FinExpert.e15.cz

Volby 2010: Pravice chystá školné


Vladik  |  20. 05. 2010 18:00

Se školným nesouhlasím, ale pokud bude zavedeno, bude to mít za následek jen jedno ti chudí, pokud nebudou opravdu vyjimečně vyjimeční studovat nepůjdou, protože, kdo by chtěl 5 let a více studovat a pak X dalších let splácet studia. Podle výzkuml si to většina omladiny přeje, těm co si to přejí ať to zkusí, ale ať se pak nediví že to bude hoodně drahé a tzv. bezplatné studium vyjde na cca 100000 ročně plus to co si nevydělám jako bych byl zaměstnanec, takže řekněme průměr 10000 čistého jako středoškolák, to je cca 220 až 250 tisíc ročně x 5 let to je přes milion, to už je slušná pálka a teď ještě přibude cca 150000 za studium na školné

 | 
Pavel  |  22. 05. 2010 20:41

Jako dlouholetý učitel na VŠ mohu říct jenom jedno. Peněz je ve vysokém školství dostatek, ale jejich rozložení je špatné. Dál to nemá cenu komentovat, kdo tam dělá, ví o čem mluvím. A druhá věc, VŠ vzdělání je pouze pro vyvolené, ale nikoli finančně, ale jen a pouze inteligenčně. V současné době je na VŠ obrovské množství lidí, co na to nemají. A drtivá část z těchto "patlalů" pochází paradoxně z chudších vrstev. Čili školné není o penězích, je to regulace masy hlupáků, kteří jsou na VŠ místo toho, aby byli třeba dobrými řemeslníky a nebo kvalifikovanými dělníky. Velmi brzo se dočkáme situace, kdy na úřadu práce bude tisíc archeologů a neseženete jednoho instalatéra. A přitom plat dobrého instalatéra se pohybuje v desítkách tisíc. A nakonec perličku, když jsem se pídil po tom, kolik je v ČR třeba ročně archeologů, bylo mi řečeno zodpovědným pracovníkem že každoročně tak maximálně sedm. Výjimku činí roky, kdy někdo umře dříve. To je tragédie. Tragédie našeho vysokého školství.

 | 
Hráč  |  23. 05. 2010 18:42

Už ze základního školství jsou přijímáni žáci s nezájmem o studium, ale se zájmem mít matutitu jako cestu k vyšším platům. Ale jejich zájem pro to něco teď udělat je minimální,zvláště když jsou přijímáni bez přijímacích zkoušek a bez schopnosti se učit. Učební obory tak zejí prázdnotou.

 | 
Tereza  |  27. 05. 2010 21:28

Nechápu jak můžete učit na VŠ, když žáky nazýváte "patlaly a hlupáky". Není snad na učitelích aby zkoušku dali jen těm kteří si to zaslouží? Jsem žákyně VŠ a nechci platit školné, protože na to prostě nemám! a platit po studiu je nesmysl, po škole si člověk chce vybudovat domov a to nejde když už máte ve 25 letech dluhy. Vám se to mluví, kdž jste studoval zadarmo.

 | 
Pavel  |  30. 05. 2010 17:31

Terezko, je vidět, že vůbec nerozumíte vsokému školství. Nemám vám to za zlé. Možná jste dobrá prodavačka a nebo i primitivní manažerka. My jsme totiž placeni od kusu, tedy za prošlé studenty. Bylo by nádherné mít skvělé studenty, co jsou lační vzdělání, ale pracuji bohužel v sektoru technického VŠ, konkrétně elektrotechnika, kd ejsme rádi i za čtyřkaře z Horní Dolní, který u nás přežije jeden semestr.

 | 
Petr  |  30. 05. 2010 19:09

Se školným nesouhlasím. Myslím, že je třeba změnit politiku financování vysokých škol státem. Proč má stát podporovat ty obory, o jejichž absolventy není zájem na trhu práce? Placení školného by znamenalo, že si studenti musí najít nějakou brigádu a z toho logicky vyplývá, že část studentů nebude stíhat školu, nebo vydělávat peníze či obojí, výsledkem pak bude ještě více nedostudovaných vysokoškoláků. Pro politiky je ale jednodušší zavést školné, nežli třeba zvýšit nároky na studium nebo zrušit některé obory, fakulty a školy.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená