Vláda dnes na svém výjezdním zasedání v Brně schválila novelu zákona o spotřebních daních, jejichž růst po české vládě požaduje Evropská unie. ČTK to bez dalších podrobností řekl Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády. První růst cen asi o šest korun na krabičku cigaret by měl přijít v dubnu příštího roku, v lednu 2006 by se měla cena zvýšit o dalších sedm korun.
Stát si od zvýšení daní slibuje více peněz ve státní pokladně. Příští rok by měly vyšší daně přinést do rozpočtu dodatečné 3,4 miliardy Kč a v roce 2006 asi 6,9 miliardy korun.
Nejcitelnější zdražení přinese rok 2007, kdy ceny podle odhadů odborníků vzrostou o dalších osm až 12 korun. Za tři roky tak cigarety podraží asi o 21 korun. Konečný růst cen v roce 2007 však bude závislý i na kurzu koruny k euru, a bude proto předmětem až některé z dalších novel.
Kritiku nízké ceny cigaret v České republice zřejmě přinese celoevropská studie, kterou unijní odborníci zveřejní v úterý v Bruselu. Zpráva o kouření na starém kontinentu naopak pochválí Británii, kde krabička cigaret již běžně stojí 6,6 eura (211 korun), informovala agentura Reuters. V Česku loni činila průměrná cena krabičky cigaret 42 korun.
Nejprodávanější značka Petra by měla v příštím roce zdražit na 50 korun a do roku 2007 na 65 korun. Za krabičku cigaret Marlboro zaplatí kuřáci příští rok již 63 Kč a o dva roky později asi 78 korun, odhaduje Richard Vavřík z tabákové společnosti Reemtsma. Cena oblíbených nejlevnějších značek by se při zachování marže obchodníků mohla do tří let zvýšit ze 37 přibližně na 56 korun. Některé společnosti by však část zisků mohly obětovat a zdražit méně.
V obchodech by se mělo zvýšení spotřební daně projevit vždy s několikaměsíčním zpožděním. Obchodníci se totiž vždy silně předzásobí cigaretami s levnějšími kolky.
Podle dokumentu EU mají Česká republika a Lucembursko "velmi špatnou" politiku boje proti kouření, protože ponechávají stav, kdy jsou cigarety v poměru k příjmům levné, uvedl Luk Joossens, který se na zprávě pro síť Evropské unie pro prevenci proti kouření podílel. Zpráva zvlášť oceňuje Irsko, které se v březnu stalo první zemí, jež zakázala kouřit v restauracích, barech a pivnicích. Člen Evropské komise Markos Kyprianu z Kypru minulý týden vyzval vlády všech členů EU, aby irský příklad do pěti let následovaly.
Zdroj: ČTK