FinExpert.e15.cz

Víte, na jak dlouho máte smlouvu u dodavatele? Jak to zjistit?

Někteří dodavatelé motají spotřebitelům hlavy víc, než je zdrávo.
Víte, na jak dlouho máte smlouvu u dodavatele? Jak to zjistit?

Smlouvy bez závazku, které můžete kdykoli vypovědět jsou u většiny dodavatelů minulostí. Velká část domácností je ale přesvědčena, že mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Jak zjistit smluvní závazek u dodavatele?

Stačí jeden podpis na nenápadném dodatku ke smlouvě a dodavateli se upíšete na dva až tři roky. Výměnou za slevu, kterou vám slibuje. Před podpisem smlouvy nebo jakéhokoli jiného dokumentu si ho proto pořádně pročtěte. Vždy byste se měli dozvědět, na jak dlouho smlouvu uzavíráte, kdy ji můžete vypovědět a zda vám za předčasnou výpověď hrozí sankce. 

Někteří dodavatelé totiž motají spotřebitelům hlavy víc, než je zdrávo. Ve smlouvě například uvádějí, že trvá 24 měsíců ode dne účinnosti dodatku nebo ode dne zahájení dodávek. Termín účinnosti nebo zahájení dodatku ale ve smlouvě chybí. Spotřebitel se po informaci musí složitě pídit a někteří dodavatelé mu ji dokonce odmítají sdělit. 

Nejvyšší čas změnit dodavatele plynu a elektřiny

Nejvyšší čas změnit dodavatele plynu a elektřiny

Zima se zase brzy bohužel přihlásí o slovo.

Až 70 procent lidí má smlouvy na dobu určitou

„Smlouvu na dobu určitou může mít sjednáno více než 70 procent spotřebitelů. Ze zkušenosti ale víme, že se mnoho spotřebitelů domnívá, že uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou,“ komentuje situaci na trhu s energiemi Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. To, že mají lidé sjednanou smlouvu na dobu určitou, si mnohdy uvědomí až poté, co smlouvu se stávajícím dodavatelem vypoví. A ten jim vyúčtuje za předčasné ukončení smluvní pokutu, která se může pohybovat v řádech několika tisíc korun.

Obchodníci s energiemi používají různé finty. Některé smlouvy obsahují ustanovení, podle kterého se uzavírá smlouva na dobu neurčitou, ale pod ním je oddíl nazvaný například „Produkt“ s názvy jednotlivých produktů nabízených dodavatelem, často doplněných číslovkou 24 nebo 36 určující počet měsíců, na kterou se smlouva uzavírá. „Je-li takové políčko ve smlouvě zaškrtnuto, zákazník si sjednal tento produkt, tedy smlouvu na dobu určitou. Doba určitá může být také stanovena v obchodních podmínkách nebo zvláštních podmínkách platících pro vybraný produkt dodavatele nebo v dalších částech smluvní dokumentace,“ dodává Lukáš Zelený.

Zůstaňte, dostanete lepší cenu. A jinou smlouvu

To ale není vše. I v průběhu trvání smlouvy může dojít ke změně, aniž by to zákazník zaznamenal. Příkladem jsou různé akční nebo retenční nabídky, které lidé dostávají v případě, kdy zažádají o změnu dodavatele, a původní společnost se je snaží udržet. Dodavatelé sice nabídnou nižší cenu, ale výměnou za podpis smlouvy na dobu určitou, například na dva roky. „Jsou známy i případy, kdy si zákazník nevědomky změnil smlouvu na dobu určitou při výměně jističe. Při jakémkoli jednání s dodavateli je tedy nutné být ostražití a nepodepisovat nic bez předchozího uvážení,“ podotýká Lukáš Zelený.

Smlouvy na dobu určitou jsou pro zákazníky problematické v tom, že se automaticky prodlužují, pokud je spotřebitel včas nevypoví. Někteří dodavatelé požadují zaslat výpověď i tři měsíce předem. Automatické prodloužení smlouvy je v pořádku, pokud se mění na dobu neurčitou, protože chrání zákazníka před tím, aby se ocitl bez dodávek energií. „Pokud se ale smlouva prodlouží opět na další dobu určitou, například na další dva roky, tak se jedná o překážku bránící změně dodavatele. Takto prodlouženou smlouvu totiž nelze vypovědět buď vůbec, nebo jen s peněžitou sankcí,“ konstatuje Lukáš Zelený.

Smlouvy na dobu neurčitou pořád existují

Většina dodavatelů lidem umožňuje zvolit si smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Zádrhel je v tom, že například velcí dodavatelé, jako je RWE nebo ČEZ, mají produkty spojené se smlouvou na dobu neurčitou drahé. Levnější elektřinu nebo plyn dávají výměnou za smlouvu se závazkem.

Na českém trhu přesto najdete dodavatele, kteří vám automaticky dají smlouvu na dobu neurčitou a současně i nízkou cenu dodávek elektřiny nebo plynu – jde například o společnosti Amper Market, Europe Easy Energy nebo Ray Energy. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  5

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více