FinExpert.e15.cz

Vláda se chce vypořádat s alkoholismem

 

Téměř deset litrů čistého lihu ročně vypije průměrný Čech. Za 13 let by to mělo být o čtyři litry méně. Chce toho docílit současná česká vláda.

Spotřeba alkoholu v Česku se od roku 1990 zvýšila o desetinu. Zjednodušeně řečeno - pije se více, pije se lepší alkohol a pije více žen. Kromě toho přibývá lidí, kteří alkoholem řeší přepracovanost a stres. To vedlo českou vládu k vypracování projektu s názvem Návrh dlouhodobého programu zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva České republiky „Zdraví pro všechny v 21. století“. Ten předpokládá, že do roku 2015 bychom se s problémem alkoholismu měli vypořádat.

Změnila se i struktura lidí, kteří mají problémy s přílišným pitím alkoholu. Před rokem 1989 byli podle Karla Nešpora, lékaře zabývajícího se závislostmi v Psychiatrické léčebně v Bohnicích, nejvíce ohroženi pracovníci zahraničního obchodu, dělníci na montážích, zdravotníci a číšníci. „Tedy profese, kde se spojují dvě rizika - stres a snadná dostupnost,“ vysvětluje Karel Nešpor. Dnes se do skupiny ohrožených zařazují také podnikatelé a manažeři.

„Přitom právě alkohol zhoršuje konkurenceschopnost firmy. Vede k chybným rozhodnutím, přeceňování sebe sama,“ říká Karel Nešpor. Opilost na pracovišti je sice v Česku tolerována méně než dříve, ale nikdo se nepozastavuje, když pracovník přijde v kocovině.

Pracovní stres a navíc osamělost - to je důvod, proč k alkoholu sahá také mnoho mladých, úspěšných, ale také osamělých jedinců. Většinu času věnují práci, doma je nikdo nečeká. „Tento trend lze stále častěji sledovat u žen, které alkoholem řeší svou osamělost,“ domnívá se Petr Popov, primář oddělení léčby závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Kritéria pro diagnózu „alkoholik“ splňuje v Česku zhruba 300 000 lidí. Další zhruba milión má s alkoholem menší či větší problémy. Způsobují dopravní nehody, klesá jejich výkonnost v zaměstnání, jsou častěji nemocní, mají poruchy chování.

Reklama, a to i na pivo, se stále častěji zaměřuje na ženy. Více žen, které mají sklon k alkoholismu, je ve větších městech. Nejsou pod tlakem veřejného mínění a je zde i více společenských příležitostí. V celostátním průměru je počet žen závislých na alkoholu ku počtu mužů alarmující - dvě ku třem. Výrazné zvýšení počtu žen závislých na alkoholu je podle Popova paradoxně důsledkem zrovnoprávnění žen a změny životního stylu.

Odborníci na léčbu závislostí souhlasí s programem české vlády na snížení spotřeby alkoholu, ale nevěří, že je toho možné dosáhnou restrikcí. „Program spíše vyvolává v lidech pocit, že jim vláda chce vzít něco příjemného,“ domnívá se Petr Popov. „Pokud by byla kampaň vedena proti té skupině lidí, kteří způsobují společenské problémy - například právě dopravní nehody - jistě by proti tomu veřejnost nebyla,“ dodává. Takto to podle něj vypadá jako příprava na prohibici.

 

Zdroj: HN
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená