FinExpert.e15.cz

Vláda nestojí o řešení problémů bezdomovců


Pavel  |  25. 12. 2005 16:49

No snad ty deti z tech detskych domovu by se daly pravne resit. Ale zase tady je dost problemu pravniho charakteru. Dospele bezdomovce nelze uz jakkoli omezovat, je to jejich vule. Mozna jim pripravi nejaka mista, ale kdyz i jinak jsou statisice nezamestnanych, tak co s tim?
Jedina pomoc je v zasade zase omezeni prav obcanu na jejich samostatny zivot. Tedy paradoxne socialismums, kdy za vsechny bude stat rozhodovat a vsem bude vladnout. Nelze jinak, demokracie tohle z principu zajistit nemuze. Byt bezdomovcem je nejenom udel, ale take pravo.

 | 
radomír  |  26. 12. 2005 13:24

No nevím. Dneska stačí málo. Pokud člověk nemá nějaký záložní majetek, třeba jen chatku v zahrádkářské osadě, kde by mohl v nouzi nejvyšší přespávat nebo příbuzné, se kterými je zadobře a u kterých by se mohl ubytovat, stačí přijít o byt nebo barák. Během prvních pár dnů mezi bezdomovci je člověk s největší pravděpodobností ve spánku okraden, přijde o doklady a má to zpečetěné. Je málo zaměstnání, kde by mohl chodit týden nemytý a špinavý. Propustí ho a na jeho místo přijmou jiného nezaměstnaného, který byt i doklady má.
Já myslím, že by hodně pomohlo domovské právo, něco jako bylo za Rakouzka Uherska nebo snad i za první republiky, kdy domovská obec by byla povinna se o takového člověka postarat. Kdysi to byly obecní pastoušky, dneska by to byly holobyty plus nějaký odstupňovaný sociální příjem podle toho, jestli se ten bezdomovec snaží trochu pracovat nebo všechno co dostane propije. Podle mne by mělo být ubytování v nějakých sociálních bytech nízké úrovně o trošku lepších než holobyty provozovaných obcí i základní podmínkou pro příjem sociální podpory u nezaměstnaných. Hned by byl větší zájem o hledání práce.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená