FinExpert.e15.cz

Vláda by měla po povodních šetřit peníze, míní občané

Jakým způsobem by podle názoru obyvatel měla vláda řešit financování škod způsobených povodněmi? Téměř dvě třetiny populace (63 %) doporučují odložit nebo zrušit velké investice jako jsou nákup stíhaček, stavby nových úseků dálnic, komunikací apod. Více než polovina obyvatel (58 %) vidí řešení v použití finančních prostředků získaných z privatizace. Více než dvě pětiny populace (41 %) by stejně jako v roce 1997 řešily situaci vydáním státních povodňových dluhopisů. Peníze ze zahraničí by si půjčila třetina obyvatel (34 %).

 Šetření uskutečnila společnost GfK Praha – Institut pro výzkum trhu v září 2002 metodou osobních rozhovorů na vzorku 1 000 osob ve věku 15 – 79 let, náhodně vybraných z celé České republiky.

 Situaci v době samotných záplav a bezprostředně po nich komplikoval únik toxických látek do okolí z neratovické Spolany. S odstupem času sdělovací prostředky zveřejnily zprávu, že do okolí uniklo pravděpodobně větší množství škodlivých chemických látek, než jak původně média informovala. Čtyři pětiny populace jsou přesvědčeny, že se z neratovické Spolany pravděpodobně uvolnilo více škodlivých látek, než bylo zveřejněno v médiích. Jen 11 % obyvatel se domnívá, že zveřejněné informace odpovídaly skutečnosti. Téměř čtvrtina populace dále uvedla, že se cítila být vzhledem k úniku těchto toxických látek bezprostředně ohrožena. Větší obavy vyjádřily ženy než muži, zejména pak lidé nad 45 let, obyvatelé středních a severních Čech a dotázaní z Prahy. Bezprostředního ohrožení života se spíše neobávalo 39 % obyvatel a třetina dotázaných nepociťovala žádný strach.

 Lidé do budoucna vyhlížejí spíše s optimismem a věří, že podobná situace se nebude v příštích letech v takovém rozsahu již opakovat, že vláda přijme opatření, která napomohou minimalizovat rizika z opakování záplav a povedou ke zmírnění možných následků. V hodnocení respondentů převládá pozitivní postoj. 15 % populace věří, že vláda přijme určitě taková opatření, která budou minimalizovat rizika opakování záplav a následků v letošním rozsahu. Spíše se k tomuto názoru přiklánějí dvě pětiny populace (41 %). Méně optimistická je více než třetina dotázaných (36 %) a vládě v tomto směru nevěří.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená