FinExpert.e15.cz

Vkladní knížky

Vkladní knížky byly do roku 1990 téměř jedinou formou spoření fyzických osob. Jejich popularity je na ústupu, ale i tak dnes vlastní vkladní knížku zhruba 8 miliónů klientů.

Pro vkladní knížky je charakteristické, že s ní nelze provádět prakticky žádné platební operace kromě vkladů a výběrů, což znamená, že jde o ryze spořící prostředek. Díky tomu jsou úročeny o něco vyšším úrokem než běžné účty.

 

Vkladní knížky jsou v současnosti vydávány na jméno; dříve byly vydávány i na doručitele, ale evropská legislativa tuto variantu nepřipouští, a proto držitelé vkladních knížek na doručitele musí své knížky změnit na jméno. Zatímco dispozice vkladní knížky na doručitele přecházela fyzickým předáním z ruky do ruky, je jméno jednoznačnou identifikací jediného klienta. Ačkoli byly vkladní knížky na doručitele úročeny pouze do 31. 12. 2002, ještě na konci ledna 2003 zůstávalo na anonymních vkladech 18,5 miliardy korun. Od 1.1.2003 se vkladní knížka automaticky ruší, s vkladem není možné manipulovat a nejsou připisovány úroky. Dalších 10 let má klient čas, aby si vklad vyzvedl.

 

Vkladní knížky odlišuje délka výpovědní lhůty. Existují VK s okamžitou výpovědní lhůtou, s výpovědní lhůtou měsíční, čtvrtletní, půlroční, atd. Pokud si to klient s bankou ve smlouvě sjedná, může být disponování s vkladní knížkou vázáno na heslo.

 

Vkladní knížky jsou operativní finanční zdroj, který poskytuje vyšší likviditu s nižším úrokovým výnosem. Navíc jsou dostupné i pro klienty s nižšími příjmy. Zatímco např. u termínovaných vkladů je minimální vklad v řádu tisíců korun, na vkladní knížku stačí zpočátku uložit několik stokorun. U vkladních knížek s výpovědní lhůtou jsou připisované úroky srovnatelné s těmi na termínovaných účtech. Výběry lze uskutečňovat na všech pobočkách (mimo pobočku, kde byla vkladní knížka založena počítejte s vyšším poplatkem). Při výběru vyšších částek si většinou banky vyhrazují právo, aby je klient informoval několik dní předem.

 

S vkladní knížkou je potřeba skutečně hospodařit, protože jinak můžete o své úspory přijít. Pokud ji totiž nepředložíte své bance po dobu 20 let a více, je vám vypovězena smlouva a pak máte čas 3 roky na vyzvednutí svých vkladů. Po této lhůtě bez náhrady o své peníze přijdete.

 

 

 

 

 

 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená