FinExpert.e15.cz

Vláda zasáhne proti poplatkům stavebních spořitelen


Radomil Komoň  |  14. 12. 2004 21:23

Nelíbí se mi,že se pořád někomu zdají poplatky ve stavebních spořitelnách vysoké!!! Když je rozpočítáte na měsíční poplatek tak to vychází v průměru na 25,-Kč/měs.(za všechny stav.spořitelny) u nových smluv tj. r.2003;2004 úrok 2 - 4%. U starých smluv je to od 33 - 50,- Kč /měs.,ale pozor úročení vkladů a státního příspěvku až 5 % !!!

V bankách rostou pořád poplatky za vedení účtu a z převodů peněz mezi bankami a monopolnímu úřadu to nevadí?Přitom úrok na běžném účtu je zhruba 0,3% !!!Při těch ziscích co mají z našich peněz banky,by nám neměli dávat žádné poplatky za vedení účtu !!!

 | 
Dave  |  15. 12. 2004 16:46

V rozhodnutí antimonopolního úřadu přece primárně nejde o to, zda jsou ty poplatky vysoké nebo nízké, ale o to, že existuje mezi subjekty trhu zakázaná kartelová dohoda o jejich výši - a nebo ještě lépe řečeno, že je omezena konkurence v poplatcích nemožností se smlouvou přejít do jiné spořitelny.

Vaše přirování s poplatky na účtě pokulkává, protože když se vám nebudou líbit poplatky za běžný účet, tak ho prostě můžete zrušit, zaplatíte poplatek za zrušení a založíte si ho jinde, ale u stavebního spoření s vázací dobou šest, resp. pět let, toto bez ztráty státní podpory není možné. A to je nesoutěžní! Jakmile je tedy omezena konkurence, měl by existovat jiný mechanismus, který bude chránit spotřebitele, resp. spořitele a nebo - ještě lépe - měla by být umožněna volba změnit spořitelnu v průběhu spořícího cyklu. Pak by myslím nebyl důvod zákonně upravovat žádný cenový strop nebo zavádět nějaké cenové regulační principy.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená