FinExpert.e15.cz

Vlakem levněji ve skupině či o víkendu

Určité skupiny obyvatel cestují na trati úsporněji. Ale ani v případě, že nepatříte například mezi děti či důchodce, nemusí vás cesta vlakem zruinovat.
Vlakem levněji ve skupině či o víkendu

Na drahé jízdné můžete lehce vyzrát díky zvýhodněným nabídkám. Určité skupiny obyvatel, zejména děti, žáci a důchodci, ale také držitele průkazu ZTP a ZTP-P, cestují na trati úsporněji. Ale ani v případě, že nepatříte mezi uvedené skupiny, vás nemusí výlet vlakovou soupravou zruinovat.

Občasným cestovatelům, kteří nasednou do kupé jen párkrát do roka, se koupě In-karty spíše nevyplatí, nízkonákladové jízdenky zase nepokrývají všechny lokality. Řešením mohou být zlevněné nabídky pro skupiny, Kilometrická banka a víkendové jízdné.

Skupinovou slevu využijete od dvou do třiceti osob, kde uplatníte od třetí osoby pětadvacetiprocentní slevu, přičemž každý další výletník zaplatí jen polovinu obyčejného jízdného. Pro střední a delší vzdálenosti je určena služba s názvem Kilometrická banka. Na ni mohou cestovat až tři osoby, dvě děti do 15 let se přitom počítají jako jeden dospělý.

Pokud vaše cesta vychází na sobotu či neděli, zajisté sáhněte po nabídce SONE+. Tato jízdenka je určena pro malé skupiny s maximálním počtem pěti osob, kde dvě a více osob překročily věkovou hranici patnácti let, a platí ve všech typech vlaků včetně SC Pendolino, kde je však nutná příslušná rezervace místenek.

Úspora financí při využití víkendového jízdného může často činit nemalé sumy, zvlášť, cestujete-li z jednoho koutu republiky na druhý. Cena celostátní jízdenky SONE+ totiž činí 600 Kč.

Pro úplnost lze zmínit také zpáteční slevu, jejíž využívání je pro cestující vlakovou dopravou samozřejmostí.

Další výhodné nabídky

K dalším způsobům, jak ušetřit finance za cestování s Českými drahami, patří traťové a síťové jízdenky, integrované dopravní systémy a speciální akce. Zatímco speciální jízdenky tohoto typu uplatníte při konkrétních akcích, traťové jízdné má daleko širší využití. Traťovou jízdenku oceníte při pravidelných cestách na jedné trati, nejčastěji při každodenním dojíždění do školy nebo zaměstnání. Jízdenky se prodávají pro tratě do sto dvaceti kilometrů, přičemž je možno zakoupit jak první, tak i druhou třídu a při použití In-karty též žádat cenové zvýhodnění.

Na obdobném principu pak funguje také síťové jízdné. Síťové jízdenky lze využít pro cesty na větší vzdálenosti. Může jít o pravidelné dojíždění do zaměstnání na vzdálenost vyšší než sto dvacet kilometrů, jednorázovou či zpáteční cestu v jeden den na velkou vzdálenost nebo poznávací cesty během dovolené, kdy cestující například častěji přerušuje svou cestu z důvodů prohlídky měst či turistiky. Využít můžete například jednodenní ČD NET za 550 Kč nebo již zmíněné SONE+.

14 dní za 990 Kč

Chystáte se nyní o prázdninách více cestovat vlakem? Pro všechny držitele In-karet ČD s platnou aplikací a pro držitele studentských průkazů ISIC připravily České dráhy speciální prázdninovou nabídku. „Jízdenka na léto“ za 990 korun vám umožní dva týdny neomezeně cestovat po České republice. Kdo ještě nemá In-kartu, může si za 150 korun pořídit tříměsíční In-kartu se slevou IN 25 START a díky ní letní nabídku také využít.

„Jízdenku na léto“ si lze koupit na vybrané dva týdny v období mezi 1. červencem a 31. srpnem. Platí ve 2. vozové třídě všech vlaků Českých drah. Doklad je totiž výhodnou alternativou k jízdenkám na delší vzdálenost a k jednodenní síťové jízdence ČD Net za 550 korun.

Pokud cestující vyrazí např. z Prahy do Mikulova na Moravě, vyjde je zpáteční jízdenka IN 25 při cestě přes Břeclav na 620 korun (cestující bez In-karty vyjde obyčejná zpáteční jízdenka na 827 korun). Za cenu jen o málo vyšší si však mohou pořídit Jízdenku na léto a cestovat 2. třídou vlaků Českých drah nejen do Mikulova a zpět, ale i na libovolné další výlety, které uskuteční během čtrnáctidenní platnosti jízdenky. Držitelé průkazů ISIC, kteří si „Jízdenku na léto“ zakoupí, si navíc mohou od 20. srpna v rámci speciální akce koupit In-kartu ČD se slevou.

Další slevy?

Existují ještě jiné slevy českého železničního dopravce? Zvýhodněnou nabídku nabízí též integrované dopravní systémy některých regionů, jako třeba tarif PID v Praze a okolí či IDS JMK v celém Jihomoravském kraji. Zcela zdarma pak mohou vlakovou dopravou cestovat děti do šesti let věku a doprovodu osob s průkazem ZTP-P.

Všechny potřebné informace nejen o slevách, ale celkovém portfoliu služeb Českých drah naleznete na webových stránkách společnosti, kde je cestujícím k dispozici také nápomocný tarifní kalkulátor, jehož prostřednictvím vyhledáte optimální nabídku jízdného dle vašich individuálních požadavků.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená