FinExpert.e15.cz

Vlakové jízdenky na internetu čeká rozšíření

Koupit jízdenku na vlak přes internet je velmi jednoduché a ušetří se tak spousta času. Od prosince se tento způsob prodeje dále rozšíří.
Již deset tisíc jízdenek prodaly České dráhy prostřednictvím svého internetového eShopu. Vyplývá to z informací, které zveřejnily. Za 12 měsíců provozu internetového prodeje cestovních dokladů utržily České dráhy za prodej jízdenek přes internet více než 4 miliony Kč. To znamená průměrný měsíční prodej přibližně 830 jízdenek (po třech čtvrtletích to bylo 663 jízdenek za měsíc) za 336 tisíc Kč měsíčně (po třech čtvrtletích byla průměrná utržená částka 278 tisíc Kč za měsíc). Počet prodaných dokladů se navíc každý měsíc zvyšuje a například v měsíci listopadu očekávájí dráhy prodej přibližně dvou tisíc jízdenek přes internet – dvojnásobek oproti měsíci srpnu.

Přes internet vše nejezdí

Na internetu k dnešnímu dni koupíte jízdenky na SC Pendolino a na pět spojů EuroCity a InterCity. Pro vlak SC Pendolino lze koupit i jen rezervaci (máte-li platnou jízdenku), ale to je vše.


Přes internet lze nyní koupit jízdenky s rezervací na vlaky SC Pendolino za obyčejné a zvláštní jízdné SuperCity v 1. a 2. vozové třídě (cena včetně rezervace místa), samostatné místenky SuperCity, jízdenky za obyčejné a zákaznické jízdné (cena včetně rezervace místa) a jízdenky se slevou pro skupiny (maximálně pro 6 osob) na vlak EC 134/135 Vyšehrad a vlaky IC 540/541 Hutník, IC 570/571 Brněnský Drak, IC 586/587 Jan Perner a IC 588 Leoš Janáček.Od prosince však dráhy slibují změnu. Přes internet půjde nově koupit i vnitrostátní jízdenky pro vlaky InterCity a držitelům čipové karty In-karta umožní nákup jízdenek eLiška. Ty nově umožní cestovat mezi dvěma krajskými městy za cenu 140 Kč, podmínkou je ale včasná rezervace podobně jako u obvyklých lowcostových přepravců. Jízdenky eLiška jsou tak odpovědí na konkurenci, která by měla od prosince jezdit na trati Ostrava – Praha.

Jízdenky na internetu půjde koupit i pro SC Pendolino jezdící do Bratislavy a následovat by měl i prodej lehátek a lůžek pro cesty vlaky s lůžkovými a lehátkovými vozy na Slovensko.

Jak to funguje

Nákup jízdenky přes eShop se v ničem neliší od nákupu letenky nebo jiného zboží přes internet. Elektronický eShop ČD je otevřený 24 hodin denně a jízdenku včetně rezervace je možné zakoupit až 60 dní před plánovanou cestou a nejpozději 1 hodinu před odjezdem vlaku z nástupní stanice. Platba se poté realizuje pomocí platební karty prostřednictvím platebního portálu ČSOB. Akceptovány jsou platební karty MasterCard a VISA.

Po zaplacení se jízdenka zobrazí ve formátu PDF přímo na monitoru a zároveň ji dostanete prostřednictvím e-mailu. Jízdenku si vytisknete a může nastoupit přímo do vlaku bez čekání u pokladny. Jízdenka zakoupená prostřednictvím internetu je nepřenosná a platí pouze ve spojení s osobním dokladem, jehož číslo je zadáno při nákupu, a to pouze ve vlaku a v den, pro který byla zakoupena.
 
Jako průkaz lze použít libovolný platný průkaz vydaný státní správou (občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz) nebo slevový průkaz ČD, obsahuje-li vaše jméno a fotografi.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená