FinExpert.e15.cz

Visa umožní platit mobilem

Poté co Visa v Evropě spustila technologii bezkontaktního placení pomocí platebních karet, začala nyní zkoušet způsoby placení mobilem.
Visa umožní platit mobilem

Společnost Visa oznámila, že se zúčastní projektu O2 Wallet, prvního rozsáhlejšího pilotního programu, v němž bude otestována technologie NFC (Near Field Communication) a prozkoumány možnosti plateb mobilním telefonem.

Near Field Communications funguje na bázi vlnového pásma 13,56 MHz a používá standard ISO 18092 schválený v roce 2003, jenž integruje standard 1443 (umožňující dosah přes 10 cm). Při komunikaci stačí, aby dvě zařízení podporující tuto technologii byla blízko sebe. Od standardu Bluetooth se odlišuje právě tím, že podporuje řadu standardizovaných protokolů pro bezpečný přenos dat. 

Mobilním telefonem bude možné platit drobné nákupy, vstupné na různé akce i jízdenky v prostředcích městské dopravy – k zaplacení bude přitom stačit jediné, totiž přiložit mobilní telefon ke čtečce. Jedná se princip bezkontaktních plateb, o nichž jsme na FinExpertu psali zde.

Pilotní projekt potrvá šest měsíců, a to od 28. listopadu 2007 do konce května 2008 a v různých částech Londýna se jej zúčastní přes 500 lidí. Účelem projektu je otestovat funkčnost systému a zjistit, o jaké služby a funkce mají uživatelé v praxi zájem.

Mobil jako univerzální přístroj

Účastníci projektu dostanou telefon Nokia 6131 – NFC s několika předinstalovanými aplikacemi NFC. Prostřednictvím tohoto telefonu pak budou platit za nejrůznější služby po celém Londýně. Během první fáze bude 225 účastníkům projektu nahrána do telefonu předplacená karta Barclaycard Visa. Tou budou moci platit položky do výše 10 liber v těch obchodech, které v současné době nabízejí platbu kartami Visa payWave. Ve druhé fázi projektu (od února do května 2008) bude k dispozici i ověřování PIN, platba nad 10 liber a možnost doplňování kreditu na předplacené karty.

Účastníci projektu budou požádáni o názory a připomínky, přičemž hlavní pozornost bude věnována tomu, zda jim tento způsob platby přijde pohodlný a bezpečný. Sandra Alzett ze společnosti Visa k tomu říká: „Výhoda technologie Near Field Communication je v tom, že umožňuje zákazníkům přístup k celé řadě bezkontaktních funkcí prostřednictvím přístroje, který mají prakticky neustále při sobě, a který také neustále používají, tedy mobilního telefonu. Víme, že tento koncept je pro zákazníky přitažlivý atraktivní a doufáme, že právě rozběhnutý pilotní projekt nám ukáže, co pokládají za nejdůležitější.“

Klepněte pro větší obrázek

Účastníci projektu byli osloveni emailem. Jde o zákazníky O2, kteří pravidelně využívají služeb londýnské městské hromadné dopravy. Vedle plateb budou prostřednictvím telefonu zjišťovat zůstatek na účtu a telefon jim rovněž pomůže najít ty prodejce, kteří bezkontaktní platby přijímají.

Projekt je součástí celosvětové iniciativy Visa Mobile Platform a platební řešení, které nabízí, je kompatibilní s globálními specifikacemi Visa pro mobilní platby. Tyto specifikace se v současné době testují v několika pilotních projektech po celém světě.

Visa v Evropě

Společnost Visa v současné době aktivně testuje technologii mobilních plateb na různých mstech: v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Francii, Německu, Koreji, Malajsii, Španělsku, na Tchaj-wanu a v USA.

Další článek


 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Dobré, ale existují i jiné možnosti
lukas.
5. 12. 2007, 21:51
Re: Dobré, ale existují i jiné možnosti
Jirka
4. 12. 2007, 19:24
Re: Dobré, ale existují i jiné možnosti
Erkil1452
4. 12. 2007, 19:21
Dobré, ale existují i jiné možnosti
eMan
4. 12. 2007, 19:01
Re: Proč
peeetr
4. 12. 2007, 15:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená