FinExpert.e15.cz

Vše, co musíte vědět o platebních kartách III.: Charge karty

Charge karty jsou určeny především klientům, kteří od karty vyžadují velmi vysoký limit a chtějí čerpanou částku uhradit najednou. Tyto karty jsou vynikající pro všechny, kteří velmi často služebně i soukromě cestují a provádějí mnoho plateb kartou ve vysokých částkách.
Vše, co musíte vědět o platebních kartách III.: Charge karty

Charge karta odstraňuje nutnost obstarávat si před např. služební cestou nebo nákupem hotovost či šeky a umožňuje tak hradit bez problémů i nepředvídané výdaje nebo zakoupit zboží, které zákazník původně neplánoval. Svým charakterem jsou určeny movitým zákazníkům na rozdíl od karet kreditních, které bývají vydávány i střední třídě obyvatelstva. Charge karty jsou rovněž často výrazně dražší, než ostatní typy karet. Podmínkou pro vydání této karty je důvěryhodnost klienta, založená na dobré znalosti bankou nebo na vyhodnocení scoringem.Veškeré informace v tomto článku se vztahují výhradně k soukromým charge kartám.

Nejznámější charge karty:

  • Diners Club
  • American Express
  • Japan Credit Bureau
  • CCS Osobní karta

Ovšem i standardní karty MasterCard a VISA mohou mít funkci charge karty. Záleží to pouze na tom, jak tuto kartu „nastaví“ banka. Funguje to v podstatě tak, že charge karta je vydána ke speciálnímu úvěrovému účtu, ze kterého pak probíhají veškeré transakce kartou.

Vyúčtování charge karty probíhá podobně jako u kreditní karty. Banka či společnost vám zašle výpis transakcí charge kartou, který je nutné uhradit celý a v plné výši do stanoveného termínu. Mezi majitelem účtu a vydavatelem karty může být uzavřena dohoda o automatickém inkasu z jeho účtu. Výjimkou je CCS Osobní karta, u nichž vydávající společnost provádí sama inkaso z účtu držitele karty u své banky dvakrát měsíčně ve čtrnáctidenních cyklech.


Banky vydávající charge karty pro fyzické osoby

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: archív autora

Nebankovní společnosti vydávající charge karty fyzické osoby

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: archív autora

MasterCard

Půjdete-li požádat o charge kartu do Volksbank či eBanky, půjde většinou o standardní proces schvalování karty, podobně jakoby jste žádali o úvěr, kontokorent či kreditní kartu. V případě splnění základních podmínek vám tyto banky kartu vydají. Pokud budete používat charge kartu Volksbank, připravte se na to, že zaplatíte i poplatek 0,5% z každé bezhotovostní transakce u obchodníka.Klepněte pro větší obrázek

Pokud máte zájem o kartu Bawag International Bank, počítejte s tím, že v této bance vám jenom tak účet nezaloží. Tato privátní banka je zaměřena hlavně na investiční bankovnictví a účet je vnímán jako doplněk pro klienta, kterému je pak automaticky vydána charge karta tohoto typu.

HVB Bank kartu MasterCard Gold charge vydá pouze svým velmi dobrým, dlouhodobým a prověřeným klientům, kteří disponují vysokými finančními prostředky (v řádech statisíců korun).

American Express

Pokud toužíte po této kartě a nemáte zaměstnavatele, který již tyto karty vlastní a mohl by vám totiž zprostředkovat jejich vydání, máte pouze následující tři možnosti:

Bawag Bank CZ vám tuto kartu zprostředkuje po složení depozita ve výši 5 500 USD u American Express Green Card, v případě lepšího typu karty je toto depozitum rovněž značně vyšší (až 75 000 USD u platinové karty).

Živnostenská banka tuto kartu zprostředkuje výhradně velmi dobrým a prověřeným klientům, kterým zpravidla neklesne zůstatek účtu pod jeden milion korun.

Společnost American Express v České republice osobní karty přímo fyzickým osobám nevydává. Pokud zájemce chce vydat kartu AmEx, aniž by musel mít účty u Bawag Bank či Živnobanky, musí se obrátit přímo na AmEx ve Velké Británii, kde s ním dohodnou individuální podmínky pro vydání karty. Výhoda karet AmEx se projeví ve chvílích nouze: v případě ztráty karty je karta zablokována zdarma a v zahraničí vám náhradní kartu vystaví rovněž zdarma. Velmi kvalitní cestovní pojištění je u těchto karet samozřejmostí. Pokud touto kartou budete platit na internetu a dojde k jejímu zneužití, účtovanou částku nemusíte vůbec uhradit.


Diners ClubKlepněte pro větší obrázek

O tuto kartu můžete požádat vybrané banky, nebo přímo vydávající společnost. Je velmi pravděpodobné, že přestože u své banky nepochodíte s žádostí o DC, v případě žádosti přímo u této společnosti vám karta vydána bude. Je to způsobeno tím, že pokud o kartu žádáte banku, banka ručí za vaše závazky vůči DC a proto tuto kartu vydá jen velmi dobrým a prověřeným klientům. Podmínky pro vydání této karty jsou velmi individuální, ovšem často jsou mírnější než v případě vydání karty AmEx, což je jistě zajímavé, protože karta DC na pomyslném žebříčku výjimečnosti stojí výše. Kartu DC by mohl obdržet i klient, který nemá vysoké zůstatky (v řádech statisíců), ovšem má odpovídající pravidelný měsíční příjem (okolo 50 000 Kč). Výjimku tvoří HVB Bank a Živnobanka, která tuto kartu vydá pouze vysoce bonitním a prověřeným klientům. Nicméně pořád platí, že Diners Club se orientuje výhradně na špičkovou klientelu a tomu odpovídá i cena této karty. Výhoda karty DC je obdobná jako u karet AmEx: blokace zdarma, vydání nouzové karty rovněž zdarma, kvalitní cestovní pojištění. Ovšem u pojištění pozor: pojištění u karet DC je nutné „nastartovat“, tzn., aby bylo pojištění aktivní, je nutné před cestou do zahraničí tuto cestu zaplatit kartou DC (např. letenka, jízdenka na vlak či autobus, atd.) V ceně jsou pak spolupojištěny 3 další osoby. Použijete-li však k cestě osobní automobil, musíte kartou DC uhradit benzín a navíc pak je pojištěn pouze držitel karty. Tuto aktivaci pojištění můžete, samozřejmě, zrušit a jste pojištěni pořád, samozřejmě za patřičný poplatek.


CCS Osobní kartaKlepněte pro větší obrázek


CCS Osobní karta je zvláštním typem charge karty, ale přesto jsem ji do tohoto přehledu zařadil. Touto kartou lze platit na všech obchodních místech, které mají smlouvu se společností CCS Česká společnost pro platební karty, která tuto kartu vydává. Zpravidla se jedná o servisy, čerpací stanice, prodejny náhradních dílů pro auta, hotely a motely, kempinky atd. Zajímavostí však je, že touto kartou lze platit v síti hypermarketů Globus jakékoliv zboží a také na většině čerpacích stanic na Slovensku.

JCB - Japan Credit BureauKlepněte pro větší obrázek

Japan Credit Bureau vznikla v Japonsku jako odpověď na sílící vliv „západních“ karet a jako vzor si vzala společnost American Express. Postupem času však expandovala i za hranice své země a dnes vydává karty i ve 14 jiných zemích. V ČR zatím nemá zastoupení, nejbližší její JCB Plaza center je ve Vídni (A) a ve Frankfurtu (D). O tuto kartu mohou zatím čeští občané požádat nemohou, nicméně v souvislosti s rozšíření EU se připravuje i tato možnost. JCB karty jsou určeny pro vyšší segmenty trhu.
 
Až na výjimky „jednoduchých“ charge karet MasterCard od eBanky a Volksbank, je často v ceně karty zahrnuto velmi kvalitní pojištění pro zahraniční cesty. I CCS Osobní karta obsahuje v ceně úrazové pojištění a navíc i pojištění právní ochrany, vztahující se k řízení vozidla.

Výhody charge karet:

  • Velmi vysoký limit
  • Kvalitní pojištění
  • Přehledné zúčtování transakcí

Nevýhody:

  • Vysoká cena
  • Pojištění je často nutné „nastartovat“ uhrazením cesty či jízdenky kartou
  • Většinou se dozvíte dlužnou částku až na výpise

Charge karty nabízejí velmi vysokou finanční nezávislost vzhledem k velmi vysokým limitům, které k ní lze nastavit. Je také pravdou, že tyto karty jsou známkou společenského postavení ve společnosti a prestiže, neboť charge kartu banka/společnost nevydá každému a kritéria pro její vydání jsou přísnější než u kreditní karty. Jinak budete vypadat, když ve špičkovém hotelu či restauraci zaplatíte kartou Diners Club, AmEx či JCB a opět jinak budete vypadat, když pro tutéž platbu použijete elektronickou kartu Maestro či „ubohou“ MasterCard / VISA. Je však otázkou, nakolik si ceníte tohoto odlišení a prestiže. Ceny za charge karty jsou značně vysoké. Pokud potřebujete velmi vysoký limit, není dnes problém se se svojí bankou dohodnout na individuálním limitu k vaší embosované debetní či kreditní kartě (rovněž v řádu statisíců), která nemusí být ani zlatá. Standardní karta s volitelným pojištěním vám tak může udělat identickou službu za nesrovnatelně nižší cenu.

Pokud vás zaujalo kvalitní pojištění těchto karet, blokace zdarma a vydání nouzové karty v zahraničí zdarma, mám pro vás jeden tip: pořiďte si u Komerční banky korunovou debetní kartu American Express. Za cenu 700 Kč získáte téměř všechny výhody klasické karty AmEx (kromě úvěru). Při cestě do zahraničí můžete použít svoji kreditní kartu a v případě nouze (např. krádeže) zvolíte kartu AmEx, resp. její nouzové vydání – zdarma. Pochopitelně, na účtu u KB je potřeba pro tyto účely mít dostatečné prostředky, protože je tato karta opravdu jenom debetní. Kombinace těchto karet vám může ušetřit nemalé prostředky, které byste tak vynaložili za charge kartu.

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: V čem je teda rozdíl?
Dalibor Chvátal
17. 3. 2005, 19:26
Re: CCS
Dalibor Chvátal
17. 3. 2005, 19:23
Prestížní CCSka?
XXXSize
17. 3. 2005, 12:54
V čem je teda rozdíl?
arthur
17. 3. 2005, 11:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená