FinExpert.e15.cz

Vsadíte na Fortunu?

Sázková kancelář Fortuna obvykle kurzy vypisuje. Nyní přesvědčuje investory, aby si vsadili na její „výhru“ na pražské burze.
Vsadíte na Fortunu?

Na burzu přitom vstupuje společnost, která má všechno, co potřebujete k primární emisi akcií. Úžasný příběh zakladatele a slavného skladatele Michala Horáčka, silnou finanční skupinu Pentu a pozici leadera ve střední Evropě. Bude to však stačit?

IPO na pražské burze je jako čekání na Vánoce. Ačkoliv je v sousedním Polsku získání kapitálu na varšavské burze běžnou záležitostí, v Praze jde o luxus jen pro vyvolené. Výrobce antiviru AVG upíše akcie ve Varšavě, ČSOB si stále IPO na pražské burze rozmýšlí. Předběhne ji tak sázková kancelář Fortuna, která chce navzdory finanční krizi upsat až 35 % svých akcií.

„Budeme opět průkopníky“

Nabídku tvoří 15,83 milionů akcií o jmenovité hodnotě 0,01 eura, přičemž 2 miliony z nich představují nově vydané a větší část pak akcie Penta Investments. „Fortuna stála u zrodu kurzového sázení v České republice i Polsku. Když před čtrnácti lety vznikla, naučila zákazníky sázet. Na Slovensku začala Fortuna jako první nabízet živé sázení. Nyní budeme opět průkopníky, tentokrát jako první sázková společnost, která bude uvedena na akciový trh v těchto zemích,“  říká Michal Horáček, člen dozorčí rady Fortuna Entertainment Group.

Ten založil Fortunu těsně po pádu komunismu se třemi kamarády, se kterými působil jako černý bookmaker v dobách, kdy sázení bylo zakázáno. Michalu Horáčku jeho byznys vydělal přes miliardu korun a také naprostou svobodu – jako antropolog podporuje například indiánské kmeny a užívá si luxusu úspěšného podnikatele.

Penta si cení celou Fortunu na 250 milionů eur, což je přibližně 6,12 miliardy Kč, představuje to zhruba 12 až 13násobek očekávaného letošního čistého zisku. Česko se na něm bude nejspíše podílet ze 45 %, Slovensko z 35 % a Polsko z 20 %.

I sázení se utkalo s krizí

Ačkoliv vedení Fortuny prezentuje, že se pohybují na rostoucím trhu, také sázení zasáhla krize. Sice stoupl počet sázek, ovšem poklesla jejich výše. A tak společnost musela reagovat snižováním nákladů, aby zvýšila meziročně zisk. Například jen na mzdách vyplatila podle výsledovky o milion eur méně. V loňském roce tak činil zisk 12,409 milionů eur, předloni 9,968 milionů eur.

Fortuna především chce expandovat na trzích, kde působí. V Česku hodlá rozjet loterii s cílem získat 20 % trhu, kde dominuje Sazka a v Polsku zase online sázení. Investiční výdaje v souvislosti s loterií budou asi 1,5 milionů eur letos, 3 miliony eur v příštím a 2 miliony eur v roce 2012. To, že dobývání nových trhů nemusí končit dobře, lze vysledovat v Chorvatsku. Fortuna tam neuspěla a ztrátovou firmu má nyní pod křídly samotná Penta.

„Loňský rok byl složitý pro všechny společnosti, Fortunu nevyjímaje, a z tohoto pohledu se jedná ještě o relativně dobré výsledky. Pokud odhlédneme od nákladů spojených s rozvojem loterie, považuji za reálné, aby zisky ze sportovních sázek dále rostly, ovšem dvouciferné tempo za rok si dokážu představit pouze v segmentu on-line sázek, které by měly do jisté míry do budoucna parazitovat na klasickém sázení,“ řekl pro FinExpert Tomáš Sýkora z Patria Finance s tím, že očekává spíše růst v souladu se zvyšováním disponibilních příjmů obyvatel v jednotlivých zemích, případně s růstem HDP.

Klepněte pro větší obrázek
V Česku nabízí akcie drobným investorům Česká spořitelna, respektive její obchodník Brokerjet, v jehož internetové aplikaci lze titul poptávat. 

Investovat či neinvestovat

Akcie Fortuny můžete nyní už od jednoho kusu za maximálně 4,50 eur v primární emisi až do 15 hodin 21. října v tak zvaném podmíněném obchodování. O den později 22. října dojde k vypořádání a vyhlášení konečné ceny. Od středy 27. října bude Fortuna běžně obchodovatelná na pražské burze - investoři ji mohou standardně prodávat a nakupovat.

Před investory leží zásadní rozhodnutí. Je dobré jít do IPO, nebo si počkat, až třeba akcie spadnou a pak nakupovat? Říci, která strategie bude úspěšnější, je jako tipovat výsledek hokejového zápasu. Investoři jsou přinejmenším ostražití, v paměti jim zůstává obrovský pád akcií AAA Auto.

Vedení alespoň deklaruje, že bude dividendy vyplácet ze 70 až 100 % čistého zisku. Loni by akcionáři dosáhli dividendového výnosu 7,2 % na akcii. Rozhodovat o něm bude valná hromada, kterou bude i po IPO ovládat Penta. Ta si vždy vybírala dividendu ze 100 % čistého zisku.

„Při teoretickém dividendovém výnosu v této výši by se Fortuna zařadila v dividendovém výnosu na pražské burze za Telefonicu O2 (naposled 9,3 %) a Philip Morris (7,8 %) na třetí místo a předstihla by ČEZ (6,6 %) či Komerční banku (4,4 %),“ upřesňuje Tomáš Sýkora. Z tohoto pohledu míří na pražskou burzu perspektivní titul.

Všechno o akciích Fortuna

Upisovací období: 11. - 21. října 2010 (do 15:00 hod)
Maximální upisovací cena: 4,50 EUR
Počet akcií ve veřejné nabídce: max. 15 830 000 ks
Předpokládané datum alokace: 22. října 2010
Vyhlášení konečné ceny úpisu: 22. října 2010
Datum prvního obchodování na pražské burze: 27. října 2010

Poplatky spojené s úpisem akcií Fortuna v Brokerjetu

  • objem obchodu do 30 000 EUR - poplatek 0,40% z objemu obchodu, min. 2 EUR
  • objem obchodu nad 30 000 EUR - poplatek 0,20% z objemu obchodu + 60 EUR

IPO

IPO (Initial Public Offering) je vžitý termín pro primární veřejnou nabídku akcií spojenou se vstupem na burzovní trh. Jde o vstup firmy na burzu, díky kterému se začnou akcie firmy obchodovat na trhu cenných papírů. Důvodem k provedení IPO může být buď navýšení kapitálu, prodej části akcií v držení původních vlastníků, nebo, dokonce nejčastěji, kombinace obou uvedených procesů. Investoři zase získají záruku likvidity vložených prostředků, jelikož veřejně obchodovatelné cenné papíry jsou na burze rychle a snadno zpeněžitelné.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená