Návrh, který předložila ODS v čele s předsedou vlády, ruší daňovou uznatelnost příspěvků zaměstnavatele na stravenky. Návrh nyní projedná Poslanecká sněmovna. Výhrady vůči návrhu však má opozice, odbory, zaměstnavatelé i hostinští. Představitelé sociální demokracie jej dokonce označili za "další asociální krok proti obyvatelům ČR".
Zrušení daňové podpory stravenek by mohlo do státní kasy přinést 600 miliónů až miliardu korun. V případě schválení by daňová podpora stravenek mohla být zrušena již od 1. července.
Premiér Mirek Topolánek uvedl, že tento návrh ve vládním reformním balíků byl, vypadl však jako kompromis pod tlakem odborů a zaměstnavatelů.
Firmy si zatím mohly 55 procent z nominální hodnoty stravenek odečíst z daňového základu. Šance na schválení návrhu v poslanecké sněmovně však jsou. Strana zelených i KDU-ČSL v této věci chtějí postupovat jednotně s koalicí. Rovněž „přeběhlíci“ Miloš Melčák a Michal Pohanka dali najevo, že by mohli hlasovat pro zrušení.
Proti jsou hostinští, odboráři i zaměstnavatelé
Proti zrušení daňových výhod u zaměstnaneckých stravenek jsou také hostinští a restauratéři. Obávají se, že jim výrazně klesnou tržby, protože stravenky tvoří v některých podnicích i více než polovinu obratu.
S návrhem nesouhlasí rovněž odboráři a zaměstnavatelé, podle nichž zrušení daňové podpory stravenek znevýhodní malé a střední firmy před podniky, které nemohou zaměstnancům nabízet závodní stravování.