FinExpert.e15.cz

Virtuální peněženka po česku

Každý rok roste počet lidí, kteří nakupují na internetu. Platit nemusíte jen bankovním převodem či v hotovosti, ale i přes tzv. elektronickou peněženku.
Virtuální peněženka po česku

Necelé tři měsíce můžete platit za nákup na internetu prostřednictvím služby PaySec. Jde o českého konkurenta známého PayPalu, který již od roku 1998 provozuje aukční síň eBay. Službu PaySec využívá více než deset tisíc klientů. Rozrostou se jejich řady?

Nákupy na internetu jsou stále oblíbenější

Ke konci května letošního roku mělo přístup k internetu přes 4,8 milionu Čechů. Výsledky průzkumu Českého statistického úřadu potvrzují, že lidé využívají internet nejčastěji ke komunikaci a vyhledávání nejrůznějších informací o zboží a službách. Stále oblíbenější je však i nakupování přes internet. Zatímco v roce 2003 nakupovalo přes internet pouze 3 % lidí, v roce 2007 to bylo již 15 % uživatelů internetu (1,33 mil.). Na internetu nejčastěji nakupujeme vstupenky, elektroniku, služby v oblasti cestování a ubytování, knihy, časopisy, učebnice, bílou techniku a kosmetiku.

Možnosti platby za objednané zboží

Provozovatelé internetových obchodů nabízejí několik způsobů úhrady objednaného zboží. Obvykle se setkáte s platbou v hotovosti při převzetí zboží, platbou převodem na bankovní účet provozovatele obchodu, úhradou platební kartou a platbou pomocí online internetové peněženky (PaySec, PayPal). Nejvíce lidí stále využívá možnost zaplacení zboží při jeho převzetí buď na poště (nebo smluvního přepravce), nebo přímo ve skladě provozovatele internetového obchodu.

Co si představit pod slovem PaySec?

Pod označením Konto PaySec objevíte tzv. elektronickou peněženku. Jde o speciální konto, na které si uložíte potřebnou hotovost na úhradu internetových nákupů. Maximální výše jednorázové platby je omezena na 60 tisíc korun. Pokud podporuje tento způsob platby i obchodník, můžete mu ihned za objednané zboží zaplatit. Dnes zaplatíte tímto způsobem ve více než stovce českých internetových obchodů. Mezi nejznámější patří například Aukro.cz, i-legalne.cz, kosmas.cz, lekarna.cz, letuska.cz, MiMibazar, StudentAgency, TicketStream a další. Okamžitě můžete zaplatit například za mp3 přehrávač, ledničku, televizi, letenky, lístky na koncert nebo za sportovní vybavení. PaySec lze využít i k okamžitému zaslání peněz jinému uživateli platebního systému (tzv. platby peer-to-peer), tím může být váš kamarád nebo prodávající v internetové aukci.

Výhody platebního systému

Mezi nejčastěji zmiňované výhody uvedeného platebního systému patří rychlost a bezpečnost převodu peněz. Pokud máte na kontě dostatečnou hotovost, proběhne platba během několika vteřin. V porovnání s platbou bankovním převodem nemusíte čekat dva až tři dny, než dorazí peníze na účet obchodníka (pozn.: převody v rámci jedné banky jsou zaúčtovány zpravidla do jednoho dne). Platební systém funguje nepřetržitě, platit tedy můžete kterýkoliv den a v kteroukoli hodinu. Na rozdíl od platby kartou nezadáváte při platbě prostřednictvím služby PaySec typ karty, číslo karty a další údaje nutné pro zaplacení. Zneužití citlivých údajů je prakticky nemožné.

Založení konta PaySec

Služby elektronické peněženky může využívat kdokoliv. K vytvoření konta budete potřebovat aktivní bankovní účet, emailovou adresu a mobilní telefon. Konto PaySec si založíte během několika málo minut na internetové stránce provozovatele platebního systému (www.paysec.cz).

Po přečtení obchodních podmínek stisknete na úvodní stránce ikonu Založte si PaySec teď! Zobrazí se vám formulář, který vyplníte. Po kontrole základních údajů zadáte vaši emailovou adresu. V doručené poště kliknete na odkaz, který potvrzuje platnost zadané emailové adresy. V dalším kroku zadáte číslo vašeho mobilního telefonu. Aktivační kód, který vám bude zaslán SMSkou, zapíšete do příslušné kolonky a potvrdíte. Tím je aktivace účtu ukončena. Na aktivovaný účet můžete zasílat peníze buď platební kartou, nebo převodem z běžného účtu. Peníze, které vám na účet zašle jiný uživatel platebního systému si můžete nechat zaslat na váš bankovní učet.

Poplatky za používání Konta PaySec
Typ platby Ceník
Vedení Konta PaySec zdarma
Platba na jiné Konto PaySec 1 Kč (do 31.8.2008 zdarma)
Platba za nákup zdarma
Přijetí platby od obchodníka zdarma
Odeslání peněz Platbou na požádání zdarma
Přijetí peněz pomocí Platby na požádání 1 Kč (do 31. 8. 2008 zdarma)
Platba prostřednictvím Platebního tlačítka 3 % ze zaplacené částky.
Nabití převodem z běžného účtu zdarma
Nabití platební kartou První nabití zdarma, následující 2 % z nabíjené částky (do 31. 8. 2008 zdarma)
Vybití na běžný účet v ČSOB/Poštovní spořitelně Zdarma
Vybití na běžný účet v jiné bance 3 Kč
Připsání PaySec Bonusu Zdarma
Identifikace Zdarma
Zdroj: www.paysec.cz

Pro koho je služba vhodná?

Každá novinka si vždy najde řadu příznivců i odpůrců a ani PaySec není výjimkou. Elektronickou peněženku mohou ocenit ti, kteří často a pravidelně nakupují na internetu nebo se účastní internetových aukcí. Kdo nakupuje na internetu výjimečně, pravděpodobně dá i nadále přednost platbě v hotovosti při fyzickém převzetí zboží.

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: drahota
Patrik
24. 7. 2008, 11:30
Re: drahota
jába
24. 7. 2008, 09:42
drahota
Rafter
24. 7. 2008, 08:00
paypay
Adamantium
24. 7. 2008, 00:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená