FinExpert.e15.cz

Vše, co potřebujete vědět o mateřské

Pro přiznání mateřské je nutné splnit zákonné podmínky.
Vše, co potřebujete vědět o mateřské

Peněžitá podpora v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Mateřská, na rozdíl od rodičovského příspěvku, není přiznána automaticky. Jak je mateřská v roce 2014 vysoká? Kdy mateřskou nedostanete?

Mateřská je vyplácena buď zaměstnavatelem, nebo příslušnou OSSZ. Pro přiznání mateřské je nutné splnit zákonné podmínky.

Jak si můžete přivydělat na mateřské

Jak si můžete přivydělat na mateřské

Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.

Jaké podmínky je potřeba splnit?

Pro přiznání mateřské je nutné splnit dvě základní podmínky:

  • Maminka musí být účastna na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 dní v posledních dvou letech před porodem a v den nástupu být účastna na nemocenkém pojištění. OSVČ být účastna na dobrovolném nemocenském pojištění 180 dní v období jednoho roku před porodem. Do doby pojištění se nezapočítává např. evidence na úřadu práce. Existuje však ochranná lhůta 180 dní po skončení zaměstnání, pokud zaměstnání skončilo v době těhotenství, např. smlouva na dobu určitou.

Mateřská se pobírá 28 týdnů

Mateřská se pobírá 28 týdnů, narodí-li se více dětí tak 37 týdnů. Mateřská se poskytuje od 6. až 8. týdne před očekávaným porodem. Je potřeba si podat žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou musí samozřejmě potvrdit ošetřující gynekolog. Tento tiskopis se následně předá zaměstnavateli. OSVČ předá tiskopis příslušné OSSZ.

Jak je mateřská vysoká?

Výše mateřské závisí na příjmu před nástupem na mateřskou dovolenou. Mateřská činí 70 % z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ u zaměstnanců se zjistí, když se jejich příjem za posledních 12 měsíců vydělí počtem kalendářních dní v tomto období.

Přesnou výši mateřské vám spočítá naše šikovná kalkulačka

Smlouva na dobu určitou a mateřská

V posledních letech stoupá obliba práce na dobu určitou. V případě, že budoucí mamince uplyne sjednaná lhůta a dítě se narodí po skončení pracovního poměru, tak bude maminka pobírat mateřskou při splnění základní podmínky doby pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou, jestliže nastoupí na mateřskou v ochranné době, která činí 180 dní po skončení zaměstnání. V tomto případě by tedy budoucí maminka pobírala nejdříve mateřskou (od 6. až 8. týdne před očekávaným porodem) a po skončení mateřské rodičovský příspěvek.

Studentky nemají nárok na mateřskou

Od roku 2009 zaniklo nemocenské pojištění studentů. Studentka tedy nemá nárok na mateřskou (peněžitý příspěvek v mateřství). Při splnění zákonných podmínek však může mateřskou čerpat otec dítěte, jestliže uzavře s matkou dítěte písemnou dohobu, že bude o dítě pečovat.

V dohodě je zapotřebí uvést den, od kterého bude otec dítěte o dítě pečovat. Dohodu a žádost o mateřskou je potřeba doručit na místně příslušnou OSSZ dle místa bydliště. Nejdříve může otec dítěte vystřídat matku dítěte od začátku 7. týdne po porodu, tedy po šestinedělí. Otec dítěte by tedy pobíral mateřskou v délce 22 týdnů. Ale i otec dítěte musí splnit zákonné podmínky pro přiznání mateřské. Zpravidla však pobírá maminka rodičovský příspěvek ihned po narození dítěte.

Žena v domácnosti

Rovněž ženy v domácnosti či nezaměstnané ženy nemají na peněžitý příspěvek v mateřství nárok, protože mateřská je dávkou nemocenského pojištění a je zapotřebí splnit popsané zákonné podmínky. Pokud tedy není žena zaměstnána nebo samostatně výdělečně činná a platí si řádně dobrovolné nemocenské pojištění a nenastupuje na mateřskou v ochranné době, potom jí nebude mateřská přiznána. Ihned po narození dítěte bude pobírat rodičovský příspěvek.

Podnikání během mateřské

Podnikatelka pobírající mateřskou z nemocenského pojištění z výdělečné činnosti nemůže zároveň osobně pokračovat v samostatné výdělečné činnosti. Nemůže tedy fakturovat osobní činnost. Během mateřské je tedy vhodné přerušit živnost. Řešením může být, aby si živnostenský list (jestliže je třeba) vyřídil i manžel a fakturoval on.

Pro účely výplaty mateřské podepisují maminky samostatně výdělečně činné čestné prohlášení, že po dobu výplaty mateřské nebou osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Činnost tak může být vykonávana (a tedy fakturována) někým jiným. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

"Nejdříve může otec dítěte vystřídat matku dítěte od...
VlK
19. 3. 2014, 14:47

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená