FinExpert.e15.cz

Volksbank: Chceme být nejpřátelštější

Účet zdarma a pobočky v Kauflandu jsou jen začátkem. Zaplatíme v Kauflandu platebními kartami?
Volksbank: Chceme být nejpřátelštější

Na páteční tiskové konferenci Volsbank představila novinářům svoji strategii pro tento a příští rok. Zásadní novinkou je rozšíření poboček Volksbank. V současné době má 19 poboček v 11 městech po celé České republice, ale od 7.9.2006 se první vlaštovkou stal tzv. bankshop, který můžete vidět v Kauflandu v Brně-Židenicích.

VolksbankShop

Že jde bankovnictví dělat i jinak, než klasicky na pobočkách, je ukázkou přístupu Volksbank. VolksbankShop bude dalším prodejním místem banky se dvěma zaměstnanci. Je to tzv. „open space“, což je pracoviště o 35 m2, které bude součástí obchodních domů Kaufland. VolksbankShopy budou otevřeny 7 dní v týdnu, v pracovní dny a v sobotu od 8 do 19 hodin, v neděli v čase od 8 do 13.30 hodin, ale později až do 20 hodin. Bankomaty a Infoterminály pro tisk výpisů z účtu budou k dispozici po celou otevírací dobu Kauflandu.

Klepněte pro větší obrázek

Hotovost jen s omezením

Z důvodu bezpečnosti nebudou nová prodejní místa Volksbank provádět žádné pokladní operace. V případě vyplácení úvěru provede zodpovědný pracovník výběr hotovosti z bankomatu, kterým budou vybaveny všechny VolksbankShopy.

Co ve VolksbankShopu vyřídíte:

 • Můžete si koupit produktový balíček Aktiv konto
 • Sjedáte spotřebitelský úvěr od 15 000 Kč do 100 000 Kč; hotovostní půjčky budou poskytovány až do výše 50 000 Kč
 • Cestovní a úrazové pojištění od Victoria-Volksbanken pojišťovna
 • Penzijní připojištění od společnosti Winterthur
 • Stavební spoření Českomoravské stavební spořitelny
 • Jakékoliv písemné žádosti, změny a reklamace vůči Volksbank

Účet zdarma jen částečně, ale snadno

Novinkou je tzv. Aktiv konto, které bude v prodeji výhradně ve VolksbankShopech. Jde o tzv. produktový balíček, kdy za nulový měsíční paušál dostanete běžný účet, elektronickou debetní kartu, kontokorent a internetové bankovnictví. Výpis vytištěný na infoterminálu je zdarma. Výhódou jsou všechny příchozí tuzemské platby zdarma a zdarma je i platba v rámci Volkbank, která je zadaná elektronicky. Platíte tak jen za odchozí platby, a ty stojí svorně 6 Kč za každou platbu. Papírový příkaz k úhradě vyjde na 29 Kč. Zvláštností je čtvrtletní účtování poplatků, ale to je u rakouských a německých bank v zahraničí obvyklé. V praxi to znamená, že vždy na konci kalendářního čtvrtletí se vám všechny transakční poplatky naúčtují najednou.

 • Vedení účtu: 0 Kč
 • Debetní elektronická karta: 0 Kč
 • Výpis z účtu na terminálu: 0 Kč (vytiskne identický výpis jako při zaslání poštou)
 • Odchozí trvalý příkaz: 6 Kč
 • Odchozí inkaso: 6 Kč
 • Příkaz k úhradě přes internetové bankovnicví: 6 Kč

Vyplatí se?

Pokud provádíte malé množství transakcí, tak ano. Volksbank vydává platební karty ve spolupráci s ČSOB, takže můžete ze všech bankomatů ČSOB v ČR a na Slovensku vybírat za 5 Kč, u ostatních to stojí 25 Kč a v bankomatu Volksbank zaplatíte jen 2,50 Kč. Aktiv konto není špatné ani pro ty, kteří preferují jednoduché a jasné ceny, kterými disponuje. Nezapomeňte však, že ostatní neuvedené služby se účtují podle platného sazebníku jako u ostatních nabízených účtů, tj. např. zahraniční platby, hotovostní operace apod.

Pokud se vám Aktiv konto líbí, musíte si pro něho zajet do brněnského Kauflandu. Ještě v letošním roce Volksbank ale plánuje otevření dalších 30 VolksbankShopů v Kauflandech a poté chce každý rok otevřít 30 těchto bankovních míst. Do čtyř let by v každém Kauflandu v Česku měl být jeden VolksbankShop a banka navíc doufá, že se jí do té doby zvýší počet klientů až na 150 tisíc. Kaufland plánuje každý rok otevření 10 obchodů a v Česku chce mít celkem 110 domů (nyní jich má 70).

Kaufland a platební karty

Každého v souvislosti s budováním VolksbankShopů v Kauflandu napadla otázka, zda se podaří Kaufland přesvědčit k akceptaci platebních karet. V této fázi však nikoliv. Volksbank navíc přímo neprovádí zúčtování karetních transakcí, ale spolupracuje opět s ČSOB. V kuloárech se však proslýchá, že se snad tvrdé obchodníky z Kauflandu podaří časem zlomit k akceptaci platebních karet. Problém je hlavně v tom, že Kaufland od bank požaduje, aby karetní transakce byla pro něj zcela zdarma, tj. bez jakýchkoliv nákladů. Na to pochopitelně nemohou banky přistoupit. Jednak akceptace platebních karet pro ně samotné znamená náklady a i banky musejí odvádět procenta karetním asociacím.

Ovšem např. v Polsku Kauflandy platební karty přijímají. Podmínkou je utratit min. 10 PLN (cca 72 Kč) , jinak se transakce zamítne. Nad tuto částku lze platit bez potíží všemi platebními kartami kromě American Express a JCB Cards. Pokud bude spolupráce Volksbank a Kauflandu úspěšná, třeba bude vedení Kauflandu motivovat ke změně smýšlení i pro české obchody.

Nejpřátelštější banka

Podle ankety „Jak lidé vnímají svoji banku“, kterou Volksbank v červnu vyhlásila na svých webových stránkách a poté i v ulicích, vyjádřilo přes 61,5 % klientů této banky verdikt „velice spokojen“. U klientů ostatních bank byla spokojenost s jejich bankou jen 11,1 %. Paradoxem je, že u „méně spokojených“ klientů ostatních bank (64,6 %) vše nejspíše zůstane jen u konstatování, protože podle jejich výpovědí stejně banku nezmění.

Volksbank nehodlá soupeřit s velkými bankovními kolosy, ale chce si získat nové klienty svým konzervativním přístupem, který neplánuje změnit. Chce být „nejpřátelštější bankou“. Proto si zvolila nové heslo Volksbank – spolehlivé služby každý den. Není však tak dávno, co také zvýšila ceny neelektronických operací a výběrů v hotovosti, přestože pár měsíců před tím ukazovala prstem na ostatní banky, jak se své klienty snaží odehnat od svých poboček. Ve Volksbank přicházejí změny a rozhodnutí občas ukvapeně a náhle a tak ji přeji, ať se jí podaří svému heslu dostát. Čas poté ukáže.

Další článek


 

Související články


celkem 25 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Výhody a nevýhody
TJ
27. 9. 2006, 18:33
Re:Jsem velký skeptik, i když snaha se cení
Jarmila
16. 9. 2006, 18:37
Re:Jsem velký skeptik, i když snaha se cení
Patrik Chrz
13. 9. 2006, 17:57
Re:Jsem velký skeptik, i když snaha se cení
Patrik Chrz
13. 9. 2006, 17:53
Re:Jsem velký skeptik, i když snaha se cení
SocPredator
13. 9. 2006, 14:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  11

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více