FinExpert.e15.cz

Víte, na jaké dávky máte nárok a jak vám může stát pomoci?

Existuje celá řada dalších sociálních dávek.
Víte, na jaké dávky máte nárok a jak vám může stát pomoci?

Všichni vědí, že se dávají dávky v nezaměstnanosti, nemocenské dávky a také rodičovské příspěvky. To jsou ty nejznámější, o které nemusíme zdlouhavě žádat a máme na ně vždy nárok. Ale existuje celá řada dalších sociálních dávek, které nám stát může v určitých životních situacích a při problémech vyplácet, aby nám tak vypomohl. Jen je třeba přihlásit se o ně, protože automaticky je rozhodně nedostaneme – a přicházíme tak třeba až o několik tisíc korun měsíčně.

Pokud se ocitnete v nějaké životní situaci, kdy vaše příjmy sotva stačí na uživení rodiny a máte problém s placením nájmu, nemůžete poskytnout dětem to, co potřebují, přišli jste o práci nebo čekáte rodinu, můžete požádat o pomoc stát. Ale nikdo vám nezaručí, že dostanete tolik peněz, kolik skutečně potřebujete – úředníci se řídí výhradně podle tabulek, a pokud usoudí, že na dávku máte skutečně nárok, vyplatí vám jen tolik, kolik jim tabulky určí. Žádné výjimky se nepřipouští. Podívejme se tedy podrobněji, jak, podle jakého klíče a o kolik peněz můžete žádat.

Dávky v hmotné nouzi

První typ dávek, o který je možné žádat, se dává lidem v takzvané hmotné nouzi. Obvykle se jedná o situaci, kdy žadatelé nemají dostatečné příjmy na to, aby s nimi dokázali alespoň nějak vyžít, případně si nedokážou zaplatit bydlení, protože jim nezbývá dost peněz.

Prvním poddruhem této sociální dávky je tak příspěvek na živobytí. Mohou o něj žádat lidé, kteří nemají dost velký příjem, aby se z něj uživili. Přitom je jedno, jestli se jedná o manžele nebo rodinu s dětmi či jednotlivce. Pokud o dávku požádáte, úředníci váš nárok posuzují podle jednoduchého vzorce – vezmou si váš celkový doložený příjem a odečtou od něho přiměřené náklady na bydlení.

Pokud vyjde částka, která je nižší než tabulkově určená částka na živobytí, doplatí vám stát rozdíl tak, abyste měli po uhrazení nákladů na bydlení k dispozici částku na živobytí (ta se určuje opět podle tabulek, za základ se bere existenční minimum a přihlíží se přitom na další skutečnosti týkající se žadatele, například na jeho zdravotní stav). Výše sociální dávky se tak liší případ od případu.

Dalším druhem je doplatek na bydlení. Tato sociální dávka víceméně vychází z výše popsaného příspěvku na živobytí. Pokud ho dotyčný pobírá, ale už mu nezbývá dost peněz na zaplacení bydlení (nájem, energie, vodné, stočné, svoz odpadů), stát mu tyto náklady doplatí.

Poslední podkategorií je mimořádná okamžitá pomoc. To není běžná, ani dlouhodobá dávka a vyplácí se jen ve výjimečných situacích. Obvykle se o ni žádá při zasažení živelní pohromou nebo ekologickou havárií. Lze ale požádat i o příspěvek na vzdělání dětí, stát může vypomoci i lidem, kterým hrozí náhlá újma na zdraví. A kupodivu lze žádat také o peněžitou pomoc na uhrazení nákladů na vystavení nových dokladů, pokud jsme staré ztratili. Vše ale musejí posoudit úředníci a je jen na nich, zda pomohou a zda usoudí, že žádost je skutečně oprávněná. Výše dávky se pak opět řídí tabulkami.

Od srpna se zvýší příspěvek na péči

Od srpna se zvýší příspěvek na péči

Měsíční částka příspěvku se odvíjí od přiznaného stupně závislosti.

Příspěvek na bydlení

Jiným typem než doplatek na bydlení je sociální dávka nazývaná „příspěvek na bydlení“. O tu může požádat kdokoliv, kdo nevydělává dost peněz na to, aby dokázal zaplatit své bydlení a další přidružené náklady. Může se přitom jednat i o bydlení ve vlastním bytě či domě, akorát se dávka nevztahuje na splátku hypotéky.

Úředníci po podání žádosti hodnotí příjmy žadatelů za poslední tři měsíce, do příjmů započítávají například i rodičovský příspěvek či přídavky na dítě. Hlavním ukazatelem je, zda vám po součtu všech vašich příjmů stačí na pokrytí nákladů na bydlení 30 procent z nich. Pokud je bydlení dražší, stát potřebnou částku (nad 30 procent příjmů rodiny) doplatí, přičemž může jít o pár stokorun i o tisíce korun.

Podpora v nezaměstnanosti

Kdo přijde o zaměstnání a přihlásí se na Úřad práce, má nárok na pobírání podpory v nezaměstnanosti. Tento nárok má každý, kdo si po nejméně jeden rok z předchozích dvou let platil důchodové pojištění, takže i ženy po rodičovské dovolené či OSVČ (pokud si pojištění platili).

Smůlu mají studenti vysokých škol, kteří po ukončení studia marně hledají práci a ani předtím v žádném pracovním poměru nebyli. I tak se ale mohou na úřad přihlásit, protože ten za ně po určitou dobu bude platit zdravotní pojištění (to si totiž musí jinak každý hradit povinně sám).

A jak je to konkrétně s podporou v nezaměstnanosti? Její výše záleží na tom, jaký měl žadatel v předchozích třech měsících plat. První dva měsíce je mu vypláceno 65 procent předchozí mzdy, v dalších dvou měsících je to 50 procent a pak už jde jen o 45 procent. Přitom pokud někdo podal sám výpověď nebo pracovní poměr ukončil dohodou, má rovnou nárok jen na 45 procent předchozího platu.

Je tu ale vždy stanovena maximální výše podpory v nezaměstnanosti a i doba vyplácení podpory se liší – nejdéle (po dobu 11 měsíců) na ni mají nárok lidí starší 55 let. Mladší než 50 let mohou na podpoře naopak být pouze 5 měsíců. Úřad práce ale nabízí i různé rekvalifikační kurzy a podobně, takže se určitě vyplatí nehledat práci delší dobu na vlastní pěst, ale zkusit to takto, abyste se náhle neocitli úplně bez příjmů.

Příspěvek na péči

Všeobecně se ví, že zdravotně postižení lidé a všichni, kteří jsou držiteli kartičky ZTP, mají nárok na finanční podporu od státu. O tu je třeba žádat, ale pokud dostanou právě status ZTP, podpora je jim přiznána. Liší se její výše podle stupně postižení a žadatelé tak mohou pravidelně dostávat pouhých 800 korun, nebo i 4 000, 8 000 či až 12 000 korun (postižené děti dostávají od 3 000 do 12 000 korun měsíčně). A od 1. srpna 2016 se příspěvek na péči automaticky zvyšil o 10 procent, přičemž o zvýšení není třeba nijak žádat.

Kalkulačka: Mateřská v roce 2016

Kalkulačka: Mateřská v roce 2016

Další dávky

Kromě výše popisovaných je tu celá řada dávek, které dostáváme v některých životních situacích takřka automaticky, ale i tak je třeba o ně požádat přes příslušný formulář na konkrétním úřadě a doložit vše, co úředníci chtějí (jde většinou o příjmy z předcházejícího období).

K nejznámějším patří mateřská a následně rodičovská, porodné, nemocenská, důchod, přídavek na dítě, pohřebné či dávky pěstounské péče. Přitom vždy platí, že žadatel o sociální dávku musí mít trvalé bydliště na území ČR. Občanství nehraje roli.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Á, další dobroser. Tak nám něco pověz těch širších s...
Kté tomoff můůůůjjj
12. 8. 2016, 11:08
Zato ty je "chápeš" komunistický osle :-D
Gádžo
12. 8. 2016, 09:40
Vrať se do pravěku troubo. Tihle pravicoví komouši j...
r.m.
11. 8. 2016, 20:32
No ještě jim v tom raďte. Jako kdyby nestačili havlo...
Gádžo
11. 8. 2016, 09:12

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená