FinExpert.e15.cz

Víte, kdo si nemůže vybrat zdravotní pojišťovnu?

Na našem trhu v současné době působí 9 zdravotních pojišťoven. Možnosti konkurence jsou omezené. Přesto rozdíly existují.
Víte, kdo si nemůže vybrat zdravotní pojišťovnu?

Jak postupovat při změně pojišťovny? Kdo má omezenou volbu zdravotní pojišťovny? Svobodná volba zdravotní pojišťovny je jedním za základních práv občanů. Na každém z nás tedy záleží, jakou zdravotní pojišťovnu si vybereme. Podle zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění můžeme změnit zdravotní pojišťovnu jednou za rok. Vždy k prvnímu dni následujícího čtvrtletí. V případě změny pojišťovny se stačí přihlásit u nové zdravotní pojišťovny, která sama provede potřebné úkony (tj. odhlášení u původní zdravotní pojišťovny a přihlášení u nové zdravotní pojišťovny).

Zdravotní pojišťovna vás nemůže vyřadit

Změnit zdravotní  pojišťovnu může pouze občan. Zdravotní pojišťovny si nemohou své klienty vybírat. Všechny klienty jsou povinny přijmout. Žádná žádost tedy nesmí být odmítnuta. Během doby pojištění se zdravotní pojišťovny nemůže „zbavit“  žádného klienta. Nelze ukončit pojistný vztah ani klientům, kteří zdravotní pojištění neplatí a naopak čerpají zdravotní péči. Zdravotně pojištěni jsou v Česku všichni občané s trvalým pobytem v Česku. 

V Česku působí 9 zdravotních pojišťoven

Každá  zdravotní pojišťovna nabízí svým klientům určité výhody. Je vhodné se o této nabídce informovat. A to i u konkurence. Rychlé srovnání je možné i z internetových stránek jednotlivých devíti zdravotních pojišťoven. Zde je seznam a odkaz na internetové stránky zdravotních pojišťoven působících v Česku:

  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – www.cpzp.cz
  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví – www.ozp.cz
  • Revírní bratrská pokladna - www.rbp-zp.cz
  • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky – www.vozp.cz
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky – www.vzp.cz
  • Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA – www.zpskoda.cz
  • Zdravotní pojišťovna MÉDIA – www.mediazp.cz
  • Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE – www.zpma.cz
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR - www.zpmvcr.cz

Na co si dát při změně pojišťovny pozor?

Vybrat optimální  zdravotní pojišťovnu není tak těžké. Především je potřeba si zjistit, s jakými pojišťovnami mají podepsané smlouvy naši ošetřující lékaři (pokud nechceme přejít k jinému, který smlouvu s vybranou zdravotní pojišťovnou má). Dalšími kritérii mohou být nabízené výhody a bonusy pro klienty nebo dostupnost nejbližší pobočky příslušné zdravotní pojišťovny. Každoroční změna zdravotní pojišťovny ovšem není ideální, protože bychom některé výhody nemohli čerpat (jsou určeny pro stálé klienty). Dále bychom každý rok museli provádět nutnou administrativu spojenou se změnou pojišťovny.

Při změně zdravotní pojišťovny musí zaměstnanec nahlásit změnu zdravotní pojišťovny do 8 dní svému zaměstnavateli. Tento úkon je důležitý pro správný odvod zdravotního pojištění. Pokud by zaměstnavatel nevěděl o změně zdravotní pojišťovny, odvedl by zdravotní pojištění v nesprávné výši. Zdravotní pojišťovna by mu mohla vypočíst penále. Toto penále by následně mohl zaměstnavatel požadovat uhradit od svého zaměstnance. Ze zákona na to má zaměstnavatel právo.

OSVČ to má složitější. Přehled o příjmech a výdajích bude muset odevzdat na obě zdravotní pojišťovny, u kterých byla během roku pojištěn. Současně bude muset provést změnu platby a doložit nové zdravotní pojišťovny doklady k výpočtu zálohy na zdravotním pojištění.

Kdy si nelze vybrat zdravotní pojišťovnu?

Ze zákona není možnost volby zdravotní pojišťovny u novorozence. Novorozenec je totiž ze zákona ihned pojištěncem pojišťovny své maminky. Narození dítěte jsou rodiče povinni oznámit zdravotní pojišťovně maminky dítěte do 8 dní od narození. Splnění termínu je pro zdravotní pojišťovny důležité, aby mohli inkasovat zdravotní pojištění od státu (za děti platí zdravotní pojištění stát). Ze zákona mohou zdravotní pojišťovny při nesplnění této oznamovací povinnosti uložit rodičům dítěte pokutu až 10 tisíc Kč. V praxi se to však děje výjimečně. Dále nemá svobodnou volbu své pojišťovny umožněnu student vojenské školy nebo pojištěnec během výkonu vojenské služby. Tito klienti jsou ze zákona automaticky pojištěnci Vojenské zdravotní pojišťovny.
 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená