FinExpert.e15.cz

Vrátit, nebo nevrátit?

Našli jste peníze a váháte s vrácením? Když najdete peněženku, udělejte to, co vás učili doma - získáte zákonný nárok na 10% nálezné.
Vrátit, nebo nevrátit?

Zapomeňte na lehce vydělanou korunu a pěkně ji vraťte jejímu majiteli, nebo odevzdejte na obecní úřad. Pak totiž dokonce máte nárok na nálezné deset procent. Předáte-li nalezenou věc policii, podíl od ní nečekejte.

Možná sníte o tom, že někde najdete balík peněz a život se stane peříčkem, finanční problémy pominou. Pokud by se tak stalo, sen by asi netrval dlouho. Dopustili byste se trestného činu zatajení věci a policie by si na vás došlápla

Nález vám nepatří

Co je na zemi, patří průvodčímu, praví se v Saturninovi Zdeňka Jirotky. Ve 30. letech to možná v pražské hromadné dopravě platilo. Dnes už upravuje nakládání s nalezenou věcí občanský zákoník. A ten jasně říká, že kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. A navíc v případě, že by třeba nalezená peněženka obsahovala doklady majitele, můžete ho vyhledat a peněženku mu vrátit.

Zcela nejjednodušší je ale odevzdat ji na městském či obecním úřadě, v jehož obvodu jste portmonku našli. Tam s vámi sepíší záznam o převzetí nalezené věci. Podrobně v něm budou zaznamenány okolnosti nálezu včetně data oznámení a předání, údaje o vás včetně kontaktních informací a také výše nalezené částky.

Některé obce mají stanovený předpis, který určuje postup, co s nalezenou věcí dál dělat. Pokud existuje, může v něm být také zmíněno právo na nálezné. „Je lepší se sám na úřadě informovat, zda se k nálezu někdo přihlásil. Může se poté vůči němu uplatnit právo na nálezné,“ vysvětluje brněnská advokátka Jana Cejlová.

Desetinu z nálezu

Pokud nalezenou věc odevzdáte, máte právo na nálezné 10 % z ceny nálezu a také na náhradu nutných výdajů, například cestovného. Nálezné vám musí vyplatit majitel ztracené peněženky. A to jak v případě, že mu ji odevzdáte osobně, tak i tehdy, když si ji vyzvedne na obecním úřadě. Jestliže se majitel o peněženku nepřihlásí během šesti měsíců od nálezu, stává se jejím vlastníkem obec. Pak je možné uplatnit právo na nálezné vůči ní. Máte na to ovšem jen tři roky, poté vyprší promlčecí lhůta.

Majitel se může pokusit odmítnout zaplatit nálezné. To by však bylo v rozporu s občanským zákoníkem a vy byste proti nevděčníkovi mohli podat žalobu na zaplacení nálezného.

Získáte i část z výhry

Z občanského zákoníku je zřejmé, že nalezenou věc je nálezce povinen odevzdat obci, pokud ji nepředal vlastníkovi. O tom, že ji musí odevzdat na policii, se ovšem v zákoníku nemluví. Jestliže však zvolíte pro odevzdání policii, měla by vás v první řadě odkázat na příslušný obecní úřad. Jinak s vámi musí sepsat záznam o převzetí věci. Pokud se policii poté nepodaří majitele ztracené věci nalézt, měla by ji opět předat obecnímu úřadu. Nálezné můžete uplatnit pouze vůči majiteli ztracené věci nebo obci, které věc eventuálně po šesti měsících připadne. Vůči policii toto právo nemáte.
Součástí nalezené věci může být i platební karta, stírací los či výherní tiket. Podle zákona máte právo na 10% nálezné i z těchto věcí. Ovšem u platební karty se nepředpokládá, že ho uplatníte ze zůstatku účtu. Musí se vycházet z hodnoty věci, u platební karty by to mohly být například náklady na pořízení nové karty. „Pokud se podaří majitele losu či výherního tiketu najít, ten své vlastnické právo k němu prokáže a nakonec i skutečně vyhraje, pak má podle mého názoru nálezce právo na nálezné v podobě 10% podílu na výhře,“ doplňuje Jana Cejlová.

Do vězení

Nalezená peněženka či obálka plná tisícovek svádí k tomu, aby si ji člověk nechal. Jestliže to ale uděláte, spácháte trestný čin, a pokud vám bude prokázán, hrozí vám vězení, peněžitý trest či zákaz činnosti. K trestu odnětí svobody na jeden rok můžete být odsouzeni už v případě, že si ponecháte věc, jejíž hodnota dosahuje částky nejméně 5 tisíc korun. Až na pět let můžete jít do vězení, pokud přisvojením cizí věci získáte pro sebe či jiného člověka značný prospěch dosahující částky nejméně půl milionu korun. A dokonce až osmiletý trest vám hrozí, získáte-li prospěch velkého rozsahu, tedy nejméně 5 milionů korun. To může být právě ta situace, kdy si ponecháte výherní tiket či stírací los.

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Co dělà s penězi, které nemají majitele???
Bára
14. 10. 2018, 10:04
Pořád něco ztrácím.
Jaromír Adámek
25. 7. 2010, 10:51
Bez peněz
Jetelina
23. 7. 2010, 07:11
Re: Nejlepsi
pipi
21. 7. 2010, 00:59
Re: Nejlepsi
S474N
20. 7. 2010, 08:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená