plně funkční v prohlížeči HB TB GSM Informace o pohybech a stavu přes SMS/e-mail Možnost el. výpisu (formát)
Citibank ano všechny běžné ne ano ne ne .csv
BAWAG Bank ano IE, FF ne ne ne ne ne
Česká spořitelna ano všechny běžné ano ano ano ano .csv, .abo
ČSOB ano všechny běžné ano ano ano ano .txt, .slk
eBanka ano všechny běžné ne ano ano ano .txt
Fio, družstevní záložna ano všechny běžné ne ne ne ano .csv
GE Money Bank ano všechny běžné ano ano ano ano ano
HVB Bank ano všechny běžné ano ano ano ne .csv
IC Banka ne netýká se ne ne ne ne .txt, .xml
ING ano všechny běžné ne ano ne ne ne
Komerční banka ano IE ano ano ano ano .txt, .pdf
Oberbank ano IE, FF ne ano ne ne .pdf
Poštovní spořitelna ano všechny běžné ano ano ano ano .txt, .slk
PPF Banka ne netýká se ano ne ne ne ne
Raiffeisenbank ano všechny běžné ano ano ano ano .txt, .xml
Raiffeisenbank im Stiftland ano všechny běžné ano ne ne ne .csv
Volksbank ano všechny běžné ano ne ne ne .txt, .xml
Waldviertler Sparkasse ano IE ano ne ne ne .csv
Živnobanka ano všechny běžné ano ano ano/ano ano .csv

Vysvětlivky:
IB - internetbanking
HB - homebanking
TB - telebanking
GSM - GSM/Java banking
Všechny běžné prohlížeče = Internet Explorer, Netscape, Mozilla, Firefox, Opera.
Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Bankomat GE Money Bank
Skala Vladimír
22. 5. 2006, 21:40
Individuální přístup
Pavel
19. 5. 2006, 23:19
KB
SocPredator
19. 5. 2006, 00:44
Re:Re:Re:Doplnění
ja
18. 5. 2006, 12:12
Re:Re:Doplnění
Patrik Chrz
18. 5. 2006, 11:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená