FinExpert.e15.cz

Vliv pandemií na akciové trhy je závažný

Dlouhodobý vliv světových pandemií na akciové trhy jakoby nebyl znát. Největší pandemie v dějinách, dýmějový mor, postihl Evropu ve 14. století, kdy se s akciemi ještě neobchodovalo. Španělskou chřipku zase zastínila první světové válka. Většina současných pandemií zasahuje zejména africké státy, z nichž i ty nejchudší mají své akciové burzy.
Vliv pandemií na akciové trhy je závažný

Za dobu společné existence jsou akciové trhy rozvíjejících se trhů výkonnější než vyspělý svět zejména díky růstu v první polovině 90. let a posledním třem letům. Varování některých ekonomů, že pandemie HIV/AIDS výrazně zpomalí růst afrických ekonomik a jejich akciových trhů, neplatí pro všechny. Ekonomický analytik René Bonnel v roce 2000 spočítal, že u typické subsaharské země, ve které rozšíření HIV/AIDS mezi dospělým obyvatelstvem dosahuje 20 procent, dochází v důsledku této pandemie ke snížení ekonomického růstu o 2,6 procentních bodů ročně. Botswana, která dosahuje největšího výskytu HIV/AIDS na světě (téměř 40 procent), patřila v roce 2004 mezi státy s reálným růstem HDP stejným jako Indie a jen o něco menším než Čína.  Od roku 2000, kdy Bonnel publikoval své závěry, se sice v Botswaně zkrátila průměrná délka života ze čtyřiceti na třicet let, ale mírně vzrostl počet obyvatel a HDP na hlavu se více než zdvojnásobil. Za posledních pět let akciový index botswanské burzy vzrostl  přibližně o 150 procent a od svého vzniku v roce 1989 roste průměrně o 25 procent ročně, tedy přibližně 2,5 krát víc než vyspělý svět. Je tedy paradox, že země s největším výskytem HIV/AIDS a největší úmrtností na světě dnes patří podle HDP na hlavu mezi nejbohatší státy Afriky.                  

Ekonomiku táhne nerostné bohatství

Hlavní příčinou růstu je pravděpodobně cena zlata a diamantů, která zatím ovlivňuje ekonomickou prosperitu Afriky víc než pandemie. Drtivou většinu příjmů z exportu zajišťují Botswaně diamantové doly, které naštěstí neobsadili rebelové, tak jako v Kongu nebo Angole. Jihoafrická republika je zase největším exportérem zlata na světě. Když se koncem 90. let blížila cena zlata ke svému dvacetiletému minimu 250 dolarů za unci, klesala i akciová burza v Johannesburgu. Dnes je cena zlata dvojnásobná a burza překonává svá historická maxima. Přitom těžařský a automobilový průmysl, který zemi vydělává peníze, je pandemií zasažen nejvíce. Podle odhadů druhá největší těžařská společnost Gold Fields zaměstnává asi čtvrtinu HIV pozitivních horníků. Ztráty vzniklé snížením produktivity, absencí v zaměstnání a odchodem do předčasného důchodu jsou dnes mnohem vyšší než před deseti lety, protože doly zaměstnávají kvalifikovanější pracovníky. Daň za AIDS, ke které tyto vyšší pracovní náklady způsobené infekcí někteří ekonomové přirovnávají, není na cenách akcií těžařských firem zatím vidět. Za posledních deset let stoupla cena akcií jihoafrických dolů víc než v USA a Kanadě.

Země orientované na zemědělství ekonomicky strádají

Jiné země, které úspěšně snížily výskyt pandemie (narozdíl od Jihoafrické republiky), ale které jsou odkázány hlavně na produkci zemědělských plodin, může nižší produktivita zasáhnout mnohem víc. Zatímco v Ugandě klesla prevalence HIV/AIDS z 31 procent v roce 1991 na současných asi 5 procent, příjmy z exportu kávy nepřináší zemi takové bohatství, aby se s ekonomickými důsledky pandemie vyrovnala. V roce 2002, kdy cena kávy klesala, si ugandský prezident Museveni postěžoval, že ho AIDS a malárie stojí víc, než kolik země vydělá prodejem kávy. Vypovídací schopnost indexu ugandské akciové burzy však zůstane, vzhledem k době svého vzniku na konci roku 2003, ještě pár let nulová.

Pandemie přináší ekonomické problémy

Pandemie HIV/AIDS, na kterou zemřelo více lidí, než padlo za první světové války, způsobuje některým ekonomikám vážné problémy, ne však kolaps. A to ani nejchudším, ani pandemií nejvíce zasaženým. Aspoň zatím. Některé matematické modely potvrzují, že se kolaps produktivity a lidského kapitálu může dostavit během dvou generací v Jihoafrické republice. Existují také obavy o budoucí ekonomický vývoj Indie a Číny, pokud by se pandemie měla šířit stejně rychle jako a Africe. V Číně nedosahuje prevalence HIV/AIDS sice ani půl procenta, ale v Jihoafrické republice dokázala během sedmi let stoupnout z jednoho procenta na dvacet. A navíc, dosud žádné matematické modely nepočítaly se společným působením dvou rychle se šířících smrtelných pandemií.   

Roman Dvořák (autor je analytik a působí v Pioneer Asset Management)

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená