FinExpert.e15.cz

Vláda: Nové plány pro podporu mladých rodin

Vytvořit příznivé společenské a finanční klima pro rodinu a umožnit mladým lidem sloučení pracovních a rodičovských povinností je jistě důležitým prvkem v politice každé vlády. Připravili jsme proto pro vás z dostupných informací článek o zamyšlených krocích k podopře mladých rodin.
Vláda: Nové plány pro podporu mladých rodin

Na rodině stojí stát

Vzhledem k tomu, že v České republice dochází k negativnímu demografickému vývoji, který může mít za následek například zhroucení důchodového systému, přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí s návrhem „Národní koncepce rodinné politiky“, který by měl být v brzké době projednán ve vládě a jehož hlavním cílem je podpora mladých rodin.

Každá taková změna je spojená s finančními výdaji ze státního rozpočtu a vyvolává polemiky, zda jde opravdu o reformní kroky nebo o kroky populistické, navíc přicházející těsně před volebním bojem. Seznámíme vás proto s uvažovanými změnami a vy posuďte, budou-li ku prospěchu věci nebo ne.   
Konkrétní kroky a vize

Rodina je bezesporu základním stavebním prvek každého státu. S ohledem na vývoj, kterým společnost v posledních letech prošla, byly ministerstvem práce a sociálních věcí zpracovány některé konkrétní návrhy budoucích opatření k jejich podpoře a shrnuty do několika bodů.

Podpoříme rodiny

Jedná se zejména o efektivnější finanční podporu mateřství a rodičovství v systému sociálního zabezpečení a efektivnější zajištění výživného pro děti z neúplných rodin. Navazují kroky směrem ke předškolní výuce, kdy by mateřské školy přizpůsobovaly otevírací dobu potřebám rodičů a snaha motivovat zaměstnavatele ke zřizování školek a dětských koutků na pracovišti. Další tezí je umožnit rodičům rozložit si rodičovskou dovolenou tak, že by šla čerpat po částech až do osmi let věku dítěte a v neposlední řadě se znovu objevuje požadavek na  znovuzavedení plošných přídavků na děti.

V rámci posílení funkce rodiny bylo již od 1. ledna 2004 zrušeno omezení souběhu příjmu z výdělečné činnosti.  Od té doby si mohou rodiče neomezeně přivydělávat a přitom neztratí nárok na rodičovský příspěvek (podmínkou je, že musí zajistit celodenní řádnou péči o dítě).

Otcové na mateřskou!

Mladé rodiny již příští rok čeká změna v tom, že i otcové dětí budou moci dostávat od sedmého týdne věku dítěte mateřskou na místo matky. Bude činit 70 procent předchozího výdělku, což je většinou více než 3 635 Kč rodičovského příspěvku, který může rodina pobírat dnes.

Nový zákon o nemocenském pojištění také umožní rodičům, aby se mohli během každé nemoci dítěte jednou vystřídat. Zároveň budou mít oba nárok na pobírání příspěvku při ošetřování člena rodiny. Tímto opatřením se sleduje snaha odstranit diskriminaci žen s malými dětmi na trhu práce.

Tisícovka pro prvňáky

Na spadnutí je i zavedení nové dávky ze systému státní sociální podpory týkající se příspěvku na školní pomůcky ve výši 1 000 Kč. Bude poskytnut rodinám s dítětem nastupujícím do 1. třídy základní školy. Důvodem jsou  mimořádné výdaje domácností s nástupem dětí do školy a příspěvek by měl umožnit rodinám s dětmi se s takovou situací lépe vyrovnat. Dávku by měly obdržet pouze ty děti, na které jejich rodiče pobírají přídavek na
dítě.

Vyšší porodné a rodičovský příspěvek

Dětí se podle statistiků už letos začalo rodit více. Přesto patří Česko v posledních letech k zemím s nejnižší porodností na světě.  Velký nápor pro rodinný rozpočet je narození prvního dítěte. Náklady na pořízení oblečení, kočárku a další kojeneckých potřeb jsou vysoké, a proto se hovoří na možném nárůstu porodného z dnešních 8 600 Kč na 17 200 Kč. Úvahy na toto téma se vedou i přes zjištění sociologů, že závislost mezi finanční podporou a vůlí lidí mít dítě je velice malá. 

Zvýšení rodičovského příspěvku by měl být dalším nástrojem k podpoře rodinné politiky. Představy hovoří o nárůstu tohoto příspěvku ze současných 3 635 Kč na částku přesahující 4 000 Kč. Snahou ministerstva bude prosadit navrhované změny již s účinností od příštího roku.
 

Další podpora bydlení

S otázkou podpory mladých rodin je úzce spjata i otázka podpory jejich bydlení. Vedle již zavedených novomanželských půjček, které poskytuje Státní fond rozvoje bydlení  (nízkoúročené úvěry ve výši až 300 000 korun se splatností nejdéle do 20 let a úročením 2% ročně) se připravuje i nový druh půjčky pro mladé určené na rekonstrukci bytů. Její výše ještě není přesně určena, mluví se o částkách 100 000 – 200 000 Kč. U úvěru na rekonstrukci se uvažuje rovněž o 2% úročení úvěru a dobou splatnosti max. deset let.

Uspět s žádostí o tento druh půjčky by měli manželé nebo druh a družka s nejméně jedním dítětem, ovšem žádný z nich nesmí dosáhnout třiceti šesti let věku. Žádat o půjčku by mělo být možné podat již od 1. ledna příštího roku.

Navrhované změny v podpoře mladých rodin s dětmi

  • zvýšení porodného
  • zvýšení rodičovského příspěvku
  • upravení otevírací doby mateřských školek podle potřeb rodičů
  • zvýšit motivaci firmy k úpravě pracovní doby pro ženy s dětmi a k zakládání školek pro děti
  • rozložení rodičovské dovolené až do osmi let věku dítěte
  • možnost zavedení plošných dětských přídavků na děti
  • větší podpora neúplných rodin

Časový harmonogram jednotlivých kroků je různorodý, některé by v případě schválení mohly platit již od 1.1.2006.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená