FinExpert.e15.cz

Vše o platebních kartách

Platebka umožňuje držiteli vybírat hotovost z bankomatů, na přepážkách bank, platit za zboží u obchodníků i na internetu. Můžete se setkat s mnoha typy platebních karet, respektive službami s nimi spojenými. V článku naleznete všechny informace o platebních kartách pěkně pohromadě.

Kapitoly článku

Základní informace o platebních kartách
Jiné využití platební karty, typy karet

Vše o platebních kartách

Platebka umožňuje držiteli vybírat hotovost z bankomatů, na přepážkách bank, platit za zboží u obchodníků i na internetu. Platební kartou můžete utrácet své peníze do výše zůstatku na vašem běžném účtu, resp. do výše kontokorentu. Při jednotlivých transakcích platební kartou je při placení zůstatek ověřen online (většinou) přímo z platebního terminálu a částka je stržena z účtu.
 
Jakou kartu vybrat?

Pokud chcete kartu používat jen k výběru z bankomatů, vystačíte s kartou Visa Electron nebo Maestro. Tyto lze navíc využít i k placení u obchodníků vybavených online platebními terminály. Uvedené typy karet jsou v nabídce většiny bankovních domů. Jestliže budete kartou častěji platit v obchodech nebo na internetu, doporučujeme kartu s reliéfním písmem, tzv. embosovanou. Počet provozoven vybavených strojkem pro otisk reliéfního záznamu na tomto typu karty (tzv. žehlička, imprinter) je vyšší než počet obchodů s online terminály.

Klepněte pro větší obrázek

Elektronickou nebo embosovanou platební kartu?
Obyčejnou elektronickou platební kartu dostane při založení účtu v bance každý. Roční vedení mnoho nestojí a sobotní nákup s ní téměř vždy zaplatíte. K čemu jsou tedy embosované platebky, které jsou dražší a navíc i snadněji zneužitelné?


 
Sedmero základních informací

K čemu je platebka dobrá?
Vlastníte-li platební kartu, nemusíte s sebou nosit velkou hotovost a vaše peníze jsou zhodnocovány (i když minimálně) v bance na běžném účtu.
 
Jak mám platebku použít? Při výběru hotovosti z bankomatu zadáte čtyřmístné číslo PIN, které se dozvíte při převzetí karty. Při placení v obchodě podepište účtenku dle podpisového vzoru na kartě. Můžete být taktéž požádáni o PIN.
 
Jak platebku pořídit? Banky vydávají platební karty k běžnému účtu. Čím lepší kartu chcete, tím přísnější budou podmínky vydání. K vydání elektronické karty stačí mít pouze okamžitý zůstatek na účtu, k vydání karty s reliéfem (resp. Gold) musíte mít zůstatek několikanásobně vyšší.
 
Jak s limity na kartě? Většina bankovních domů má pevně stanovené limity výběrů z bankomatů a limity plateb u obchodníků podle druhu karty. Zejména u dražších platebních karet lze stanovit limity individuální, jejichž výše závisí na průměrném zůstatku běžného účtu.
 
Kolik mě bude vydání platebky stát? Vydání karty bývá zdarma. Platí se roční poplatek, jehož výše závisí na typu karty a bance. Zpoplatněny jsou výběry kartou z bankomatu. Platba v obchodech je zdarma.
 
A co ztráta karty? Při ztrátě karty je nutné ohlásit tuto událost bance a kartu přihlásit na tzv. stoplist, aby se zamezilo jejímu zneužití. Zavedení karty na stoplist, stejně jako vydání náhradní karty se také zpoplatňuje. Blokaci karty lze provést u většiny bank po telefonu.
 
Co když končí platnost karty? Záleží na tom, jestli se jedná o kartu s automatickou obnovou, nebo bez automatické obnovy. Karta s automatickou obnovou je připravena na vaší pobočce měsíc až 14 dní dopředu. Platnost karty bez automatické obnovy musíte hlídat sami, poté navštívit banku a požádat o vydání nové.
 
Extra služby

Počet a kvalita přidaných služeb k platební kartě by měl být při rozhodování také důležitým faktorem. U většiny levných platebek je jejich rozsah obvykle minimální, ale existují výjimky, zejména při různých akcích. U karet pro movitější, tedy u embosovaných a s mezinárodní platností, lze ke kartě za cenu zřizovacího poplatku získat nejen cestovní nebo úrazové pojištění, ale například i slevu v síti partnerských obchodů.
  
Časté otázky

Může obchodník odmítnout platbu kartou?
Pokud nabízí platby kartami, tak ne. Pouze pokud má technický problém. Může se však stát, že obchodník nabídne zákazníkovi slevu, když zaplatí hotově. Nebo naopak odmítne poskytnou slevu, pokud bude chtít zákazník platit kartou. Proč tomu tak je? Banky totiž účtují obchodníkům poplatky za každou provedenou transakci (až do výše 4 % z částky za zboží). V menších obchodech také není neobvyklé, že nebudou chtít přijmout menší platbu kartou. Řekněme v řádu několika desetikorun nebo stokorun.

Můžou chtít při platbě moje PIN?
Ano, ale není to tak obvyklé. Zpravidla u platby kartou typu Eurocard/MasterCard, případně Maestro, a spíše v zahraničí. V každém případě byste PIN neměli nikomu diktovat, ani nikam psát, ale pouze zadat do terminálu.
 
Co dělat s účtenkami?
Krátce řečeno: Schovat, a pak roztrhat. Chvíli si účtenku nechejte jako doklad (váš jediný!) o transakci. Jakmile vám dojde výpis z účtu, zkontrolujte podle účtenek, že platby sedí. Ne vždy musí; stačí hloupé technické problémy a platba se vám strhne třeba dvakrát.

Jak je to se spropitným v restauraci?
Ať už je daná restaurace vybavena pouze imprinterem (tzv. žehličkou) nebo terminálovou pokladnou, neznamená to komplikace. Po předání karty vám číšník přinese účtenku, kde je vytištěna kolonka s názvem „spropitné“ nebo „tips“, která je určena přímo pro částku spropitného. Vepíšete do kolonky příslušnou částku a do prostoru pro celkovou částku napíšete součet. Tím je operace ukončena.
 
Je výhodné používat platební kartu v zahraničí?
Cestování s mezinárodní platební kartou vás vyjde levněji než výměna českých korun za cizí bankovky. Pokud totiž s platební kartou vycestujete do zahraničí, všechny transakce jsou vám účtovány v devizovém kurzu. Záleží na tom, zda banka používá kurz deviza nákup, nebo deviza prodej. Může to být tak i tak. Přepočet do českých korun bude proveden kurzem platným k datu zúčtování ve vaší bance. Platba kartou je většinou v zahraničí zdarma.

Klepněte pro větší obrázek Ukradli vám platební kartu?
Ztráta nebo odcizení platební karty je vždy důvodem ke strachu z jejího zneužití. Jak se bránit proti neoprávněným výběrům nebo platbám. Kolik stojí zablokování a můžete se proti krádeži platebky.

Tipy pro zvýšení bezpečnosti  

 • Podepište svoji kartu do příslušného rámečku na její rubové straně ihned po jejím obdržení v bance. 
 • Mějte kartu na bezpečném místě, jakoby to byla hotovost.
 • Po každém nákupu se ujistěte, že vám byla karta vrácena. 
 • Při placení si zkontrolujte správnost údajů a placené částky na stvrzence. 
 • Nikdy nesdělujte číslo vaší karty po telefonu, jestliže si nejste jisti, že jednáte s důvěryhodnou společností. 
 • Vždy kontrolujte podrobné výpisy transakcí, které vám pravidelně zasílá vaše banka nebo kreditní společnost, zvláště pak po návratu z ciziny. 
 • Nikdy si nezapisujte osobní identifikační číslo PIN pro vaši kartu.
 • Nikdy nikomu neprozrazujte vaše číslo PIN, ať už se jedná o zástupce finanční instituce, Policie nebo obchodníka. 
 • Pokud vám bankomat nevydá zpět vaši kartu a někdo vám ihned nabídne pomoc, odmítněte ji, i když daná osoba vypadá jako člen bankovní ochrany. 
 • Pokud není bankomat dostatečně osvětlený, nepoužívejte ho a vyhledejte jiný.
 • Po dokončení platební transakce nebo výběru z bankomatu si nezapomeňte vzít zpět svoji kartu a pokud možno i účet.
 • Platebka s reliéfem je velice snadno zneužitelná a nemusí být ani odcizena. Stačí, aby např. číšník v restauraci odnesl vaši kartu a otiskl ji dvakrát. Při placení buďte ostražití.
 • K placení přes internet přistupujte vždy opatrně. Získá-li někdo nepovolaný číslo vaší karty, vaše jméno a dobu platnosti, nic mu nebrání ve zneužití karty.

Klepněte pro větší obrázek Pojistit platební kartu?
Pojištění platební karty je jednou z nejlepších možností, jak eliminovat případné ztráty při jejím zneužití. Bohužel ne každá banka tuto možnost pojištění nabízí. Kde a za kolik budete při ztrátě drahocenného plastu spát klidně a bez obav?

Další kapitola
 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Moc hezké, ale jaký ....
Sirius Black
9. 3. 2004, 22:38
Moc hezké, ale jaký je rozdíl mezi kreditní a debetn...
Jean Noris
7. 3. 2004, 11:29
Re: Ec Karte
Sirius Black
5. 3. 2004, 09:09
Re: Ec Karte
kvido
5. 3. 2004, 07:39
Ec Karte
Sirius Black
4. 3. 2004, 20:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená