FinExpert.e15.cz

Vlakem k sousedům

Jet vlakem do sousedních zemí může být cenově velmi výhodné, zvláště do příhraničních oblastí.
Vlakem k sousedům

Nízkonákladové aerolinie přetáhly velkou část zahraničních cestujících vlakem na paluby svých letadel. Jet vlakem do Itálie, Beneluxu či Francie je mnohem delší a dražší než včasný nákup letenky. Avšak do sousedních zemí low-costy nelétají (až na několik málo výjimek), a tak se nabízí využití vlaků, které může být velmi výhodné. Bohužel však tarifní nabídka mezinárodního jízdného, i když to zní neuvěřitelně, je ještě více komplikovaná než vnitrostátní tarif. Proto si neklademe za cíl popsat všechny existující slevy, ale spíše vybrat ty nejzajímavější.

Německo

První možností je zakoupení celodenní krajské jízdenky REGIONet pro patřičný český příhraniční kraj (tedy Plzeň, Karlovy Vary, Ústí a Liberec) s příplatkem DB (tedy REGIOnet+DB), a to za cenu 220 Kč pro jednotlivce nebo 440 Kč pro skupinu až 5 osob. Za tuto cenu je možné cestovat v rámci daného kraje v ČR a pak v Německu na vybraných tratích ve vlacích S (Stadt Bahn), RB (Regional Bahn), RE (Regional Express), IRE (Inter Regio Express), VBG (Vogtlandbahn), ALX (Alex). Seznam tratí je možné nalézt na webu ČD, přičemž na tuto jízdenku je možné dojet až do Drážďan, Pirny, Řezna, Pasova nebo Chemnitz. Za další 90korunový příplatek je možné přepravit i kolo.

Na víkendové dny je pak možné koupit jízdenku SONE+DB, a to ve variantě pro osobní a spěšné vlaky Českých drah za 250 Kč, nebo s platností pro všechny vlaky ČD vyjma povinně místenkových (Pendolino) za 550 Kč. Na tento doklad je možné cestovat až v počtu 5 cestujících, přičemž jen dva z nich mohou být starší než 15 let (typicky pro rodiče s až třemi dětmi), rozsah použití v Německu je stejný jako u REGIONet+DB.

Mimo běžné REGIONety existují i speciální doklady pro Liberecký kraj (REGIONet Libnet+), Ústecký kraj (REGIONet Labe – Elbe) a Karlovarský kraj (REGIONet EgroNet), které umožňují použít mimo vlaků na české i německé či polské straně rovněž autobusy na obou stranách hranice. Cena dokladu pro jednotlivce je do 200 Kč, další podmínky jsou rovněž na webu ČD.

Polsko

Obdobně jako v případě Německa i zde je možné koupit za stejných cenových podmínek jízdenku SONE+PKP, která v Polsku platí ve všech regionálních vlacích a rychlících Praha – Wroclaw. Na území Polska je možné cestovat po tratích ohraničených ze severu stanicemi Wegliniec, Milkowice, Legnica, Wroclaw, Opole, Strzelce Opolskie, Gliwice, Katowice, Osvětim, Kalwaria Zebrzydowska a Wisla Glebce.

Pro ostatní destinace je nabízena sleva MOST – ČD – PKP. V rámci této nabídky má cestující možnost získat slevu ve výši 40 % z mezinárodního jízdného, na tratích ČD se pak platí běžné zákaznické nebo obyčejné jízdné. S touto nabídkou je tak možné získat zpáteční jízdenku z Ostravy do Krakova za 16 € nebo z Ostravy do Varšavy za 32 €.

Slovensko

Pro cestování mezi stanicemi ČD, které leží max. 45 km od hranic a stanicemi až do hloubky 40 km na slovenském území lze použít zvláštní zlevněný tarif Malého pohraničního styku. Ceny se liší případ od případu, bližší informace podají železniční stanice v příhraniční oblasti.

Dále na Slovensko je tarif už složitější. Výchozí cenou je cena jízdenky v sousedské přepravě, kdy se na trasu jdoucí po území SR aplikuje sleva ve výši 55 % z mezinárodního tarifu. Pokud je cestující držitelem české zákaznické In-karty, pak je sleva ještě o 20 % vyšší.

Z ceny sousedské přepravy vychází cena nabídky City Star Slovensko, kterou je možné použít pro jednoho až 5 cestujících. První cestující zaplatí za tratě ČD zákaznické jízdné se slevou 5 % a za tratě ŽSSK jízdné se slevou 25 % z jízdného v sousedské přepravě, 2. až 5. cestující má za tratě ČD slevu 30 % ze zákaznického jízdného a za tratě ŽSSK slevu 30 % z jízdného v sousedské přepravě. Jízdenka City Star Slovensko musí být vystavena jako zpáteční a platí jeden měsíc. Zpáteční jízdenka pro majitele In-karty z Brna do Bratislavy stojí 11 €, zpáteční jízdenka z Ostravy do Košic 32 €.

Jede-li více jak 6 cestujících, pak se jedná o slevu pro skupinu a každý má nárok na slevu ve výši 30 % na tratích ČD i ŽSSK. V tom případě odpadá i povinnost koupit zpáteční jízdenku.

Rakousko

Pro cesty vlakem na tratích Znojmo - Vídeň, České Budějovice – Linec, Plzeň – České Budějovice – Vídeň a Brno – Břeclav - Vídeň je možné využít nabídku EURegio, a to ve všech vlacích kromě vlaků SC (Pendolino) a EuroCity. Jedná se o zpáteční jízdenku s platností 4 dny, přičemž majitelé In-karty získají slevu 77 % z jízdného na území Rakouska, ostatní cestující 35 %. Tato jízdenka se dá koupit i v týdenní variantě pro pravidelné dojíždění. Cena zpáteční jízdenky ze Znojma do Vídně je 11,20 €, z Českých Budějovic do Vídně 19,50 €.

Přímo pro cesty do Vídně je nabízena speciální sleva Wien Spezial. Obdobně jako EURegio platí 4 dny a je zpáteční. Na rozdíl od ní je ji však možné použít i ve vlacích EC a SC (zde s povinnou místenkou), a je možné ji koupit pouze z Brna nebo Břeclavi do Hohenau či Vídně a zpět. Za příplatek cca 3 € k ceně jízdenky je možné ji použít i k cestování vídeňskou MHD. Zpáteční jízdenka z Břeclavi do Vídně stojí 9,60 €.

Mezi metropolemi přes internet

Pro cestování mezi velkoměsty je možné koupit jízdenku eTiket. Tato jednosměrná jízdenka je v prodeji pro konkrétní vlaky EuroCity (nebo rychlíky v případě cest z Prahy do Norimberka a Mnichova) a konkrétní den, je dostupná pouze v omezeném počtu a je nutné ji přes internet zakoupit v předprodeji, neboť její nabídka končí 3 dny před plánovaným odjezdem. Přesný seznam vlaků a nabízených cen je uveden na webu ČD. Jízdenka z Prahy do Berlína stojí 29 €, z Brna do Berlína 39 €, z Prahy do Mnichova 29 €, z Prahy do Varšavy nebo Krakova 19 €, z Prahy do Budapešti 19 €.

Akční nejen lůžkové a lehátkové vlaky

Pod názvy Spar Schein, Spar Schiene, Spar night, Spar day, Smart Price jsou nabízeny další výhodné jízdenky do jiných destinací. Např. přímým vlakem lze cestovat z Prahy do Zurichu nebo Amsterdamu za 29 €, popř. za 49 € v lehátkovém nebo 69 € v lůžkovém voze. Z východního Slovenska (Košice, Humenné) lze pak do Prahy a dále na západ (Plzeň, Cheb) cestovat již za 17€ v lehátkovém voze, což je ještě levnější jízdenka než cesta autobusem se Student Agency, a přitom ani superluxusnější sedadlo v nočním autobusu nelze srovnat s pohodlím lehátka. Nevýhodou je opět pouze omezený počet dostupných jízdenek.

Tipy, jak ušetřit

  1. 1 km mezinárodní jízdenky je vždy dražší než kilometr vnitrostátní jízdenky. Proto je vhodné zejména u těch cest, které nezačínají v pohraničí, část cesty cestovat na vnitrostátní doklad a až z hraniční stanice použít mezinárodní jízdenku. Např. výhodná jízdenka z Brna do Drážďan eTiket stojí 29 €, což je cca 810 Kč. Přitom lze z Brna do Ústí nad Labem cestovat na vnitrostátní eLišku za 160 Kč a z Ústí nad Labem použít REGIONet+DB za 220 Kč, a celá přeprava je o více jak 50 % levnější. Nevýhodou však v tomto případě je nemožnost pokračovat z Ústí nad Labem do Drážďan přímým vlakem EuroCity, což jízdu prodlouží asi o hodinu a půl.
  2. Včasný nákup v předprodeji umožní využít i výše označené akční nabídky, proto není dobré s nákupem otálet.
  3. Z důvodu velké složitosti tarifní nabídky doporučujeme nakupovat mezinárodní jízdenky ve velkých stanicích, kde je zřejmě největší šance, že narazíte na pokladní, jež se v těchto nabídkách orientuje. Nedejte se odbít jednoduchým tvrzením, že požadovaná jízdenka neexistuje. Pakliže jste si ji našli na webu Českých drah, pak na ní trvejte a přimějte pokladní zjistit, kde je problém. Pro tyto případy je vhodné mít s sebou vytištěné informace z internetu, které posílí vaši argumentační pozici.
  4. Řádně si přečtěte podmínky platnosti jízdenky, zejména jízdenky v rámci akčních nabídek jsou nevratné a s fixním datem platnosti, jež nelze změnit.
  5. Při cestách na Slovensko je dobré vědět, že cena lehátkového či lůžkového příplatku je stejná jako vnitrostátní, tedy neliší se cena lůžkového příplatku z Prahy do Ostravy a z Prahy do Košic. Lehátko v 6místném oddílu stojí 126 Kč, ve 4místném oddílu 189 Kč, lůžko v oddíle se 3 místy stojí 285 Kč, se 2 místy 428 Kč a s jedním místem 998 Kč.


 

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

egronet
ja
9. 4. 2009, 07:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená