Zdražením cigaret a alkoholu a omezením jejich prodeje na tržištích zahájí letos stát reformu veřejných financí. Tím ovšem změny nekončí.
Do roku 2006 má reforma pokračovat například redukcí sociálních dávek a zpřísněním poskytování podpor v nezaměstnanosti. Sníží se i státní dotace pro stavební spoření. Naopak by mělo dojít ke zvýšení některých daní. Reforma může České republice přinést úsporu až 108 miliard korun ve státních výdajích a 72 miliard dodatečných daňových příjmů, a to v rozmezí let 2004 až 2006. Do urychleného zahájení reformy tlačí stát rostoucí zadlužování země. Letos počítá státní rozpočet se schodkem 111 miliard korun, největším v historii ČR. Vláda bude poprvé o konkrétních návrzích reformy veřejných financí jednat ve středu 8. ledna.
Pokud by se nic s rozpočtem a veřejnými financemi nedělalo, v roce 2007 by dluh státu, který se dnes blíží 500 miliardám, dosáhl biliónu korun, říká David Marek z Patria Finance. „S takovým, navíc stále rostoucím dluhem bychom nemohli přijmout euro a měli bychom značné ekonomické problémy,“ dodává Marek. „Reforma výdajů je nevyhnutelná, jinak prostě v průběhu několika let nebudou peníze a nebude možné udržet sociální stát,“ řekl ministr financí Bohuslav Sobotka Už dnes čtyři z pěti korun, které jdou ze státního rozpočtu, totiž pohltí tzv. mandatorní výdaje, tedy výdaje ze zákona, jako jsou důchody či sociální dávky. Zablokováním většiny výdajů na povinné dávky a platby, které dnes přesahují 80 % výdajů, tak stát ztrácí vliv na povzbuzení hospodářského růstu.
Jakou podobu nakonec reforma bude mít, ale není jisté. I když ji předložil ministr financí Sobotka, nemá zatím podporu ani v celé sociální demokracii. Reforma nesmí postihnout nejpotřebnější, říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ten není nadšen ani myšlenkou, že by se měla opustit vize plošných přídavků na děti.
Zdroj: Právo