FinExpert.e15.cz

Vy ještě pracujete? A proč?!

Poněkud recesistický názor neznámého autora vás donutí se hluboce zamyslet nad smyslem poctivě odvedené práce. Má smysl v dnešní době ještě jednat čestně a poctivě, nebo se spíše vyplatí nějak s celým systémem "vydrbat?"
Vy ještě pracujete? A proč?!

Byla to rodinná idylka

Bydlíme se ženou na mateřské a malým dítětem v menším okresním městě 120 km od Prahy ve zděděném rodinném domku. Ještě nedávno jsem pracoval jako systémový analytik u místního výrobce telekomunikačního softwaru, vydělával jsem na náš region slušné peníze, žena dostávala mateřskou a docela hezky a spokojeně jsme si žili. Vydělával jsem 15 000 čistého, žena má mateřskou 3 630, za 18 630 korun se u nás dá slušně žít. Shodou různých okolností můj zaměstnavatel zkrachoval. Nepříjemné.

V Praze je práce jistá

Slušnou práci u nás neseženu, a tak jsem se rozhodl hledat v Praze. Našel jsem si práci hned, jsem profík v oboru, plat je slušný 38 tisíc. Na denní dojíždění to ovšem není, takže si musím pronajmout byt a domů jezdit jen na víkendy a jedenkrát v průběhu týdne, když je třeba ženě pomoci, a taky aby nebyla pořád s dítětem sama. Samozřejmě něco stojí stravování v Praze, máme sice stravenky a žena mi dává jídlo sebou, ale stejně se nevyhnu občas nějaké restauraci. Ale práce mně baví, mám skvělé výsledky, firma je se mnou velmi spokojená a daří se nám.

Praha je drahá...

Pracuji v Praze už měsíc a půl a přišla první výplata 26 600 korun na dlaň. Z toho okamžitě vypláznu 10 000 korun za pronájem garsonky na Jižním městě. Ještě za vodu, plyn, internet (tedy výpalné Telecomu) další 2 000. Soukromě najedu domů a zpět 1 920 km, což mně stojí jen na benzínu 4 800 Kč. Za různé další nutné pražské poplatky, které bych doma neměl, vydám asi tisícovku. Počítám, počítám... jsem blázen, abych tady makal celý týden bez rodiny za 8 800 Kč?

Na pracáku je lépe

Moje žena bere mateřskou 3 630, náš společný příjem je tedy 12 430 korun. Jak s tím vyžít? Naše životní úroveň upadá. Dávám výpověď, odjíždím domů a přihlašuji se na Úřad práce. Moje odměna činí 10 800 korun za celodenní hraní s dcerou. Protože se večer nudím, skládám známým pécéčka. Udělám tak jeden
týdně, na každém vydělám asi 2 000, tedy 8 000 měsíčně na ruku.

Paní, nechejte si ten formulář...

Uvažoval jsem, že si zřídím živnostenský list a začnu se tím živit. Tak jsem zašel na úřad. Paní mi vysvětlila, že musím platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, dohromady asi 3 000 za měsíc. Minimální daň mi ukousne minimálně 840 korun měsíčně. Paní, nechejte si ten formulář. Podnikám dál na černo, neplatím nic, zdravotní pojištění za mne platí stát a sociální pojištění nikdo. Stejně je k ničemu.

Nemáme se špatně

Dostávám 10 800 od Úřadu práce, 8 000 za služby přátelům, manželka 3 630, takže náš celkový příjem do rodiny je 22 430. Naše životní úroveň se rapidně zvedla, letos v létě si konečně dovolíme dovolenou u moře a v zimě lyžování v Alpách. Minulý měsíc jsme si vyřídili sociální příplatek na bydlení a na      dopravu MHD, dcera má atopický ekzém a manželka ji musí vozit k lékaři. To udělá 3 000 měsíčně, vyděláváme už 25 430 čistého a koupili jsme si hezkou Fabii na leasing. A hodná paní na úřadě slíbila, že nám příplatek doplatí za rok nazpět, potřebuji nové lyže a manželka si vyhlédla kožíšek.

Stát má rodiny rád

Těšíme se, až manželce zvednou mateřskou na 7 000, možná bychom si pořídili druhé dítě a koupili nové, lepší, zahraniční auto, ten leasing lehce z těch 35 800 čistého lehce utáhneme. Jednou za půl roku se nechám na chvíli zaměstnat a pak hurá znovu na ÚP. No, nějak ten měsíc vždycky přežiju..., to víte, už jsem si zvykl na svůj denní režim:

  • v 10 dopoledne žena zajde pro rohlíčky do pekárny,
  • po cestě mi koupí noviny (samé potěšitelné zprávy!)
  • pak si chvíli hraji s dcerou a vyrazíme někam na výlet, podle počasí - do přírody, na koupaliště, na běžky, do aquaparku...

Pocity dám stranou

Jen mně občas přepadá splín a pak mne trochu mrzí, že moje dvě vysoké školy, inteligence i schopnosti nejsou využity. Nemělo by to mrzet i tu paní na Úřadu práce?  Ale brzy mně to přejde, vždyť se máme tak dobře a já jsem nevděčný! Když se vrátíme z výletu, potkám občas kluky z bývalé práce a pozvu je na pivo. Jsou furt nespokojení, což nechápu. Makají a stále jim nestačí peníze. A přitom je to tak jednoduché...

Díky státe, díky vládo, miluji tuto svoji českou socialistickou zem!

Pozn. redakce: redakci není známý autor článku. Rovněž toto není návod či podpora k nelegálnímu podnikání a zneužívání státních sociálních podpor. Je však smutné, že mnoho lidí takto postupuje a v podstatě i je nuceno jednat, protože se to opravdu vyplatí. A nepochybně jsou i ve vašem okolí, protože, bohužel, vypadá to na stálou platnost hesla, že kdo neokrádá stát, okrádá rodinu...

Další článek


 

Související články


celkem 34 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Má
Pavel
7. 3. 2006, 22:50
Re: Má
6. 3. 2006, 09:54
Re: Má
6. 3. 2006, 09:54
Re: PROBOHA NEVOLTE KSCSSD!
Milan
4. 3. 2006, 06:38
Re: opravdu?
g
3. 3. 2006, 10:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená