FinExpert.e15.cz

Volby 2010: Boj o nadstandardní zdraví

Čemu se pravice a levice, kromě neustále omílaných poplatků, věnuje v otázce zdravotnictví? Co slibují napravo?
Volby 2010: Boj o nadstandardní zdraví

Podle svého programu ODS vytvoří podmínky a prostor pro dobrovolné připojištění nehrazené nebo částečně hrazené péče či pro nadstandard. Strana chce prosazovat silnou kontrolu státu nad penězi ve veřejném zdravotním pojištění, nad zdravotními pojišťovnami a účinný dohled nad kvalitou poskytovaných služeb.

„Pacient musí mít přístup ke všem potřebným informacím. Musí vědět, jaké povinnosti má vůči němu zdravotnické zařízení i zdravotní pojišťovna. Garantujeme občanům právo vybrat si zdravotnické zařízení, zdravotní pojišťovnu i pojistný produkt. Zavedeme možnost podat si stížnost na kvalitu a zajištění péče i pojištění,“ tvrdí ODS.

Komentář odborníka

Ondřej Dostál, vedoucí Centra pro zdravotnické právo 3. LF UK

ODS nám říká, že takřka čtvrt bilionu korun vybraného každoročně na zdravotnictví je málo a pojištěnec bude muset nad rámec vysokých částek odvedených na povinném pojištění platit ještě přímo. Dobře, ale kdo tento standard a nadstandard určí? Experti ODS? Nějaký nově zřízený úřad? Legislativní návrhy na „legální připlácení“, zejména třeba na přednostní ošetření a volbu operatéra, se objevily již v letech 2007-2009. Kamenem úrazu je skutečnost, že zaplacení přednosti či zkušeného operatéra jedním pacientem vždy odsune jiné pacienty dál do fronty a směrem k méně zkušeným operatérům. Tento problém ODS zatím nezvládla legislativně ošetřit.

Ten, kdo rozhoduje o financování a má kontrolní pravomoci by měl osobně nést též politickou a právní odpovědnost vůči pojištěncům za případná špatná rozhodnutí. Z hlediska prevence korupce by bylo nešťastné, pokud by za stát tuto kontrolu vykonávaly nikým nevolené „šedé eminence“ na Ministerstvu zdravotnictví, nominované do úředních pozic dle stranického klíče, neodpovídající nikomu a neodvolatelné z funkce bez ohledu na pády vlád a střídání ministrů. Volba poskytovatele péče a volba zdravotní pojišťovny jsou zákonnými právy pojištěnce už od roku 1997 – ale proč to neslíbit, že.

Co říkají ti vlevo?

Zachováme charakter zdravotnictví veřejné služby a trváme na zrušení poplatku u lékaře a v lékárnách. Zabráníme privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven. V tom se ČSSD shoduje s ODS. Dál chce ČSSD garantovat limit maximální roční spoluúčasti u chronicky nemocných. Zavést připojištění pro nadstandardní podmínky lékařské péče. Minimálně jeden lék ve skupině musí být prý plně hrazen. Strana prý zajistí možnost, aby v odůvodněných případech mohl být bezplatný jakýkoli lék.

Komentář odborníka

Ondřej Dostál, vedoucí Centra pro zdravotnické právo 3. LF UK

ČSSD neříká, proč a na co bych se měl dobrovolně pojišťovat, když vše nezbytné má být dle programu na vysoké úrovni zadarmo pro všechny, zde by byla namístě větší konkrétnost.

Co se týká jednoho plně hrazeného léku ve skupině, pokud vím, platí to i dle současného zákona 48/1997 Sb. § 15 odst. 5, ale zase proč to neslíbit. Problém je spíš ve vymezení skupin. Často je příliš široké a onen plně hrazený lék nemusí být vhodný pro některé pacienty s netypickým onemocněním, takže ti potom fakticky plně hrazenou alternativu nemají. Pokud jde o výjimky, vzniká otázka, jaké případy jsou „odůvodněné“, kdo to bude posuzovat, dle jakých kritérií a jaká procesní práva bude mít pojištěnec. To bohužel z programu nevyplývá.

Z programu se bohužel ani nedozvíme, jaké formy spoluúčasti u chronicky nemocných ČSSD plánuje zavést, takže ani nevíme, co vše se do takového limitu bude započítávat a co ne. Opět by to chtělo větší konkrétnost.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená