FinExpert.e15.cz

Vláda rozhodla o zrušení stravenek


MoB  |  24. 05. 2007 13:57

Žádná škoda. Takových výjimek by mělo být co nejméně, a je jasné, proč se stravenkové společnosti bouří - končí slastné období šoupání peněz z jedné hromádky na druhou bez jakékoliv výhody pro kohokoliv (vyjma provozovatelů samotných). Lidi samozřejmě jíst nepřestanou, akorát už nebudou muset platit výpalné SODEXHu a podobným.

 | 
Dejv  |  24. 05. 2007 15:58

Už vidím jak zaměstnavatelé dávají místo stravenek peníze připočtené k platu. (žádná kompenzace nebude)

 | 
MoB  |  24. 05. 2007 16:21

O tom jsem nepsal. Ale jestli mu zaměstnavatel přidá ty peníze co mu dával na stravenky, to každý uvidí a bude se podle toho moct zařídit. A řekl bych, že dost zaměstnavatelů to udělá, aby nenasrali lidi. A u hodně zaměstnavatelů se o to postarají odbory (namísto politických keců).

 | 
zaměstnavatel  |  31. 05. 2007 08:38

Vážený pane,

vy vůbec nevíte, o čem je řeč. Vy si skutečně myslíte, že zaměstnavatel přidá do mzdy to, co dával na stravné ? Víte vůbec, že z těchto peněz odvádí zaměstnavatel dalších více než 35% ?Uvědomujete si, že po zdanění, zbyde z takového přídavku směšné torzo ? Vy zřejmě patříte k té skupině lidí, co si myslí, že zaměstnavatel je dojná kráva a to, co přidá zaměstnanci, tak si vezme jinde navýšením cen! Někteří zaměstnavatelé, jako třeba "černá díra státních peněz - České dráhy" to možná udělají. V konečném efektu na to ale doplatí zaměstnanec a stát. Zrušení stravenek povede skutečně k razantnímu poklesu obratu stravovacích zařízení a tím i poklesu výběru daní.

 | 
praktik  |  31. 05. 2007 08:57

Pane,stravenky jsou neuvěřitelná socialistická stupidita,jedna z těch, co udělala v této zemi z lidí poslušné stádo.To, že si zaměstnavatel mohl dát část stravenky do nákladů vlastně znamenalo nepřímé snížení daní zaměstnanců.Proč ne, chudáci platí příliš.Ale nesmyslně se na tom živí ty "stravenkové firmy" a zaměstnavatel neušetří téměř nic, protože se o distribuci stravenek ve firmě musí starat někdo s hmotnou odpovědností.Když mám hlad,mám si zajít na jídlo, a to ať mám či nemám stravenku.Pokud v tom dělám rozdíl,jsem politováníhodná ovce.

 | 
MoB  |  31. 05. 2007 09:04

Možná bych to řekl jinak, ale v zásadě souhlas. Hlavní, kdo na tom bude tratit, jsou stravenkové firmy, z jejich strany je slyšet největší řev. Většina (skoro všechny) takových výjimek jsou jenom způsoby, jak obejít to, ignorovat ono a hlavně jak si na tom namastit kapsu. Čím míň takovýchto podivností, tím lépe. Minimálně v tomto má mimochodem naprostou pravdu poslanec Tlustý - současná podoba reformy je k smíchu, neboť neruší výjimky a nedělá věci jednodušší... a tím pádem i uhlídatelnější.

 | 
praktik  |  31. 05. 2007 09:23

Souhlasím s Vámi, bohužel. Na reformu jsem se těšil,proto jsem je volil (ono nikoho jiného volit nelze). Místo, aby zjednodušili stávající systém, snaží se zavádět zcela nový (viz superhrubá mzda) a tím vlastně vše zamlžují k neporovnatelnosti. Na druhé straně musím konstatovat,že to mají dost těžké. Někteří koaliční partneři jsou mi stejně odporní jako Paroubek.

 | 
Pavel  |  31. 05. 2007 09:25

Nezlobte se, ale takhle: 1. pro každého zaměstnaného je stávající systém stravenek VÝHODNÝ! Proč? De facto může dát zaměstnanci víc, než by mu stejnou částku dal na platu. Modelově - pokud dá zaměstnanci stravenku za 100, při nahrazení zvýšením platu by došlo ke zvýšení o cca 65 Kč. Proč - dle článku: stravenky si dá do nákladů (tj. nemusí za ně platit státu, který nás dře, kde to jde). Stravenky může dát každý zaměstnavatel, bez ohledu na to, jestli se průměrný plat u něj pohybuje kolem 50 tisíc, nebo na hranici minimální mzdy. Pro každý soukromý subjekt je dobře, když si může snížit danový základ. A zaměstnavatel vám může dát jen tolik, kolik mu stát nevezme na daních (a jiných položkách, za které daně schovává). 2. Zrušení stravenek se mi nelíbí, a to vzhledem ke stávající "reformě" financí. Podle mého názoru nejde o žádnou reformu, ale školáckou reformu, kde se počítá jak na základce. Zvýšíš daň = zvýší se příjmy. Zrušíš odečitatelnou položku = zvýší se příjmy. Že obsahuje daň z daně, o tom už radši nemluvit. Zkušenosti z minulosti dávné (USA) i nedávné (Slovensko) ukazují, že to tak ale není. Jen v ČR to neumíme pochopit. 3. Nepřijde vám stravenka jako přijemný benefit? Pokud děláte více než 5 hodin denně, na jídlo asi stejně zajdete. Je smutné pracovat jen proto, abyste čás denního výdělku odevzdali na oběd. Dřív byly závodní jídelny, dnes je to stravenka. Prima. Pokud se zruší daňové zvýhodnění, jsem zvědavý, komu to bude stát za to dávat zaměstnancům stravenky, když k tomu není žádný důvod. Tedy - nejde jen o ne/zrušení stravenek. Jde o celou daňovou reformu, která se mi vůbec nelíbí, a to jsem ODS volil. Ve skrytu duše jsem doufal, že se povede prosadit reformu v původním smyslu - zjednodušení, zpřehlednění, a hlavně - stát by nám míň bral, aby nám to pak mohl přerozdělovat. Jak víme, kde se přerozděluje, tam se krade.

 | 
praktik  |  31. 05. 2007 09:38

Pane, já umím počítat.Jenom se mi jeví jako přitažené za vlasy to divadlo s poukázkami, když lze věc jednoduše vyřešit nezdanitelnou položkou ve mzdě, u které by i zaměstnanec měl vědět,z čeho se skládá. Bohužel v našem systém většina lidí ani neví,že každá stokoruna jeho mzdy stojí zaměstnavatele 135. Co se týče reformy,jak jsem už napsal,musím souhlasit.Je to paskvil.

 | 
Pavel  |  31. 05. 2007 11:10

Ono způsobů řešení je vždy více. Prostě jak dostat zaměstnance k tomu, aby příslušné fondy (které se nedaňí) utratil opravdu za jídlo (ať už oběd, nebo třeba nákup na doma). Z reformy je mi "trochu" smutno. Nejhorší je, že se pořád argumentuje tím, že se "chudým přidá na úkor chudých". Jednak je to úplný nesmysl, pak mě to evokuje spíše doby před 1989, a - znamená to, že lidé takovým kecům pořád věří. Viz příspěvek výše. Já nemám - nikdo ať nemá. Daná osoba nechápe, že její zaměstnavatel je finančně motivován, aby měla také. TO je smutné.

 | 
Bob  |  31. 05. 2007 11:37

Na tohle prostě nemohu nereagovat. Tahle socialistická stupidita totiž skvěle funguje především v západní Evropě, odkud k nám také stravenkové společnosti přišly. A jestli na zrušení stravenek někdo prodělá, tak v první řadě zaměstnavatelé a zaměstnanci (tedy ti, kdo vytvářejí hodnoty), teprve daleko za nima nějaké stravenkové společnosti, které byznys obstarávají. Pro úplné pitomce, kteří neumějí počítat a nechápou, co je to ekonomika: Když dá zaměstnavatel svému zaměstnanci peníze místo stravenky (ve stejné hodnotě), je to pro něj o 89 % vyšší náklad!!! Dokážete si to vůbec představit? A když zaměstnanec dostane stravenku místo stejné částky do výplaty, znamená to pro něj o 39 % vyšší čistý příjem, protože neodvádí tolik na daních!

Jinými slovy - stát se ohání "socialistickými přežitky", aby nás všechny ozobal o jednu z docela razantních daňových výhod a vybral mnohem víc peněz pro své úředníky A ještě se najdou pitomci, kteří to chválí! To snad není ani možné!

Souhlasím s tím člověkem, co se omlouvá, že volil ODS. Je to pěkná sviňárna, jak oškubat normální lidi.

 | 
praktik  |  31. 05. 2007 12:43

Jestli reagujete na můj příspěvek,tak jste se viditelně rozhořčil do té míry,že jste si jej (a další) ani snad pořádně nepřečetl. Ohánět se západní Evropou nemá smysl,protože míra socialismu v ní je skličující a její krize je v dohledné době při udržování stávajícího systému nevyhnutelná.Opakuji tedy, že je lepší dát zaměstnanci nezdanitelnou částku ve výši stravenky,než hrát stupidní divadlo se stravenkami. Nicméně by to ale musel odsouhlasit stát. V této reformě by tento benefit měl právě být zahrnut ve zvýšení nezdanitelných položek daně (soc, zdrav), ale je pravda, že to není jednoduché vyčíslit, protože oba systémy lze obtížně srovnat.

 | 
MoB  |  31. 05. 2007 14:29

Co to proboha plácáte? Když snížíte množství výjimek (u nás platí nějakých 639 výjimek, je to normální? to číslo je *Š*Í*L*E*N*É*), budete mít jednodušší systém, díky tomu můžete mít i menší úřednický aparát, menší náklady na jeho provoz a budete v konečném důsledku moct snížit daně. Taky snad více lidí (nyní úředníků) bude konečně pracovat a tím pádem vydělávat opravdové peníze a platit daně.

Takže na tom můžete být ještě lépe než se stravenkama.

 | 
Bob  |  01. 06. 2007 13:57

Už vidím, jak rapidně klesají počty úředníků. Dnes zrovna ve zprávách říkají, že konečně končí ministerstvo informatiky (jak dlouho už spokojeně funguje bez ministra?) a že úředníci přecházejí na jiná místa. Podotýkám většinou úředníci naverbovaní tehdy nově na vznikající ministerstvo, ti při jeho zřízení odnikud nepřecházeli, ti nově přicházeli. A tak je to se vším. To jste opravdu tak bláhový, že si myslíte, že zrušením stravenek a pár dalších daňových úlev zjednodušíte daňový systém a snížíte počet úředníků??? Pokud nechápete, jak to chodí, tak vám ten prostý princip vysvětlím: Politici omezí daňové výhody pro lidi s poukazem na to, že jsou neúnosné a vše se tím zjednoduší, načež za vybrané vyšší daně naberou nové úředníky, aby mohli vládnout většímu davu a "náročnější prací" lépe obhájili své stoupající prebendy. Ano, stravenky jsou blbý systém, ale myslet si, že bez nich na tom "budeme ještě lépe", vyžaduje hodně velkou dávku důvěřivosti.

 | 
MoB  |  01. 06. 2007 14:43

Je to v každém případě krok správným směrem. A že to nakonec politici stejně pokurwí, to není argument - to bychom jaksi nemohli dělat vůbec nic. Nezbývá než doufat, že to třeba pokurwí málo nebo že to pokurwí někde, kde to nebude tolik vadit nebo aspoň to nebude tolik na očích. V jednoduchosti je krása a jednoduchý daňový systém bude i funkčnější.

 | 
Vladik  |  24. 05. 2007 18:44

A jak koukám tak ho spíš likviduje, minimálně co se týká stravenkových firem. Neříkám že jsou ty firmy super ale takhle lidi dostali aspoň něco na přilepšenou k vejplatě. A pokud schválili tohle, tak asi taky schválili i prodloužení odpisovací doby u movitých věcí. To bude znamenat zpomalení hospodářskýho růstu, protože i když se třeba auta kupovali na firmu, někdo ty peníze musel vydat, někdo to auto musel vyrobit atd. Kde jsou slibované daňové prázdniny pro podnikatele? Asi na to už zapoměli.

 | 
SocPredator  |  25. 05. 2007 11:45

Logiku zrušení stravenek nelze pochopit ani z jiných důvodů. Vše kolem nich se týká jen subjektů odvádějících daně a těch, co pracují. Nevím jak lépe si ještě mohli vykopat hrob než tímhle

 | 
románo  |  24. 05. 2007 21:43

tohle neprojde to mu nevěřím, stravenkvý společnosti maji v čechách milardový obraty přeci by si to nenechali vzít? pár lidí nahoře dostane jistě nějaký ty kapříky a stravenky tu budou dál ;)

 | 
Patrik Chrz  |  25. 05. 2007 07:07

ony už něco dostaly ("žebračenky" pro lidi na podpoře), ale to neznamená, že si nevydobydou ještě něco dalšího.

 | 
Tomáš Marný  |  26. 05. 2007 22:30

... za to, že jsem volil ODS. Sám jsem na to doplatil ztrátou zaměstnání, pro hovada z ODS je totiž každý, kdo nastoupil do státního úřadu za ČSSD, nepřítel Strany a je nutno s ním vyjebat a z úřadu ho vymést. V životě mne už nikdo u voleb neuvidí

 | 
JiriH  |  31. 05. 2007 07:40

To je taková blbost, že to snad musí být kachna. Anebo ve vládě upadli na hlavu a nemůžou se z toho probrat ...

 | 
Pavla  |  31. 05. 2007 08:23

Na tom není nic divného. Pracuji u soukromníka několik let a nikdy jsem žádné stravenky ani příspěvek na stravu neviděla. Podotýkám, že mám o 1/3 pod prům. platem v republice. Takové výhody neznám. Tak proč by jiní je měli mít. Ono na severní moravě jste rádi, že máte práci.

 | 
Bob  |  31. 05. 2007 11:47

V tom případě je váš zaměstnavatel hlupák, který si neumí spočítat výhodnost stravenek jak pro sebe, tak pro své zaměstnance. Díky nim může skutečně ušetřit 89 % svých nákladů a ještě zároveň zvýšit váš čistý příjem o 39 %. A pokud je on hlupák, tak byste mu to měli zkusit vysvětlit na jednoduchém příkladě, aby to pochopil. uvidíte, že se pak připojíte k lidem stravenky využívajícím (a nadávajícím na nesmyslné rušení).

 | 
Petr  |  19. 07. 2007 13:26

Hurá, je vidět, že přispivatel Bob rozumí trošku jednoduchý počtům a ekonomice, což se o ostatních v této diskuzi říct nedá. Zrušení stravenek je nepochopitelné a to že je zaměstnavatel nevyužívá je jeho hloupost.

 | 
Harny  |  23. 05. 2009 02:39

Pavla, a ja neznam co je to mit zdrave plice. Tak proc by je jini meli mit. Ono v meste jste radi, kdyz vubec muzete behat..

Zkuste se nad svoji primitivni zavisti a neprejnosti zamyslet.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená