FinExpert.e15.cz

Viktor Kožený: Naše myšlenky nikdo neumlčí

Finančník a politik Viktor Kožený odpověděl na otázky čtenářů Osobních financí. Přečtěte si zajímavý rozhovor, ve kterém padají ostrá slova na současnou vládu. "Každý rozumný člověk musí považovat vládu ČSSD za nové komunistické zločince," tvrdí Kožený.
Viktor Kožený: Naše myšlenky nikdo neumlčí

Minulý týden Viktor Kožený představil svoje internetové stránky a oficiálně vytáhl do politického boje. Čekají ho volby do Evropského parlamentu a v roce 2006 chce vyhrát volby v ČR. Přinášíme vám odpovědi na nejzajímavější otázky čtenářů serveru Osobní-finance.cz, které nám z Baham zaslal kontroverzní finančník.

[?] Jak po 14 letech od revoluce hodnotíte vývoj České republiky. Myslíte, že přechod z komunismu do kapitalismu mohl proběhnout lépe? Čeho byste se nyní s odstupem času vyvaroval?

[!] Myslím, že ekonomická transformace proběhla díky privatizaci velmi dobře a na rozdíl od šířených lží ČSSD byla jednoznačně úspěchem. Já sám jsem dohlížel na výplatu přes milionu lidí Harvardského investičního holdingu (HIH), kteří dostali 10–18násobek investice.

Politická transformace podle mě musí teprve proběhnout, a to je důvod, proč jsem se rozhodl vstoupit do politiky. Když se podíváte dnes na státní správu, tak ta je větší, horší, byrokratičtější a více plýtvající než za totality. Je zjevné, že občané chtějí v této oblasti změnu a je pro mne nepochopitelné, jak to mohou současní politici tak hrubě ignorovat.

Myslím, že základní chyba je v české ústavě, která neobsahuje tzv. koncept přímé demokracie, kdy by politici mohli být odvoláni, pokud by neplnili očekávání voličů (jak tomu bylo např. nedávno v Kalifornii). Taková jistota neodvolatelnosti jim dává příliš pohodlí, a právě toto plánujeme změnit dodatkem, na kterém pracujeme. Česká politika je také příliš uzavřena mladým a novým lidem, a to se rovněž musí změnit.

[?] Jaký máte názor na současnou vládu. Schodek veřejných financí je stále větší a reformy jsou podle mne slabé. Myslíte si, že by ODS vedla tuto zemi lépe?

[!] Každý rozumný člověk musí považovat vládu ČSSD za nové komunistické zločince, a to přinejmenším v několika směrech. Jedním je plýtvání penězi daňových poplatníků v podobě dotací, nesmyslných programů a následné rozptylování těchto hodnot mezi řady své úzké politické oligarchie. Lidově řečeno to je účelové vykrádání státní kasy pod rouškou socialismu. A to zde již jednou bylo.

Dále vidím problém v absolutním nerespektování a neznalosti lidských práv. To se projevuje v sestavování listin politické opozice a podnikatelů, kteří mají být pronásledováni. Dále pak osobním dohledem Špidly a vlády ČSSD nad BIS, manipulací policie, justice a prokuratury, což slouží k dosažení politických cílů, likvidaci opozice atp.

Problémem ODS je bohužel její kompromitace v rámci koaličních dohod, parlamentních hlasování, jakož i nechuť k zásadní reformě veřejné správy. Věřím však, že až OFD vyhraje volby, tak se i ODS přikloní na tu správnou stranu. Chce-li ODS věci změnit, musí se přestat bratříčkovat s komunisty a následovat směr komplexní reformy veřejné správy, kterou já beru jako druhou tichou sametovou revoluci.

[?] Někde jsem četl, že téměř 300 000 akcionářů Harvardských fondů stále ještě nebylo vyplaceno. Jak se celá věc vyvíjí a dostanou tito lidé někdy své peníze?

[!] Akcionáři, kteří si požádali o výplatu, byli vyplaceni (bylo jich přes milion). Navíc HIH obdržel dalších dvě stě milionů dolarů v hotovosti na výplatu těch, kteří si předtím nepožádali. Pokud vím, přihlásilo se pouze mizivých pár tisíc občanů, a tak se bývalí předáci StB dohodli s dnešní vládou, že zbytek peněz ukradnou, nikdo je nebude stíhat a zamlží to mojí osobou.

[?] V rozhovorech rád říkáte, že jste byl z vlasti vyhnán na politickou objednávku. Zajímalo by mě, kdo si to objednal nebo proč jste vlastně ze země odešel.

[!] Dnes již je dobře zmapováno, že za scénářem mé kompromitace, akce Hadr a další stála ČSSD. Konkrétně pánové Zeman, Gross a Bašta. Není náhodou, že toto trio zneúcťovačů lidských práv rovněž vytvářelo listinu osob, které mají být zlikvidovány v rámci jejich volebních slibů. Bohužel duševní impotence ČSSD jim nedává moc na vybranou a jelikož sami nic kromě rozkrádání nevymysleli, likvidují schopné lidi.

[?] Jaký máte názor na současného prezidenta ČR. Myslíte si, že je to muž na svém místě?

[!] Můj názor na pana prezidenta je stejný od počátku devadesátých let. Je to vynikající odborník, politik a nyní prezident. To však neznamená, že sdílím veškeré jeho názory na náš vstup do EU. V čem se shodujeme, je potenciální konflikt práv jednotlivců a skupin, která dnešní verze ústavy EU zřejmě vyvolá.

[?] Jak to vypadá s vaší kandidaturou do Evropského parlamentu? Už jste sehnal tisíc podpisů nutných k formálnímu založení strany? Kdy rozjedete kampaň? Nebo to všechno byl jen takový výstřel do tmy?

[!] Byl jsem informován, že již tisíc podpisů máme. Pokračujeme ale ve sbírání dalších, aby vše bylo stoprocentně 100% jisté, kdyby někdo udělal nějakou chybu. Volební kampaň se již rozjíždí a voliči mají možnost navštívit naše internetové stránky na www.kozeny.cz. Chtěl bych zdůraznit, že na rozdíl od ostatních politických stran máme detailní plán restrukturalizace všech ministerstvech, eliminace vyhazování peněz a tvorbu trvalých hodnot v oblasti práce, vzdělání, zdravotnictví, vědě a kultuře.

[?] Jak se člověk, který je trestně stíhaný, může zapojit do politické kampaně?

[!] Stíhaný byl i Havel, Mandela nebo velká část světových politiků, dnes ve funkcích. Mé obvinění je fikcí, která nemá absolutně žádné opodstatnění a je pouze účelová.

[?] Z čeho chcete financovat svoji kampaň? Říkáte, že máte jen příjmy z konzultační činnosti. Nebo máte sponzory? Popřípadě jakou formu propagace zvolíte?

[!] Nejlepší reklamou jsou dobré myšlenky a těch máme spousty. Tak jako desetinásobek rozjel kuponovou privatizaci, tak máme podobné revoluční myšlenky zabudovány v programu, které nikdo neumlčí.

Desetitisíce občanů denně navštěvují naše internetové stránky a stahují si náš volební program a stovky mi jich píše podpůrné dopisy a nabízí spolupráci. To mluví samo za sebe. Lidé mají dost novodobého bolševismu a chtějí změnu, někoho, kdo je schopen vést národ do prosperity a ne pouze okrádat daňové poplatníky.

[?] Myslíte si, že vstup do EU je pro Českou republiku výhrou? Co byste v případě zvolení chtěl podniknout pro občany?

[!] Výhra je silné slovo a Česká republika má z historického hlediska právo být v EU. Já to považuji za první krůček do lepší budoucnosti, k prosperitě a sebevědomí národa. Vstup umožní občanům spoustu věcí a státu umožní vylepšení, resp. zkvalitnění služeb občanům za menšího daňového zatížení. Mojí jednoznačnou prioritou po zvolení je přivést do ČR velké investice a dobrou práci s vysokými platy. Také chci významně posílit vzdělání a přeškolování, které musí být celoživotním cílem. O tom, že toto umím lépe než kdokoli jiný nepochybuje ani nejzaujatější opozice.

[?] Jaký máte názor na Evropskou ústavu. Nemyslíte si, že na jejím přijetí/nepřijetí může zkrachovat celá slavná evropská integrace?

[!] Jsem přesvědčen, že ústava přijata bude, Je však podstatné, jak silný bude jazyk federalizace Evropy. Skutečný ekonomický a politický vliv Evropy se vytvoří teprve po koordinaci programu a aktivit napříč kontinentem. Momentálně má Evropa velmi špatnou koordinaci vědy, vzdělání, obrany a podobně v porovnání s USA. Euro-fobie je chorobou politické minulosti a právě sjednocená a silná Evropa posílí identitu a národní hrdost jednotlivých zemi

[?] Někde jste ještě říkal, že chcete vytvořit milion pracovních míst s platem nad 50 000 EUR a 100 000 nových pracovních míst s platem nad 100 000 EUR. Jak a v jakém časovém horizontu toho chcete dosáhnout? To jsou neuvěřitelná čísla!

[!] Dosažení takových platů v průběhu 5 až 10 let je možné pouze v určitých oblastech průmyslu a služeb, k nimž je zapotřebí speciálního vzdělání. Jak se v mém programu dočtete, je právě toto vzdělání a přeškolování cestou k prosperitě. Dalším strategickým tahem musí být maximální automatizace výroby, kde je ČR velmi pozadu. Plán laciné pracovní síly ČSSD jakožto záruky konkurence schopnosti je vhodný pouze pro takové voliče, co se spokojí s třemi hrstmi rýže namísto skutečné prosperity.

[?] Údajně slibujete ztrojnásobení platů během pěti až deseti let. V tom případě by HDP muselo růst tempem aspoň 25 % ročně. Teoreticky je to možné, ale prakticky se to ještě nikdy nikde nestalo (mluvíme-li v reálných, nikoli jen nominálních hodnotách). Můžete prosím blíže objasnit jaký zázračný impuls plánujete pro českou ekonomiku? Jinak se mi ten slib jeví jako levný populismus. Možná ale jenom došlo k novinářskému zkreslení.

[!] Tento cíl je více než reálný při dobrém přeškolování a masovém zvyšování odbornosti, která se přeměňuje na produktivitu. Dalším pozitivním faktorem je takzvaný zákon jedné ceny v oblasti platové, který povede k produktivitě zvyšování mezd zvláště v oblasti osobních služeb. Tak, jak to bylo s desetinásobkem, vyzývám kteréhokoli politika, aby mi protiřečil. Zatím se tak nestalo, protože opozice ví, že Viktor Kožený umí a oni ne.

[?] V rozhovorech často zmiňujte důraz na vzdělání. Myslím, že český vzdělávací systém není nejlepší. Naopak ale nevím, jestli americký systém je lepší. Jaký máte na tuto problematiku názor?

[!] Poslední skutečná revoluce ve vzdělání přišla za Gutenberga, když se začaly tisknout knihy. Od té doby je výuka pořád podobná poslechu hudby a písní před vynalezením gramofonové desky, kdy každý zpívá jinak a většinou falešně. V našem volebním programu detailně předkládáme koncept tzv. „scaleable education on demand“ v podobě interaktivních přednášek na DVD se standardizovanými testy. Americké vzdělání je špičkové pouze na několika předních univerzitách, které jsou dostupné pro elitu a pár vyvolených za astronomické částky. Já navrhuji zachování nejlepší pedagogické výuky v trvalé podobě a rozmnožení za minimální náklady bez omezení na předmět. S dnešní technologií nedává smysl, proč by statisíce učitelů v Evropě a jinde po světe měli přednášet ten samý materiál jako přehraná gramofonová deska a nevěnovat se pedagogickému vysvětlování po shlédnutí perfektní přednášky studenty.

[?] Jak často sleduje situaci v ČR? Předpokládám, že dění sledujete přes internet a tudíž mne zajímá, jaké deníky čtete.

[!] Nechtěl bych zapomenout a vynechat menší deníky a časopisy, avšak jako většina národa denně a pravidelně čtu iDnes, Lidové Noviny, České Noviny, Novinky, BBC a zprávy ČTK. Počet navštívených stran závisí na tématu dne. Navíc dostávám denní monitoring všech článků, kde se objeví mé jméno.

[?] Vrátíte se někdy do ČR? Třeba před volbami v červnu?

[!] Doufám, že to bude brzy.Co na odpovědi Viktora Koženého říkáte? Souhlasíte s ním? Vyjádřete svůj názor do diskuse pod článkem.

 

Další článek


 

Související články


celkem 162 komentářů

Nejnovější komentáře

Zpráva o rozkrádání českého národního majetku
info
27. 11. 2005, 14:33
J Á , K O Ž E N Ý
sloupek...
17. 11. 2004, 20:03
J Á , K O Ž E N Ý
sloupek...
17. 11. 2004, 19:59
Re: ach jo
ing.P. Konečný
14. 6. 2004, 12:02
Žádost o informaci
Vít
28. 5. 2004, 17:52

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená