Nikoli! A na tom nemůže nic změnit ani vývoj z posledních 2 týdnů, kdy zlato posílilo o 5 % a odpoutalo se tak od pětiletého minima. Dlouhodobé trendy i krátkodobá rizika jsou totiž vychýlena směrem dolů.
Z dlouhodobého pohledu se traduje, že cena zlata je závislá na míře rizika ve společnosti, míře inflace, síle amerického dolaru a objemu peněz v ekonomice. Vývoj v posledních 2 letech ukázal, že zlato přestalo fungovat jako bezpečný přístav, kam investoři utíkají před rizikem. V období lokálních krizí (Ukrajina, Islámský stát, apod.) zlato posilovalo jen velmi mírně v porovnání s mírou propadů akciových trhů.
Pokud spotřebiče zapínáte v době nízkého tarifu, můžete ušetřit.
Inflace je nepochybně důležitý ukazatel při obchodování se zlatem, ovšem tvrdá čísla dlouhodobou závislost nepodporují. Aniž by to šlo číselně dokázat, zlato by s největší pravděpodobností fungovalo jako destinace investorů v případě očekávání nadměrně vysoké inflace. Ale 2% inflace, kam se zatím neúspěšně snaží dostat většina rozvinutých centrálních bank, rozhodně není pro zlato prorůstová úroveň.
Dolar jako ukazatel
Americký dolar je obecně fungující faktor při analýze chování tržní ceny zlata, je to ale spíše krátkodobý ukazatel, z dlouhodobého pohledu je statistická závislost velmi slabá. A nakonec nejdůležitější dlouhodobý – a překvapivě fungující – faktor ovlivňující cenu zlata: měnová báze neboli objem peněz ve společnosti. Vysoký objem levných peněz obvykle statisticky podporuje cenu zlata.
Jaká je aktuální situace? Riziko je nízké, očekávaná inflace také, dolar je silný a levných peněz v ekonomice je hodně. Krátkodobě tedy fungují faktory, které jsou mylně zmiňovány jako dlouhodobé faktory ovlivňující cenu zlata.
Často citované faktory ovlivňující cenu zlata

Krátkodobě ovšem fungují i jiné faktory, mnohdy i důležitější než výše zmíněné. Investory aktuálně trápí klesající poptávka z Asie. Rizikem je zejména Indie, která byla ve 3Q největším spotřebitelem fyzického zlata na světě. Vzhledem k jejich velké záporné obchodní bilanci tamní vláda zvažuje omezení importů zlata do země. To by nepochybně utlumilo poptávku a vedlo k poklesu cen. Ne zcela očekávaně se vyvíjí přípravy na příchod nového roku v Číně. Toto období bývá velmi silné, co se týká poptávky po zlatě, silný dolar ale poptávku utlumuje. V neprospěch zlata působí také akciová mánie, která stahuje peníze ze všech ostatních tříd aktiv, ze zlata nevyjímaje.
Navzdory tomu, že existuje pár prorůstových faktorů, si myslím, že doba výrazného nárůstu ceny zlata je zatím daleko. Změna by mohla nastat v momentě, kdy americká centrální banka začne utahovat měnovou politiku. A to je pravděpodobně otázka roku 2015.
Autor je analytikem společnosti Cyrrus.