FinExpert.e15.cz

Vládní koalice uspěla při prosazení první části důchodové reformy

Sněmovna včera učinila první krok k realizaci návrhu, který počítá se zvýšením věku pro odchod do důchodu na 65 let a zvýšení doby placení povinných odvodů na penze na 35 let.

Návrh na zvýšení věku odchodu do penze na 65 let od roku 2031 a prodloužení doby placení povinných odvodů na důchody z 25 na 35 let postoupil do druhého čtení. V případě, že reformu Sněmovna odhlasuje do června, mohl by první etapu reformy projednat Senát již na podzim. Po podpisu prezidentem republiky by tak reforma vstoupila v účinnost v lednu v roce 2010. Novelou se nyní budou zabývat parlamentní výbory.

Důchodový věk se bude posouvat postupně

Podle novely by bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži měli chodit do důchodu v 65 letech po roce 2030. Věk se má ale zvyšovat postupně, stejně jako se zvedá už od poloviny 90. let na 63 let. U mužů by ročně rostl o dva, u žen o čtyři měsíce.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas představil návrh na realizaci tří etap reformy v prosinci minulého roku. "Penzijní reforma je natolik nutný krok z hlediska budoucnosti naší země, že je legitimní, správné a odpovědné využít i těsné většiny k jejímu prosazení,“ uvedl Petr Nečas.

První etapa důchodové reformy

První etapa důchodové reformy má být tvořena parametrickými změnami průběžného systému, včetně pokračování ve zvyšování důchodového věku na 65 let, prodloužení minimální délky doby pojištění na 35 let, zavedení maximálního vyměřovacího základu (stropů) pro pojistné, zavedení pásma pružného věku pro odchod do důchodu a dalších úprav ve smyslu předběžné dohody ze začátku roku 2006.

Druhá etapa důchodové reformy

Druhá etapa důchodové reformy bude spočívat v oddělení majetku akcionářů a klientů u systému dobrovolného důchodového připojištění, včetně možnosti poskytovat různě zaměřené penzijní plány včetně garantovaných. Dále ve zvýšení motivace k vyšším příspěvkům, ve vyšší participaci zaměstnavatelů, v podpoře čerpání doživotních penzí z připojištění, ve vytvoření rezervního důchodového fondu a ve zřízení samostatné kapitoly státního rozpočtu pro financování důchodového pojištění. V souvislosti s ekologickou daňovou reformou bude vyřešeno její propojení s financováním důchodů a dojde k snížení sazby pojistného v rozsahu výnosu ekologických daní. Minimální příjmy důchodců ve výši životního minima budou garantovány.

Závěrečná etapa reformy

Třetí etapu důchodové reformy bude tvořit případné vytvoření dalšího dobrovolného spořicího pilíře důchodového systému, založeného na možnosti opt-out.“

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A co nezapočtení vysokoškolského studia.
Rejpal
13. 3. 2008, 13:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená