FinExpert.e15.cz

Víno a zdraví se vzájemně doplňují

Nefinanční sobotník vám ukáže deset důvodů k pravidelnému a střídmému pití vína. Přesvědčí vás?
Víno a zdraví se vzájemně doplňují

10 důvodů k pravidelnému a střídmému pití vína:

1.

Střídmé každodenní pití malého množství vína je podle mnoha tuzemských i zahraničních lékařských výzkumů významnou prevencí řady civilizačních chorob. Odborníci se shodují, že za umírněné množství lze považovat 3 až 4 decilitry vína denně pro muže, u žen pak zhruba polovinu tohoto objemu.  Není to diskriminace, ženy mají totiž podstatně nižší aktivitu alkohol dehydrogenázy, tedy enzymu, který zajišťuje metabolismus alkoholu v organismu.

2.

Jednou z příznivě působících látek je resveratrol, který patří mezi látky polyfenolické povahy, v révě vinné se vyskytuje přirozeně a rostlina se jím brání proti patogenům. Ve srovnání se zahraničními vyšla v analýzách výborně moravská bílá vína, která s průměrným obsahem 600 mg/l převýšila své konkurenty asi dvaapůlkrát. Jedna sklenka červeného přitom obsahuje přibližně 0,6 miligramu resveratrolu.

3.

Opakované studie prokázaly, že pravidelný příjem malého množství alkoholu snižuje riziko kardiovaskulárního postižení, zejména projevy ischemické choroby srdeční, o 20 až 45 procent. Významně jde dolů i výskyt mozkových cévních příhod, projevů aterosklerotického postižení periferních tepen a oddalují se i komplikace při cukrovce druhého typu. Příznivý účinek vysvětlují odborníci mimo jiné zvýšením koncentrace tzv. „hodného“ cholesterolu v krevní plazmě či působením na zánětlivé cytokiny.

4.

Z pohledu onkologa lze i přes nutné další výzkumy doporučit ženám po přechodu pravidelné přiměřené dávky dávky vína, především červeného. Spolu s příznivými účinky alkoholu na srdečně-cévní systém se zde mohou uplatnit fytoestrogenní látky, tedy zejména resveratrol, jako přirozená náhrada poklesu pohlavních hormonů pro  prevenci osteoporózy.  Velmi pravděpodobně látka rovněž blokuje buněčné změny, které vedou k rakovině v orgánech, funkčně závislých na hormonech.

5.

Podle zahraničních studií znamenala pro ženy sklenka vína denně významný pokles rizika karcinomu vaječníků a měla nejpozitivnější vliv na plodnost. Již Hippokrates zařadil 400 let před Kristem víno mezi vhodné léky při poruchách spánku, srdeční činnosti a bolestech hlavy.

6.

Kulturní pití malých dávek vína vína má bezesporu pozitivní vliv také na lidskou sexualitu. Víno působí příznivě u mužů i žen a v případě potíží je akceptováno jako lék daleko příznivěji než antidepresiva či lokální anestetika.

7.

Tuzemská vína neobsahovala podle výzkumné pilotní studie, provedené v roce 2004, žádné stanovitelné množství mykotoxinů typu ochratoxinů A (OTA). Evropská komise po zhodnocení zdravotních rizik, která byla patrná zejména ve Středomoří,  stanovila v roce 2005 limit obsahu OTA na dva mikrogramy v jednom kilogramu hroznů, hroznové šťávy, moštů nebo vína.

8.

Dobře vybrané víno je ideálním doplňkem a nápojem k jídlu. Louis Pasteur tvrdil, že jídlo bez vína je jako den bez slunce. Víno nejen příznivě ovlivňuje metabolismus tuků, ale jeho konzumace při večeři zaručuje 24 hodinovou ochranu proti infarktu.

9.

Pití vína není pouhou konzumací alkoholu, ale pro řadu lidí částí životní filozofie. Konzumace vína s přáteli či partnerem je příjemnou chvílí, vedoucí k radosti ze života a k celkové pohodě, která bez medikamentů prodlužuje život.

10.

Jak známo, lidé pijí víno, protože v něm hledají pravdu (in vino veritas), ale i zdraví (in vino sanitas). Skrovné užívání vína kvůli žaludku a častým nemocem doporučoval ostatně již před více než 2000 lety apoštol Pavel v dopise Timoteovi. Blahodárné působení vína vyjádřili později také naši předkové na pomezí Moravy a Slovenska: „Zkušenost múdro to praví, dobré víno ľuďom ku zdraví. Srdco nám obveseluje a rozumu uděluje do hlavy. Víno líbezné je k chuti člověku - když sa slušně pije, přidá mu na věku.“

Já mám víno rád, ale k jeho pravidelné konzumaci mám rozhodně daleko. A narozdíl od vyhlášených odborníků, dokážu víno rozdělit jen na dvě kategorie: buď mi chutná, nebo nechutná. A co vy, pijete pravidelně a střídmě víno?

Zdroj: 3. odborná konference Víno a zdraví (Brno 2.11.2006)
Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Nakonec proč néé? Víno jako podvečerní drink není vů...
Roy
8. 3. 2011, 21:29
jo jo vínečko bílé
Tomáš
11. 12. 2006, 11:58
Ano
Obyvatel
10. 12. 2006, 14:52
vědec?
garfi
9. 12. 2006, 20:29
rovnopravnost
J
9. 12. 2006, 14:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená