FinExpert.e15.cz

Vlastní auto v opravně? Můžete si půjčit

Potřebujete nutně automobil a ten váš je právě v autoopravně nebo vám jej ukradli? Můžete jet autem z půjčovny. Není to ale drahý špás?
Vlastní auto v opravně? Můžete si půjčit

Abyste si mohli vypůjčit auto z půjčovny, je nutné splnit určité podmínky. Rozhodující bývá věk žadatele, zpravidla minimálně 21 let. Dále musíte při jednání s autopůjčovnou předložit občanský průkaz, rodný list a řidičský průkaz skupiny B, který vlastníte minimálně jeden rok.
Firmy by měly počítat s tím, že od nich bude vyžadován živnostenský list a výpis z Obchodního rejstříku. Někdy autopůjčovny vyžadují vratnou zálohu, její výše bývá 10 000 Kč, někdy i 20 000 Kč.

Jak daleko pojedete?

Rozdíly mezi autopůjčovnami někdy bývají v posouzení ujetých kilometrů – v některých případech jsou limitovány, jindy nebývá denní počet ujetých kilometrů omezen. Tento rozdíl se projevuje v denní sazbě za půjčení automobilu. Limitování počtu ujetých kilometrů je však v dnešní době již na ústupu.
Pro limitovanou sazbu půjčovny stanovují denní, případně měsíční hranici ujetých kilometrů. Nejčastěji se denní limit přibližuje 220 km, maximální počet měsíčně ujetých kilometrů zpravidla nepřekračuje horizont 4 500 km. Za každý kilometr ujetý nad stanovenou hranici si půjčovny účtují zvláštní poplatek, setkávali jsme se s částkou okolo 1,50 Kč.
Cena za půjčení nezahrnuje palivo, spoluúčast při nehodě z vlastní viny, mytí vozu, náklady spojené s drobnou údržbou a také je třeba vědět, že při zaviněné nehodě nelze očekávat náhradní vůz. Jestliže zrušíte rezervaci, budou od vás půjčovny vyžadovat storno poplatek. Do jednoho měsíce před výpůjčkou to zpravidla bývá sto korun.


Pro srovnání cen různých možností při dopravě jsme zvolili trasu Praha–Ostrava a zpět (716 km). Cena zpáteční železniční jízdenky odráží jízdu ve druhé vozové třídě klasickým rychlíkem, u autobusu jsme zohlednili povinnou dvacetikorunovou místenku. Náklady na cestování vlastním automobilem odpovídají tabulkovým hodnotám spotřeby Škody Fabie 1,4 se zážehovým motorem. Náklady na cestu automobilem z půjčovny vycházejí z ceníku pro jeden zápůjční den pražské autopůjčovny. Cenu benzinu – 26 Kč/l. Výsledek odráží cestování jedné osoby.

  • Rychlík 520 Kč
  • Autobus 510 Kč
  • Vlastní automobil 1 250 Kč
  • Automobil z půjčovny 2 350 Kč

Jak ušetřit

V menších městech, kde je menší poptávka, jsou ceny půjčovného až o dvacet procent nižší než v Praze, Brně nebo Karlových Varech. Přistavení vozu ze vzdálenějšího místa anebo cesta za levnějším automobilem však také něco stojí. U společností, které uvádějí 24hodinový provoz s kalendářním účtováním, ušetříte částku za jednodenní sazbu tím, že vůz převezmete těsně před vyjetím, třeba brzo ráno. Podobně je možno uvažovat při vrácení vozidla. Potřebujete-li půjčit vůz pro jednorázovou zpáteční jízdu do ne příliš vzdáleného místa, dá se dohodnout dřívější termín vrácení s nižší cenou. Některé autopůjčovny cenově zvýhodňují klienty, kteří si půjčí vůz jen na víkend, např. za Škodu Fabii někde účtují za oba dny 2 000 Kč.

Kolik stojí výpůjčka

Klepněte pro větší obrázek

Denní sazby

Klepněte pro větší obrázek

Výhody pro stálé zákazníky

Větší a renomované autopůjčovny se snaží udržet si stálou klientelu prostřednictvím různých zákaznických karet a klientských smluv (karta je určena pro fyzické osoby, klientská smlouva pro právnické osoby), přinášející držitelům určité výhody. Například vám mohou být účtovány nižší ceny při zapůjčení vozidla u příležitosti životního nebo rodinného jubilea, při svozu svatebčanů a podobně. Jindy zase můžete počítat s bezplatným přistavením vozidla.

Na co si dát pozor

Součástí smlouvy jsou údaje o vozidle a také počet ujetých kilometrů. Vůz byste měli převzít s plnou nádrží, při skončení výpůjčky jsou chybějící pohonné hmoty vyúčtovány. Také by ve smlouvě neměl chybět údaj o druhu paliva. Nedílnou součástí předávky je zevrubná vizuální kontrola vozu, která vás vyloučí jako viníka starších škrábanců. Samozřejmostí by měla být zkušební jízda s ověřením technických doplňků a režimů jízdy. Písemně by mělo být stvrzeno převzetí základní výbavy (lékárnička, výstražný trojúhelník, náhradní kolo) i nadstandardních doplňků (nářadí, zimní výbava).
Cenu za užívání vozu je většinou třeba zaplatit při převzetí, anebo je vyžadována zálohová platba s vyúčtováním při ukončení smluvního vztahu. Před použitím vozidla v cizině jste povinni tuto skutečnost půjčovně oznámit. Sazby půjčovného se v takových případech zvyšují podle aktuálního ceníku (obvykle vzrostou v rozmezí 10–20 %).


Měsíčník Osobní finance přináší informace pro aktivní i pasivní motoristy v pravidelné rubrice Autorevue.


Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Potřebuješ peníze...www.mujweb.cz/Pocitace/korunky
Noha
9. 9. 2004, 10:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená