FinExpert.e15.cz

Vybarvená domácnost

Máte pocit, že váš byt potřebuje oživit, ale nevíte jak? Nebojte se možná na první pohled radikálního kroku a oživte jeho stěny barvami!
Vybarvená domácnost

Barvy pomohou každému interiéru dodat nezaměnitelnou atmosféru. Mohou odrážet nálady, emoce, pocity a zároveň prostor opticky prodlouží, rozšíří, případně prosvětlí.

Pro ty, kteří nepřenechávají vzhled svého domova odborníkům a raději si obydlí upravují podle vlastního vkusu, mohou být barevné stěny bytu vítanou změnou. Dobrou zprávou je bezesporu skutečnost, že malování nepatří k činnostem, které by představovaly neřešitelný problém. Při troše šikovnosti tuto proměnu zvládne každý.

Dost bylo bílé!

Stěny pokojů patří k největším dominantám každého obydlí. Barva, kterou je pokoj vymalován, má zásadní vliv na vnímání prostoru a zároveň dokresluje celkový dojem z daného bytu.

Teorie říká, že barva je vizuální vjem vytvářející se na sítnici lidského oka působením světelných paprsků o různé vlnové délce. Výzkumy ukázaly, že barvy působí na naše smysly určitou jednotou. Například pohled na danou barvu u nás navozuje pocity tepla nebo chladu, radosti či pochmurné nálady apod. Díky těmto výzkumům byla odvozena řada doporučení na použití barev v obytných místnostech, či jak určité barvy kombinovat a sladit.

Pokud se nechcete držet tradičních bílých stěn, máte několik možností na jejich zásadní přeměnu. Nic a nikdo vám nemůže nadiktovat, kde a jakou barvu použít. Vzhledem k osobitému vkusu každého z nás máte jedinečnou příležitost uplatnit svoji představivost, momentální pocity a emoce a vložit je přímo na stěny pokojů.

Uvážlivý výběr barev

Na druhou stranu existují určitá pravidla, se kterými je dobré se seznámit před některými opravdu atypickými řešeními. Úskalí neúspěch tkví v tom, že co je atraktivní, příjemné a vizuálně pěkné při prvním pohled, se zanedlouho změní na ne zcela pohodové prostředí.

Při špatné volbě vás barva stěn bude rozptylovat, unavovat a dokonce i obtěžovat. Platí známé pravidlo: "To, co se líbí vám, nemusí oslovit každého." Do volby barev nechte proto promluvit každého člena domácnosti zejména ve společných částech bytu a snažte se najít kompromisní řešení. Naopak čistě váš pokoj by měl být dílem vašich představ.

Nemovitost svých snů můžete najít i na našich stránkách. Nabídku sledujte na adrese: http://nemovitosti.finexpert.cz 


Pouštíte-li se do barevného malování poprvé a zvolíte netradiční barvy či kombinace, nejdříve je vyzkoušejte na větším kusu papíru, který přichytnete na zeď. Navrženou barvu a její odstíny pár dní před definitivním malování pozorujte a jestli se vám ještě líbí, nic nebrání realizaci díla. Nedočkavost v tomto případě není na místě. Je lepší mít jistou dobré volby dříve, než bude celý pokoj vymalován. Už jen kvůli praktickým důvodů (stěhování nábytku a úspora peněz).

Barvy mění prostor

K významným výhodám barevného malování patří fakt, že v případě použití vhodných barev změníte místnost tak, že odstraníte její původní nedostatky. Všeobecně platí, že barvy stěn můžete kombinovat, ale nezapomeňte, aby odstíny byly co nejvíce v souladu s ostatními bytovými doplňky. V jednom prostoru je vhodné kombinovat nejvíce 2-3 barvy včetně barev nábytku a doplňků. Například k modré stěně se např. jako doplňková barva hodí žlutá, okrová, oranžová nebo červená; ke světle zelené červená, žlutá, oranžová, bílá, hnědá, ale i modrá. Pokud budeme chtít doplnit tyrkysovou, volíme např. modrou, bílou a žlutou.

Je dobré si uvědomit, že světlé barvy a odstíny opticky zvětšují a rozjasňují místnost. Opačně působí syté barvy, které využijte tam, kdy potřebujete prostor místnosti zmenšit. Tmavší zadní stěna pokoj zkracuje, tmavší boční stěny jej zase prodlužují. Místnost se bude jevit vyšší a útulnější, jakmile použijete na boční a zadní stěnu tmavší barevný odstín. Nebojte se ani experimentů se stopem - barevný strop prostor opticky snižuje.

Pro pokoje s nedostatkem přirozeného světla je vhodná bílá, krémová a odstíny žluté barvy. Stěny se rázem prosvětlí a společně se světlou podlahou dají pokoji nový rozměr. Na druhou stranu pokoje, které působí chladným dojmem, je potřeba „zateplit“. K tomu výborně poslouží žluté a naoranžové odstíny, případně vzorované plochy.

Barvy, které mají vliv na naše soustředění, používejte v pracovních pokojích, barvy podporující uvolnění, v pokojích určených k relaxaci.

Jak fungují některé barvy

Světle zelená

  • Zbaví vás napětí, zvýší pozornost, má blahodárné účinky na oči
  • Své uplatnění najde zejména v pracovnách, v dětského pokojích či ložnicích
Oranžová
  • Pokoj proteplí a prosvětlí, navozuje pohodu
  • V sytějších odstínech se používá do obývacích pokojů, ve světlejších odstínech se hodí do místností orientovaných na sever (do jídelny i do ložnice)

Modrá

  • Uvolňuje, uklidňuje, podporuje soustředění
  • Využití najde v dětských pokojích ale i pracovnách, jemnějším odstín se hodí do ložnice

Okrová, krémová, světle hnědá, růžová

  • Tyto barvy v nás navozují pocit klidu a pohodlí
  • Rozšiřují a rozjasňují stísněné prostory
  • Hodí se zejména do kuchyně a jídelny, lze je použít na chodbách, schodištích

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená