FinExpert.e15.cz

Viktor Kožený o penězích

Pirát z Prahy se rozhodl založit vlastní politickou stranu Viktor Kožený - Občanská federální demokracie, se kterou chce kandidovat do europarlamentu. Mimo jiné slibuje, že ztrojnásobí platy občanů. Koho považuje za opravdu bohatého, za co nejraději utrácí a kazí podle něj peníze charakter?
Viktor Kožený o penězích

Jak jsou pro vás peníze důležité?

Peníze jsou podle definice Medium of Exchange, Unit of Account a Store of Value (český překlad přesně neznám). Funkce peněz je ve společnosti bezpochyby důležitá, avšak to neznamená, že by měla být rozhodující pro občany. Pro mne je vzdělání, zdraví a štěstí podstatně důležitější než peněžní bohatství, které nemůže sloužit jako náhrada. Samozřejmě nějaké minimální zdroje jsou důležité pro přežití, ale poté, co docílíte určitou hranici, je irelevantní, kolik máte peněz.

Za co utrácíte nejraději a za co nejvíce?

Nejvíce peněz jsem vždy utrácel nebo lépe řečeno investoval do vzdělání. Do vzdělání patří nejenom škola, ale i cestování, odborná literatura, knihy, umění, kultura a sbírání dalších poznatků a zkušeností. Investice do lidského kapitálu jsou nejlépe uložené peníze.

Za co naopak nerad platíte?

Pokud něco chci, tak mám svobodnou volbu buďto zaplatit nebo na obchod nepřistoupit. Toto je součástí demokracie a svobodného trhu. Co však nemám rád, je když obdržím zboží nebo služby, které se významně liší od toho, co bylo slíbeno.

Jaký byl váš nejnižší výdělek?

Viktor Kožený je finančník, politik, zakladatel Občanské Federální Strany (OFD) a kandidát do EU Parlamentu. Po graduaci na Harvard University, pracoval jako investiční bankéř Londýně a po svém návratu do ČR jako poradce ministra financí, vnitra a člen legislativni rady vlády. Stal se klíčovou osobou při realizaci privatizace v 90. letech. Mezi jeho zájmy a studium patří matematika, fyzika, ekonomie, obchod, právo a moderni technologie. Několik let žije na Bahamách. V České republice, stejně jako v USA, totiž čelí trestnímu stíhání.

Dělám spoustu charitativních akcí, kde nic nevydělám. Pokud máte na mysli nejnižší plat, která jsem musel přijmout, tak to bylo v Německu, těsně po mé emigraci v roce 1980. Neuměl jsem jazyk a byl vděčen za práci ve skladu Kaufhof, kde jsem nosil s Turky zeleninu. Výdělek činil méně než jednu marku za hodinu. Za dva týdny jsem se však postavil na vlastní nohy, kdežto mnozí tam jistě pracují dodnes.

Za co jste utratil svoji úplně první výplatu?

Za jídlo abych přežil.

Co vás naposledy překvapilo v souvislosti s penězi a placením?

Spousta nových věcí, které se objevují na internetu včetně micropayments, cybercash, ale i hezkých věcí jako je třeba www.paypal.com.

Kolik je váš měsíční telefonní účet

Několik tisíc dolarů měsíčně.

Kdo se stará o vaše peníze? Vy nebo finanční poradce?

Mám dobrý příjem z poradenské a konzultační činnosti, ale moje náklady se rovnají příjmům, takže o svoje peníze se starám sám.

Dáváte přednost bankovkám, nebo platbám kartou?

Záleží na zemi, ve které se nacházím. Bezhotovostní styk je však jednodušší, lacinější a lépe vás chrání jako spotřebitele.

Využíváte přímé bankovnictví nebo chodíte do banky?

Využívám veškeré dostupné služby, kterých je dnes celá řada.

Nakupujete přes internet?

Samozřejmě , a těm co to ještě nezkusili to velice doporučuji.

Kvůli čemu byste se zadlužil?

Vzdělání, zdraví, investice do nemovitostí.

Jaká byla vaše nejhorší a nejlepší investice?

Ázerbajdžánská privatizace, kde stát nedodržel slib a celá investice se stala bezcennou. Doufám, že podané žaloby proti Ázerbajdžánu přinesou další peníze akcionářům HPH.

Přispíváte na charitu?

Během svého života jsem dal řádově 20 milionů dolarů na různé charity. V Česku tomu nebylo jinak a kromě různých nadací jsme podpořili i vydávání odborných knih, kterých vyšlo řádově na pět set pod firmou Victoria Publishing. Přispěl jsem rovněž Harvardské univerzitě, místní škole a kostelu, Kennedyho Centru ve Washingtonu, Aspenskému Institutu a dalším organizacím včetně Červeného Kříže, World Wildlife Fund a národních parků.

Kdy se podle vás stanou peníze bezvýznamné?

Tato doba je zřejmě velice daleko, pokud vůbec přijde. V principu by totiž musely být splněny podmínky, že vše, kdykoliv a pro kohokoliv je zadarmo a k mání. Co je však reálné je, že duševní bohatství jako například patenty, bude hrát větší roli než klasický obchodní plán společnosti. Toto je směr, kterým se nyní ubírá většina globálních firem.

Rozumí čeští politici penězům (financím)?

Penězům a úplatkům možná ano, ale financím jistě ne. Když se podíváte na státní rozpočet a mnoha set miliardové deficity, musí být všem jasné, že tito lidé nemají zdání o tom, co dělají.

Kazí peníze charakter?

Víte, charakter je jako panenství – buď ho máte nebo ne. Peníze ho pouze obnaží.

Koho považujete za opravdu bohatého?

Bohatí jsou všichni, kteří si cení duševního majetku nad penězi. Znalosti, zkušenosti a schopnosti vám nikdo nikdy nevezme a neutratí. Vzdělání je největším bohatstvím každého člověka a peníze jsou pouze jednou z částí realizace tohoto bohatství. To platí i o Billu Gatesovi, jehož myšlenky a nápady změnily život velké části této planety a udělaly ho nejbohatším mužem světa.Poznámka: Viktor Kožený přislíbil, že na začátku ledna "usedne" do horké židle rubriky Čtenáři OSOBNĚ a bude čelit vašim otázkám.

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Zpráva o rozkrádání českého národního majetku
info
27. 11. 2005, 14:27
JA nevim
Lukas Kubenka
25. 12. 2003, 10:45
Re: Če´ši jsou odnepaměti ....
greebo
22. 12. 2003, 05:36
Re: Če´ši jsou odnepaměti ....
vransen
20. 12. 2003, 19:04
Če´ši jsou odnepaměti závistivci,proto uspěšný člově...
Dietmar Kolder
20. 12. 2003, 17:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená